Řitka Video – Závěť profesora Dowella

Když tedy tenhle týden nějaké sci-fi, tak opravdu klasiku. Před velmi dlouhým časem jsme se dočkali vydání zfilmovaného románu Člověk obojživelník, nyní se podle literární předlohy stejného autora v katalogu společnosti Řitka video v září objevil film Závěť profesora Dowella. V kinech byl uváděn pod názvem Testament profesora Dowella.

Fantastický román Alexandra Běljajeva, který u nás vyšel pod názvem Hlava profesora Dowella, patří k tomu nejlepšímu z daného žánru. Profesor Dowell, žijící v ústraní v nejmenované středoamerické zemi, odhalí po desítkách let práce tajemství úspěchu transplantací. Připraví roztok, který umožňuje spojení tkání i při nejodvážnějších kombinacích transplantovaných orgánů. Krátce po objevu zemře. Na základě poslední profesorovy vůle oddělí jeho asistent, Dr. Corn, Dowellovu hlavu od těla a napojí ji na systém se zázračným roztokem. Profesorova hlava tak může tajně pokračovat ve výzkumu svého dřívějšího nositele. Úmysly Dr. Corna však nejsou ani zdaleka čisté, a tak se geniální experiment brzy obrátí proti lidstvu samotnému.

 

Na počest profesora Dowella

 

Corn je v tísnivé finanční situaci, kterou může zlepšit jen získání úplného vzorce roztoku, jehož tajemství ukrývá Dowellův mozek, který ho za žádnou cenu nechce vydat. Získá Corn vzorec roztoku nebo si své tajemství odnese profesor opět do hrobu?

 

Dr. Corn při hledání receptury

 

Oficiální text je tentokrát vcelku přesný, až na to ohrožení lidstva, k tomu nějak nestačí dojít.

 

Obraz i zvuk jsou tentokrát na velmi slušné úrovni, disk honosící se upozorněním, že jde o první vydání na DVD u nás, dostal nový český dabing.

 

Unavená a smutná dr. Loranová

 

Příběh je vlastně prostý a přesto dodnes neztratil na působivosti, byť se jedná o téma zpracovávané v různých podobách. U nás nelze nevzpomenout Věc Makropulos nebo film Ztracená tvář. V tomhle filmu se totiž prolínají obě linie – nesmrtelnost, v tomto případě získaná napojením mozku na přístroje zajišťující jeho nekonečnou funkci, nebo ztráta či promíchání identit po transplantaci takové hlavy na vhodné cizí tělo.

 

Výsledky transplantací dle profesorových výzkumů

 

V úvodních scénách se seznamuje s pokračujícím a vcelku málo úspěšným úsilím profesorova asistenta doktora Corna na receptuře zázračného roztoku a jeho snaze získat prostředky na výzkum. Dále s doktorkou Loranovou, která profesorovi asistovala při jeho pokusech a s profesorovým synem Arturem, který přijede do domu svého otce zjistit, co se vlastně jeho otci stalo.

 

Vítej, Artura - je mi to moc líto

 

Na popud jednoho ze zaměstnanců brzy začne mít podezření, že věci nejsou tak, jak se zdají a se svým kamarádem z dětství, nyní komisařem, se pokouší dopátrat pravdy. Jejich zdání podpoří důkazy nalezené v autě, v němž se údajně profesor zabil, i brzká smrt onoho zaměstnance.

 

Prohledávání vraku auta

 

Mezitím se Artur ve městě setká s filmovou hvězdou Angelikou, svou dávnou láskou. Ta předstírá odlet na natáčení, aby s ním mohla inkognito strávit pár chvil.

 

Romantika u moře 

 

To se jim ale stává osudným, když v restauraci, kde prožívají poslední romantický večer, dojde k přestřelce při zatýkání drogového gangu, završené výbuchem granátu. Artur končí v nemocnici, Angelika umírá, stejně jako barová zpěvačka – drogová dealerka.

