North Video – Co žere Gilberta Grapea

V přehledu vydávaných DVD North Video se na pondělí 21. září 2009 objevil poměrně vysoce hodnocený film Co žere Gilberta Grapea za 49,- Kč. Gilbert Grape nemá lehký život. Vydělává, nahrazuje chybějící hlavu rodiny a až náhodný příjezd nevázané dívky ho přinutí sebrat sílu a začít pomalu odhazovat svá pouta a znovu snít o lepším životě, který by nebyl jen o povinnostech. Jenže život není peříčko a drsně mu připomene, že na světě není sám…

Gilbert Grape není z těch, co by neměl co dělat, ale Endora, kde žije, je město, kde se toho moc neděje. Je mu 24 let, tajně se schází s jednou váženou vdanou dámou a pracuje jako prodavač v minipotravinách, kterým konkuruje Foodland v okolí.

Leží na něm starost o rodinu, protože otec se jednou odhodlal vzít věci do svých rukou – uvázal si smyčku okolo krku a odkopl sesličku. Od té doby Gilbertova matka, dříve krasavice, jen jí a jí a jí a vypadá „jako velryba“, pak jsou tu dvě sestry Amy a Ellen a hlavně neustále musí dávat pozor na retardovaného bratra, což může být pěkně otravné. Arnie totiž miluje lezení na vodárenskou věž.

Potom ale Gilbertovi zkříží cestu Becky, která jela se svou babičkou přes Endoru a porouchalo se jim auto. Okolo městečka tradičně projíždějí karavany obytných karavanů a tomuto jednomu se porouchal motor. Během těch několika dní, kdy se ve městečku éterická slečna z karavanu Becky pohybuje, se film odehrává. Gilbert se do ní zamiloval, stráví spolu nádherný západ slunce a zapomene na Arnieho, který zůstane dlouho ve vaně ve studené vodě.

Od tohoto okamžiku se Arnie bojí vody. Gilbertově milence zahyne manžel a ona odjíždí z města. Arnie opět vyleze na vodárenskou věž a je odvezen na policejní stanici. Matka, která 7 let nevylezla z obýváku, si musí jet Arnieho vyzvednout. Srotí se lidi a dělají si z ní legraci.

V předvečer oslavy narozenin nechce Arnie do vany a Gilbert ho prvně v životě několikrát udeří. Arnie uteče za Becky, která ho přiměje ke koupeli v rybníku a předá ho sestrám. Gilbert se vrátí až uprostřed party, omluví se matce a ujistí ji, že se za ni nestydí. Představí Becky matce. Po party matka po dlouhých letech vyjde schody do patra do ložnice. A film se chýlí k tragickému vyvrcholení…

Vynikající scénář filmu napsal Peter Hedges dle vlastního románu. Jeho práce byla později svěřena hercům, kteří jsou dnes tak slavní, že by se v jednom filmu asi už potkat nemohli – Johnny Depp a Leonardo DiCaprio.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Depp se vyznačuje drobnou mimikou a citem pro náladu postavy, jeho Gilbert je neuvěřitelně občanský. Mladičký DiCaprio v roli Arnieho podává výkon snad ještě fenomenálnější, a to hlavně díky tomu, že zhluboka využil možností, které herci podobná role dává. DiCapriova proměna v postiženou figuru je dokonalá a vysloužil si za ni nominaci na Oskara.

Zadní strana obalu

Žánr: Komedie / Drama / Romantický

Země původu: USA

Rok vzniku: 1993

Délka: 118 minut (1:57:48)

Původní název: What’s Eating Gilbert Grape

Světová premiéra: říjen 1993 – Itálie (MIFED), 17. prosince 1993 – USA

Režie: Lasse Hallström

Námět: Peter Hedges (román „What’s Eating Gilbert Grape?“)

Scénář: Peter Hedges

Produkce: Alan C. Blomquist, Lasse Hallström, David Matalon, Bertil Ohlsson, Meir Teper

Hudba: Björn Isfält, Alan Parker

Kamera: Sven Nykvist

Společnost: J&M Entertainment / Paramount Pictures

Natáčeno: Austin, Texas, USA / Denton, Texas, USA / Georgetown, Texas, USA / Lockhart, Texas, USA / Manor, Texas, USA / Pflugerville, Texas, USA

Hrají: Johnny Depp (Gilbert Grape), Leonardo DiCaprio (Arnie Grape), Juliette Lewis (Becky), Mary Steenburgen (Betty Carverová), Darlene Cates (Bonnie Grapeová), Laura Harrington (Amy Grapeová), Mary Kate Schellhardt (Ellen Grapeová), Kevin Tighe (Ken Carver), John C. Reilly (Tucker Van Dyke), Crispin Glover (Bobby McBurney), Penelope Branning (Beckyho babička), Tim Green (pan Lamson), Susan Loughran (paní Lamsonová), Robert B. Hedges (ministr), Mark Jordan (Todd Carver), Cameron Finley (Doug Carver), Brady Coleman (šerif Jerry Farrel), Tim Simek (starosta), a další

Nové balení

Údaje o DVD:

Zadní strana nového balení

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Menu DVD

Obraz: barevný PAL DVD9 4:3 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: z naší nabídky