Řitka Video – Hellraiser: Peklo na zemi

Ač mrtví, minule zemřeli znovu. Přesto se Peklo pokouší povstat. Katalog společnosti Řitka video obsahuje další z filmové série o krvavých strážcích pekla Hellraiser. Pojďme se tedy podívat na návrat ve filmu Hellraiser – peklo na zemi.

Když si zhýralý playboy P. J. Monroe, majitel klubu Kotelna, koupí podivnou skulpturu, ve které lze rozeznat obrysy zvláštní lidské hlavy pobité hřeby, netuší, že tenhle netradiční kus umění mu navždy změní život. Poté, co je Pinhead oživen a přiveden do našeho Světa, musí mu P. J. vodit krvavé lidské oběti. Na stopu tajemství prokleté „Kostky“ se tentokráte vydává reportérka Joey, která se musí vypořádat se zcela novou skvadrou pekelných démonů.

Tentokrát je daleko horším problémem než text obal. Na titulce jsou postavy Cenobitů z předchozích dílů, z nichž 3 se v tomhle díle vůbec nevyskytují. A na zadní straně ze čtyř fotografií 3 patří dílu druhému. No fuj…

Text je nepřesný jen mírně – P. J. sice vodit oběti má, ale hned druhou se stane sám.

Clive Barker je u filmu „jen“ jako producent, protože Cenobité se nám přestěhovali za moře. Od třetího dílu totiž natáčení opustilo starou dobrou Anglii a na filmu je to znát. Daleko víc mrtvol, daleko víc výbuchů.

Obraz je už širokoúhlý a kvalitní, český zvuk v pořádku a Pinhead má stále stejný hlas.

V úvodu si ulízaný floutek P. J. od velmi podezřelého individua v prapodivné galerii pořídí plastiku, plnou groteskních postav, tváří a vyčnívající Kostkou.

P. J. v galerii

Vzápětí sledujeme zklamanou televizní reportérku Joey, která byla vyslána na reportáž do nemocnice na večerní pohotovost. K její smůle ale tentokrát nikdo a nic, takže žádná zázračná reportáž nebude. Když jejího kameramana odvolají k loupeži s rukojmím, rozhodne se odejít.

Nezlob se, Joey, chceš vzít domů?

Jenže právě v tu chvíli se rozrazí dveře, z nosítek teče krev a po zemi se za nimi táhnou povědomé řetězy…

Řetězy (nikoli papírový)

Dívka, která nebožáka doprovází, Joey tvrdí, že s tím nemá nic společného, že ho jen našla. V Kotelně. A v okamžiku, kdy se v prostoru příjmu začnou dít podivné věci, dívka uteče. Zvědavá reportérka je vzápětí svědkem, jak ve vzduchu visící a jiskřící řetězy roztrhají tělo na kusy.

Na cestě do pekla

Zážitek jí nedá pokoj a tak se následující den vydá za svou možnou úžasnou reportáží do klubu, který má název Kotelna. Hledá tam dívku ze včerejšího večera. Neúspěšně.

Terry v klubu Kotelna

Ale dívka – Terry – ji kontaktuje sama později, když ji vytrhne z noční můry pozdním telefonátem. P. J. ji z klubu vyhodil a tak skončí u Joey v bytě a velmi neochotně se rozpovídá. Prý ten včerejší nebožtík ukradl něco z té divné plastiky a tvrdil, že z toho vylétly řetězy. A nakonec vytáhne Kostku z kabelky.

Prý z toho vyletěly ty řetězy!

To, že kus plastiky chybí, brzy zjistí i její majitel P. J. Při zkoumání vzniklého otvoru ho pokouše krysa a stříkající krev po dopadu na plastiku zapůsobí jako živá voda na pekelný mlýn.

