North Video – Poslední let

Původně druhým nabízeným filmem byl ve středu 14. října 2009 se značkou North Video za 49,- Kč inzerovaný Poslední let. Podle všeho se jedná o televizní životopisný film o Amelii Earhart, americké pilotce, která záhadně zmizela nad Tichým oceánem při pokusu obletět Zeměkouli. Jak jinak než změna názvu, některé prameny popisují film pod jménem Zmizení letkyně. Dlouho nevyšel a museli jsme si počkat až na pondělí 2. listopadu 2009.

Nejprve něco dostupných životopisných dat:

 

Amelia Mary Earhartová se narodila v domě svých prarodičů v kansaském městě Atchison 24. července 1897 Edwinovi a Amy Earhatovým. Roku 1917 se Amelia rozhodla pro zdravotnický kurz v Torontu. Pak sloužila jako dobrovolná zdravotní sestra ve vojenské nemocnici až do konce první světové války. Na podzim roku 1919 se Amelia zapsala do přípravného ročníku ke studiu medicíny na Columbia University v New Yorku. Přestože jí studium šlo dobře, v roce 1920 se je rozhodla opustit a přestěhovat se společně se sestrou za matkou a otcem do Los Angeles.

 

 

Několik měsíců po příjezdu do Kalifornie se s otcem byla podívat na leteckou show na Daugherty Field v Long Beach. A tak 28. prosince 1920 poprvé letěla s pilotem Frankem Hawkem. První lekci létání absolvovala hned 3. ledna 1921 a za šest měsíců se jí podařilo našetřit na nákup prvního letadla. Byl jím dvouplošník Kinner Airster.

 

 

V roce 1922 vytvořila neoficiální rekord: jako první žena letěla ve výšce přibližně 4 250 metrů. V roce 1923 obdržela jako šestnáctá žena pilotní licenci od Fédération Aéronautique Internationale (FAI).

 

17. června 1928 jako první žena přeletěla v třímotorovém hornoplošníku Fokker F.VIIb/3m pojmenovaném Friendship Atlantik (z Trepassey Harbor v Newfoundlandu do Burry Port ve Walesu). Letěla společně s piloty Wilmerem Stulzem a Louisem E. Gordonem. Odvážná trojice pak přistála po 20 hodinách a 40 minutách letu. Díky tomuto letu se Amelia Earhartová stala celosvětově známou osobností.

 

 

V roce 1930 překonala další rekord: jako první žena letěla rychlostí asi 290 kilometrů v hodině.

 

20.-21. května 1932 znovu přeletěla Atlantský oceán. Tentokrát letěla sama v jednomotorovém letounu Lockheed Vega a stala se tak první ženou, která uskutečnila sólový přelet Atlantiku. Let trval pouhých 14 hodin a 56 minut. Získala za něj zlatou medaili Národní geografické společnosti od tehdejšího prezidenta USA Herberta Hoovera, další vyznamenání jí udělil Kongres.

 

Jestlipak ho i tady bude mluvit Županič?

 

V následujících letech pokračovala v lámání rekordů. V srpnu (24. až 25.) pak jako první žena přeletěla nonstop z jednoho pobřeží na druhé napříč Spojenými státy a ustanovila tak ženský rychlostní rekord překonáním vzdálenosti 2447,8 mil za 19 hodin a 5 minut. Později svůj vlastní rekord překonala a tuto vzdálenost zvládla za 17 hodin a 7 minut. Dne 11. ledna 1935 se stala prvním člověkem, který sólově přeletěl napříč Pacifikem z Honolulu do San Francisca v Kalifornii.

 

V roce 1936 začala plánovat svůj let okolo světa. Po prvním neúspěšném pokusu podruhé vzlétla s navigátorem Fredem Noonanem na stroji Lockheed L-10E Electra 1. června 1937 z Miami. Po zastávkách v Jižní Americe, Africe, Indii a jihovýchodní Asii dorazili 29. června do Lae na Nové Guinei. Měli za sebou 35 tisíc kilometrů cesty a zůstávalo jim ještě posledních 11 tisíc. 2. července odstartovali směrem k Howlandovu ostrovu. Asi po 1 300 km se rádiové spojení přerušilo a letadlo „zmizelo"…

 

 

Dne 19. července 1937 po prohledání 250 tisíc čtverečních mil oceánu americká vláda bezúspěšnou záchrannou akci odvolala. Stála ji 4 miliony dolarů. Roku 1938 byl na památku Amelie na Howlandově ostrově postaven maják.

 

Film o letkyni, jejíž poslední dobrodružství se stalo největší záhadou v historii letectví. Amelia si vybudovala svou reputaci jako "Královna nebe", když v roce 1928 přeletěla Atlantik. Její manžel George P. Putnam se snaží získat sponzory pro její odvážný plán oblet světa kolem rovníku.

 

 

Ve dvojici s navigátorem i s jejich v té době nejmodernějším letadlem Lockhead Electra zmizela Amelia beze stopy v Pacifiku v létě 1937. Válečné námořnictvo USA spustilo nejrozsáhlejší pátrací a záchrannou operaci v dějinách, ale dodnes se nepodařilo uspokojivě vyřešit znepokojující otázku: co se stalo s Amelií Earhartovou?

 

Žánr: Biografický / Drama

Země původu: USA

Rok vzniku: 1994

Délka: 95 minut

Původní název: Amelia Earhart: The Final Flight

Světová premiéra: 12. června 1994 – USA

Režie: Yves Simoneau

Námět: Doris L. Rich (kniha "Amelia Earhart: A Biography")

Scénář: Anna Sandor

Produkce: Cary Brokaw, Joseph J. Kelly, Randy Robinson, Gordon Wolf

Hudba: George S. Clinton

Kamera: Lauro Escorel

Střih: Michael D. Ornstein

Společnost: Avenue Pictures Productions

Natáčeno: Bradbury Building – 304 S. Broadway, Downtown, Los Angeles, Kalifornie, USA / Québec, Kanada / Sonoma County, Kalifornie, USA

Hrají: Diane Keaton (Amelia Earhartová), Rutger Hauer (Fred Noonan), Bruce Dern (George Putnam), Paul Guilfoyle (Paul Mantz), David Carpenter (Harry Manning), Denis Arndt (Joseph Laughlin), Diana Bellamy (paní Atkinsonová), Heather Lauren Olson (mladá fanynka), Don Bloomfield (Sid Smith), Nancy Lenehan (hosteska na show), Newell Alexander (zvukař na show), Warren Munson (president Elliot), Marilyn Rockafellow (paní Elliotová), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky on/off

Obraz: barevný 4:3

Bonus: z naší nabídky (trailery na ostatní DVD), žhavé novinky (trailery na dětské cykly)