North Video – Hrabě Monte Christo 1. DVD

Tohle téma už jsme tady jednou měli, dokonce též v televizní úpravě. Tentokrát North Video ve čtvrtek 17. září 2009 nabídne daleko honosnější zpracování. První část koprodukčního seriálu Hrabě Monte Christo za 49,- Kč. Gérard Depardieu a Ornella Muti v jednom z nejkrásnějších příběhů světové literatury. Dle oznámeného plánu to vypadá, že se dočkáme celkem čtyř disků.

S velkými ambicemi sáhli francouzští tvůrci znovu po slavném románu Alexandra Dumase Hrabě Monte Christo. Ve čtyřdílném filmu se soustředili především na pomstu Edmonda Dantese – jeho dokonalý, rafinovaný plán, jak po dvaceti letech zničit ty, kteří mu vzali nejlepší léta jeho života, svobodu, snoubenku, otce a čest. V nádherných kostýmech a dekoracích se vrátíme do Paříže roku 1838 a opět prožijeme krutý osud mladého marseillského kapitána a opět se budeme ptát po smyslu pomsty, která ničí nejen viníky.

Producenti, scenárista Didier Decoin a režisérka Josée Dayanová vsadili na jistotu – nejen co se předlohy týče, ale i co do hereckého obsazení. V titulních rolích Edmonda Dantese a Mercedes uvidíme Gérarda Depardieua a Ornellu Muti a jejich děti coby mladé snoubence – Guillauma Depardieua a dceru Mutiové – Naike Rivelli.

Jean Rochefort, Pierre Arditi, Michel Aumont, Jean-Claude Brialy a Christopher Thompson patří k francouzské herecké elitě. A jak se zdá, tvůrci vsadili správně. Některé příběhy jsou zkrátka nesmrtelné, a tak máme potřebu je znovu a znovu vyprávět.

Miniseriál téměř dokonale kopíruje knižní předlohu A. Dumase. Protože děj románu není možné vtěsnat celý do jednoho filmu, což dokázala řada neúspěšných pokusů, tato verze děj člení do 4 částí.

V první části se dozvíme, jak se Edmond Dantes ocitl ve vězení a jak se po útěku z ostrova If stal hrabětem de Monte Christo.

Oficiální text praví:

Legendární příběh zmařené lásky a dokonalé pomsty. Mladého námořníka Edmonta Dantése čeká u rejdařské společnosti skvělá kariéra a jako snoubence krásné Mercedés nepochybně i šťastná budoucnost. Vinou intrik je však uvězněn za velezradu a uvězněn v pevnosti If. Tady se seznámí se stařičkým abbé Fariou, který mu prozradí místo ukrytého pokladu. Po Fariově smrti Edmont uprchne, objeví poklad a vrací se jako boháč s plánem na dokonalou pomstu.

Nové zpracování proslulého románu se soustředí především na Edmondův rafinovaný plán, jak zničit všechny, kteří mu vzali nejlepší léta života. Opět prožijeme krutý osud mladého námořníka i jeho pomstu, která však v tomto případě ničí nejen viníky.

Jedni považují toto zpracování za nejlepší, jiní za přespříliš zdlouhavé, vysvětlující, neodpovídající knižní předloze. Jedni tvrdí, že Depardieu je v roli skvělý a jedinečný, jiní tvrdí, že se nemohou smířit s tím, že by po věznění v pevnosti stále měl 120 kilo. Hlavní výtky směřují ke krácení některých dějových epizod a hlavně k „nelogickému“konci.

Tak nám vydavatel tvrdí, že se jedná o osm dílů a na každém disku budou díly dva. Hmmmm. Ale počet DVD to nemění…

Zadní strana

Žánr: Dobrodružný / Romantický / Historický / Drama

Země původu: Francie / Německo / Itálie

Rok vzniku: 1998

Délka: 400 minut, na DVD 2×50 minut

Původní název: Le The Comte de Monte Cristo / Count of Monte Cristo

Světová premiéra: 7. září 1998

Režie: Josée Dayan

Námět: Alexandre Dumas starší

Scénář: Didier Decoin

Produkce: Jacques Bar, Jean-Pierre Guérin, Doris Kirch

Hudba: Bruno Coulais

Kamera: Willy Stassen

Společnost: TF1 / GMT Productions / DD Productions / Cité Films / Mediaset / Taurus Film / Programme MEDIA de la Communauté Européenne

Natáčeno: Chateau de Villette, Condecourt, Val-d’Oise, Francie / Malta / Marseille, Bouches-du-Rhône, Francie / Naples, Campania, Itálie / Paříž, Francie

Hrají: Gérard Depardieu (Edmond Dantès), Ornella Muti (Mercdès Iguanadaová), Jean Rochefort (Fernand Mondego, hrabě de Morcef), Pierre Arditi (Villefort), Florence Darel (Camille de la Richardais), Christopher Thompson (Maximilien Morel), Stanislas Merhar (Albert de Morcerf), Julie Depardieu (Valentine de Villefort), Hélène Vincentová (Heloïse de Villefort), Michel Aumont (baron Danglars), Constanze Engelbrecht (Hermine Danglarsová), Roland Blanche (Caderousse), Georges Moustaki (Abbé Faria), Jean-Claude Brialy (otec Morel), Serge Merlin (Noirtier de Villefort), Inés Sastre (Haidée), Sergio Rubini (Bertuccio), Jean-Marc Thibault (Barrois), Thierry de Peretti (Toussaint), Patrick Bouchitey (Beauchamp), Frédéric Gorny (Chateaurenaud), Stéphan Guérin-Tillié (Franz d’Epinay), Guillaume Depardieu (mladý Edmond Dantès), Naike Rivelli (mladá Mercedès), Julien Rochefort (mladý Fernand Mondego), Stéphane Boucher (kapitán ‚Jeune Amélie‘), Dimitri Rataud (mladý Danglars), Michel Bompoil (mladý Villefort), Arthur Nauzyciel (mladý Caderousse), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 francouzsky, česky  

Titulky:  česky

Obraz:  barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: z naší nabídky