Věčná žízeň po krvi

Zatím se Joey od Terry dozví, že podezřelou plastiku objevila v galerii právě ona a doporučila ji svému tehdejšímu příteli P. J. ke koupi. Prý je tam takových věcí spousta, tak se tam zajedou podívat. Jenže je zavřeno, vedoucí je dlouhodobě na Havaji. Terry nemá problém a pohotově „zpřístupní“ výstavní prostory zadním vchodem.

Zavřeno?

P. J. si zatím v blízkosti plastiky užívá své moci a peněz.

Ach aaaaach och

Jeho rozkoš je ovšem brzy vystřídána slastí pro někoho jiného.

Ooch oooooach ach

Nevěřící výkřik „Ježíši Kriste“ je oponován  Pinheadovu skeptickou odpovědí „To ani ne…“

A P.J. dostane lekci o vlastním nitru – Podívej se na ty svoje obrazy, vždycky jsi to chtěl – představ si lidské tělo jako plátno, budeš mi pomáhat, tvoje a moje vůle jak štětec a nůž!

Chci další!

Kostka se znovu snaží plnit svou funkci a peklo nabízí svou ruku…

Následuj instinkt...

I když jeho představitel má dvojí tvář a nenávidí sám sebe. Jedna jeho podoba si bere na pomoc nevinnou a statečnou duši v osobě Joey, ta druhá stvoří novou armádu Cenobitů ze širokého dostupného materiálu.

Většina znalců tenhle díl zatracuje, že scénář nestojí za nic a herci neumí vlastně ani stát, mě osobně se zdá ale daleko lepší než druhý díl. Zápletka je sice jasná od první chvíle, ale minimálně od poloviny film odsýpá a krev teče proudem. Jen mi trochu vadí, jak moc mi kameraman připomínal Borga. A úžasná je scéna, otevírající další možná pokračování (a že jich ještě bylo).

Žánr: Horor

Země původu: USA

Rok vzniku: 1992

Délka: 89 minut

Původní název: Hellrasier 3 – Hell on Earth

Světová premiéra: 11. září 1992 – USA

Režie: Anthony Hickox

Námět: Clive Barker (román „The Hellbound Heart“)

Scénář: Tony Randel, Peter Atkins

Produkce: Clive Barker, Christopher Figg, Olive McQueen, Lawrence Mortorff

Hudba: Randy Miller

Kamera: Gerry Lively

Střih: Christopher Cibelli, James D. R. Hickox

Kostýmy: Leonard Pollack

Společnost: Fifth Avenue Entertainment / Trans Atlantic Entertainment

Natáčeno: High Point, North Carolina, USA / NationsBank Plaza – 101 South Tyron Street, Charlotte, North Carolina, USA / Wake Forest University – 1834 Wake Forest Road, Winston-Salem, North Carolina, USA

Volba kapitol

Hrají: Kevin Bernhardt (J. P. Monroe), Lawrence Mortorff (Bum), Terry Farrell (Joanne ‚Joey‘ Summerskillová), Ken Carpenter (Daniel ‚Doc‘ Fisher / Cenobit-kameraman), Sharon Hill Ceccatti (blonďatá zdravotní sestra), Paula Marshall (Terri), Robert C. Treveiler (záchranář 1), Chris Frederick (záchranář 2), Lawrence Kuppin (vyvrhel), Sharon Percival (Brittany Virtueová), Philip Hyland (Brad), David Young (Bill), Brent Bolthouse (DJ / CD Cenobit), Peter Atkins (barman Rick / Barbie Cenobit), Paul Vincent Coleman (voják), Peter G. Boynton (otec Joey), Anthony Hickox (voják), George Lee (Bob), Aimée Leigh (Sandy), Doug Bradley (Pinhead / kapitán Elliot Spencer), Ron Norris (Douglas), Steve Painter (mládenec), Shanna Lynn (policistka), Bob Bragg (policista), Bob Stephens (policista), Clayton Hill (kněz), Ashley Laurence (Kirsty Cotton), a další

Menu DVD

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 16:9 (1,78:1)

Bonus: z naší nabídky (náhledy obalů z katalogu společnosti)

Nastavení zvuku