Codi – Generálové ve válce (2. díl) – El Alamein

Codi pokračuje dalším DVD v edici Druhá světová válka ve čtvrtek 1. října 2009 za 49,- Kč druhým DVD z minicyklu s názvem Generálové ve válce (2. díl) – El Alamein.

Počátkem roku 1941 se u břehů Libye, v čele jednotek známých jako Afrikakorps, vyloďuje německý generál Erwin Rommel s úkolem zachránit před úplným zničením italské jednotky, které zde bojují s britskou 8. armádou.

 

Nebyl by to ale Rommel, kdyby si Hitlerovy rozkazy nevyložil po svém. Po krátké konsolidaci vyloděných jednotek a zbytků italské africké armády se Rommel dává na pochod pouští, vyhání britská vojska z Lybie a postupuje na Káhiru. Britové a jejich spojenci nejsou na takový nápor vůbec připraveni a ustupují. Zděšené britské velení se již připravuje na evakuaci z Káhiry, zatímco v Británii se ozývají hlasy na odvolání Churchilla z vedení země. To vede Churchilla k sesazení dosavadního velitele generála Auchinlecka a jeho nahrazením generálem Gottem, vynikajícím velitelem tankových vojsk. Ten však zahyne v letadle sestřeleném jedním z německých leteckých es ještě dřív, než se ujme velení. Velitelem britských sil v Africe se stane neznámý generál Bernard Law Montgomery.

 

Souboj dvou vojevůdců začíná.

 

Ačkoliv britské vrchní velení i Churchill samotný se snaží přimět Montgomeryho k rychlému protiútoku, Montgomery vyčkává. Trpělivě posiluje své jednotky, cvičí je, piluje taktiku i strategii boje, plánuje a odhaduje další Rommelovy kroky. Rommel dlouho na jednom místě nevydrží a pouští se do dalších útoků. Tím ovšem oslabuje své jednotky a prodlužuje své zásobovací linie. Čas je jeho nepřítel, protože Německo obrací svoji pozornost k Rusku, není schopné ovládnout lodní trasy ve Středozemním moři a východní fronta dostává přednost v dodávkách lidí i materiálu. A němečtí vojáci, narozdíl od vojáků Commonwealthu, kteří bojují v britské 8. armádě, nemají s dlouhým pobytem v poušti zkušenosti, nemají dobrou výstroj a jsou špatně živeni, takže je začnou brzy trápit nemoci.

 

Vše vrcholí druhou Bitvou u El Alameinu, ve které je Rommelův Afrikakorps poražen a naopak Montgomery a jeho "pouštní krysy" z něj odcházejí jako vítězové, kteří jako první vojáci na světě porazili "neporazitelné" německé tankové jednotky.

Údaje o DVD:

 

Původní název: Generals at War – The Battle of El Alamein (23. 2. 2009)

Délka: 50 minut (50:21)

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky (Alfred Strejček)  

Titulky: žádné  

Obraz: barevný/černobílý 16:9  

Bonus: