Mirax – Ong Bak 2

Značku Mirax máme spojenu především s animovanou tvorbou pro děti, zatím jsme se dočkali jen několika málo výjimek. Ve čtvrtek 8. října 2009 se v některých místech překvapivě objevil od tohoto vydavatele film Ong-Bak 2 za 39,- Kč, který způsobil zmatky v přehledech, protože s tímto názvem už jsme tu jeden film měli. Ovšem nejde o žádnou reedici, jen guláš v názvech, jedná se o jiný film se stejným hercem.

Popis z pošetky se mi v obchodě opravdu opisovat nechtělo, vyzkoušíme tedy překlad z originální maďarštiny, kde je na film zveřejněna upoutávka:

 

 

Království Ayutthaya. Mocný panovník Sihadecho je brutálně zavražděn. Jeho mladý syn Tien upadne do otroctví. Těsně před hrozící smrtí je však osvobozen tajnou odbojovou skupinou, která se vydala otrokáře zlikvidovat. Její vůdce, Cher Nung, prohlédl neuvěřitelné emocionální a intelektuální schopnosti chlapce a zachránil ho. Od tohoto bodu svého života Tien myslí jen na pomstu. Cher Nung ho naučí všechny existující bojové styly. Tien je dobrý student. Blíží se doba, kdy bude třeba čelit zlu a utkat se s těmi, kteří zavraždili jeho otce. Samozvaný vládce Rajasena posílá do boje celou armádu.

 

 

Pro změnu doplníme něčím z angličtiny:

 

Whack! Crack! Thump! Superhvězda bojových umění Tony Jaa nás v tomto eposu vrací stovky let do minulosti, do Thajska 15. století. Obrovské nasazení a hordy slonů nám ukazují posun jeho schopností na ještě vyšší úroveň, jako mistra široké škály stylů a navíc i jako slibného režiséra.

 

 

Z mnoha domácích komentářů pár vypůjčených citací:

 

Tony odvedl neskutečný kus práce a to že, během natáčení pravidelně kolaboval, mu s klidem uvěříte. Ve filmu seseká stovky nepřátel, přičemž dobrý tucet jich patří k takovým expertům, že by malíčkem dematerializovali veškerou západní elitu. Závěrečných dvacet minut boří všechny hranice a připadal jsem si, že sleduju šest hongkongských klasik dohromady a zároveň adaptaci nějaké extrémní videoherní mlátičky. Přehledné, brutální, sofistikované a zdánlivě nekonečné. O ději se to bohužel nedá říct ani náhodou. Obrovské ambice a historické kulisy dokonaly dílo zkázy. Ong-Bak 2 působí jako řetěz akčních scén, které někdo vzápětí poslepoval neotesaným dějem.

 

 

Thajsko v tomhle filmu vypadá jako místo, kde bydlí samí hnusáci, kteří koulejí zažloutlýma očima, cení zkažené zuby, divoce křičí, malé děti předhazují krokodýlům, ženy mlátí bambusem, srkají oční bulvy a jedí roztomilé opička zasyrova. A navíc si k tomu lámou všechny kosti v těle, případně si vzájemně provádějí pitvu zjevně nedezinfikovanými meči. Každý souboj je úžasný videoklip, ale mezi nimi – nuda na chcípnutí.

 

Žánr: Akční

Země původu: Thajsko

Rok vzniku: 2008

Délka: 94 minut

Původní název: องค์บาก 2 / Ong Bak 2

Světová premiéra: 4. prosince 2008 – Thajsko

Režie: Tony Jaa, Panna Rittikrai

Scénář: Panna Rittikrai, Ek Iemuchen, Nonthakorn Thaweesuk

Produkce: Prachya Pinkaew, Tony Jaa, Panna Rittikrai, Akarapol Techaratanaprasert

Kamera: Nattawut Kittikhun

Hudba: Terdsak Janpan

Společnost: Iyara Films / Sahamongkolfilm Co.

 

 

 

Hrají: Tony Jaa (Tiang), Sorapong Chatree (Chernang), Sarunyu Wongkrachang (Rajasena), Nirut Sirichanya (mistr Bua), Santisuk Promsiri (Siha Decho), Primorata Dejudom (Pim), Natdanai Kongthong (mladý Tien), Patthama Panthong (Lady Plai), Petchtai Wongkamlao (Mhen), Tim Man (černý ninja), Dan Chupong, a další

 

A díky  čtenářům (konkrétně rockovi) zpřesněme detaily dle skutečnosti na disku

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 thajsky, česky, maďarsky

Titulky: maďarsky, rumunsky  

Obraz: barevný 16:9

Bonus: upoutávky