 

Obě vhodná těla končí na operačním sále doktora Corna, který se pokouší z mozku hlavy, připojené na těsně před profesorovou smrtí zkonstruovanou aparaturu, dostat správný vzorec. Profesor mu pomůže s operací a nově vzniklá biokonstrukce – Eva – začíná řešit, kdo vlastně je…

 

Profesor Dowell

 

V ostatních experimentech profesor svého následníka zavádí záměrně do slepých uliček, protože na vlastní hlavu poznal, že nesmrtelnost nemusí být vytouženým snem.

 

A tak zatímco se Artur blíží k poznání pravdy, jeho otec připravuje na Cornem svolané sympozium závěrečné překvapení.

 

Dnešního diváka určitě film neohromí, nehýří akčními scénami ani počítačovými triky, ale o ně v tomto příběhu dozajista nejde…

Žánr: Drama / Sci-fi

Země původu: SSSR

Rok vzniku: 1984

Délka: 88 minut

Původní název: Завещание профессора Доуэля / Zaveshchaniye professora Douelya

Světová premiéra: 7. dubna 1962

Režie: Leonid Menaker, A. Tubenšljak

Námět: Alexandr Běljajev (román "Golova professora Dowelya")

Scénář: Leonid Menaker, Igor Vinogradskij

Produkce: Vladimir Belenkij  

Hudba: Sergej Baněvič

Kamera: Vladimir Kovzel, A. Gorkov

Výprava-architekt: Jurij Pugač

Střih: Irina Ruděnko

Zvuk: Oxana Strugina

Kostýmy: D. Mane

Společnost: Lenfilm

Natáčeno: Černé moře, SSSR / Sankt Petěrburg, SSSR

Hrají: Olgert Kroders (profesor Dowell), Igor Vasiljev (Dr. Robert Corn), Valentina Titova (Mary Loranová), Natalija Sajko (herečka Angelika Giová/zpěvačka Monika Braunová/Eva), Aleksej Bobrov (Artur Dowell), Nikolaj Lavrov (Baxter), Aleksandr Porochovščchikov (Guld), Ernst Romanov (Richardson), Boris Cymba (Willi), Petr Šelochonov, a další

V českém znění: Antonín Navrátil, Zbyšek Horák, Marek Libert, Irena Hrubá, Radovan Vaculík, Jakub Sajc, Ludvík Král, Lucie Svobodová, Filip Švarc, Lucie Kožinová, Jan Rimbala, a další

 

Сюжет: Много лет крупный ученый пытался объяснить проблему бессмертия. Он не скрывает от коллег своих рискованных экспериментов. Но однажды случается непредвиденное – профессор исчезает. Как было официально заявлено, профессор Доуэль погиб в автокатастрофе. Однако на самом деле с помощью уникальной операции профессора Корна Доуэль превращён в говорящую голову, которая существует отдельно от тела. И именно Корн в преступных целях воспользовался исследованиями Доуэля…

 

Výběr kapitol 

 

Жанр: Фантастика

Страна: СССР

Длительность: 87 мин.

Год: 1984

Режиссёр: Леонид Менакер

Авторы сценария: Леонид Менакер, Игорь Виноградский (По мотивам романа Александра Беляева "Голова профессора Доуэля")

Оператор: Владимир Ковзель

Композитор: Сергей Баневич

Монтаж: И. Руденко

Костюмы: Д. Манэ

Звук: Оксана Стругина

Кинокомпания: Ленфильм

В ролях: Ольгерт Кродерс (профессор Доуэль), Игорь Васильев (Корн), Валентина Титова (Лоран), Наталия Сайко (Анжелика,Моника,Ева), Николай Лавров (Бакстер), Александр Пороховщиков (Гульд), Эрнст Романов (Ричардсон), Борис Цымба (Вилли), Алексей Бобров (Артур Доуэль), Петр Шелохонов

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný 4:3 (1,33:1)

Bonus: další DVD (trailery na další tituly z katalogu) 

 

Nastavení zvuku