Filmexport Home Video – Muž v povětří

Na pátek 25. září 2009 přichystal Filmexport Home Video další pamětnický film Muž v povětří za 49,- Kč. Devětatřicátý film Vlasty Buriana, právě zde naposledy hrál hlavní roli. A také poslední filmová role Růženy Šlemrové a Hany Vítové v českém filmu.

Česká veselohra „Muž v povětří“ je zasazena do malého městečka Krásnov, které je až příliš často vzrušováno různými pokusy vynálezce Silvestra Čápa.

Silvestr Čáp je vynálezce a pyrotechnik, který se snaží vymyslet věčnou sirku. Je rozený zlepšovatel, ale své praktické a rozumné vynálezy neuznává a pachtí se vždy za něčím nemožným. V městečku ho lidé považují za blázna. Některým také vadí četné výbuchy, které provází jeho zatím bezúspěšné bádání. Z oken se valí dým a zápach, vše provázeno detonacemi. Někteří lidé se tím baví, jiní mají strach o svůj život.

Jednoho dne přijme nabídku, že připraví slavnostní ohňostroj. Při zapalování jeho zkušební verze však selže. Čáp tajně odjíždí do Prahy. Jeho zmizení místní obyvatele vyděsí, lidé se dokonce domnívají, že se ze zoufalství utopil. Kam se však ve skutečnosti poděl?

Veselohra režiséra Miroslava Cikána z roku 1955 je další problematickou příležitostí pro Vlastu Buriana. Král komiků se v budovatelských filmech představoval v rolích na hony vzdálených jeho hereckému naturelu i polohám, v nichž si ho diváci v době jeho největší slávy oblíbili.

Diváci pláčou:

Budovatelský film s Vlastou Burianem? Vlasta Burian coby spasitel a vynálezce. Zamilovaný mladíček budovatel Jirka Sovák. Uvědomělý Noční motýl Hana Vítová jako angažovaný referent MNV. A plejáda excelentních hvězd staré i „nové“ doby včetně Rudolfa Hrušínského… Smutný konec jedné z největších postav české kinematografie.

Žánr: Komedie

Země původu: Českoslovenslo

Rok vzniku: 1955

Premiéra v kinech: 20. ledna 1956

Délka: 83 minut

Režie: Miroslav Cikán

Námět: Vladimír Kabelík

Scénář: Vladimír Kabelík, Jiří Karásek, Josef Mach

Produkce: Jaroslav Jílovec, Václav Dobeš

Hudba: Jiří Julius Fiala

Kamera: Jaroslav Tuzar

Společnost: Studio uměleckých hraných filmů

Hrají: Vlasta Burian (sirkař, vynálezce a pyrotechnik Silvestr Čáp), Pavla Maršálková (Čápova manželka), Alena Vránová (Manka Čápová, jejich dcera), Jiří Sovák (Jenda Pospíchal, nápadník Manky), Rudolf Hrušínský (propagační referent Pláňka), František Filipovský (vedoucí drogerie Zatrapa, Čápův společník), Hana Vítová (referentka MNV Krásnov Koubová), Jaroslav Seník (předseda závodní rady Potůček), Růžena Šlemrová (Janurová, Čápova sousedka), Václav Trégl (Kořínek, Čápův soused), Karel Effa (listonoš Trdlitát), Eman Fiala (člen závodní rady Máca, Růžena Lysenková (sousedka), František Hanus (referent Úřadu pro vynálezy v Praze), Jiří Vršťala (učitel), Stella Zázvorková (občanka Krásnova), Fanda Mrázek (řidič autobusu), Karel Pavlík (vedoucí silniční správy), Milka Balek-Brodská (divačka na ohňostroji), Sylvie Daníčková (dívka s pletením), Aleš Košnar (kluk s bouchacími kuličkami), Věra Váchová (prodavačka v drogérii), Jaroslav Jílovec (člen vedení sirkárny), Václav Fišer, Stanislav Jareš, Z. Chalupník

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný