Urania – Quo Vadis

Občas se dočkáme překvapení, občas i příjemných. Ve středu 14. října 2009 nás vydavatelství Urania stejně jako minulý týden zcela neočekávaně oblažilo dalším polským filmem za 49,- Kč. Historické drama natočené podle slavného románu Henryka Sienkiewicze Quo Vadis. Milostný příběh příslušníka římské patricijské rodiny Marka Vinicia a křesťanky Lygie posloužil autorovi románu k barvitému popisu doby vlády císaře Nerona ve starém Římě. Vykresluje období zániku římského impéria a vzniku nové spravedlivější éry křesťanské víry.

Děj jednoho z nejznámějších historických románů Henryka Sienkiewicze se odehrává za vlády císaře Nerona ve starém Římě. Rozsáhlá, historicky laděná freska představuje v dějinách polské kinematografie dosud nejnáročnější a nejdražší filmový projekt. Jerzy Kawalerowicz tento výpravný velkofilm připravoval sedm let (kromě polských exteriérů se natáčelo například ve Francii, Římě a Tunisu), své režijní pojetí přirovnal k dantovské tragédii, v níž nakonec vítězí víra a láska. Do hlavních rolí obsadil vynikající plejádu současných polských herců. Po letech se vrátil k tématu, s nímž má zkušenost, je režisérem proslaveného filmu Faraon z roku 1966.

Římské impérium, navenek silné a mocné, se otřásá v základech. Rozmařilost a amorálnost vyšších vrstev, kontrastující s bídou a utrpením ostatních, rozvracejí společnost. Římský důstojník Marcus Vinicius, který se právě vrátil z války v Malé Asii, přichází do domu svého strýce Petronia, estéta a milovníka umění, přítele císaře Nerona. Vinicius mu svěří, že se zamiloval do krásné a tajemné dívky jménem Lygia, kterou poznal v domě římského vojenského velitele, Aula Plaucia. Petronius, který by rád mladíkovi pomohl, navrhne, aby mladík navštívil Plauciův dům. Petronius zjistí, že okouzlení jeho synovce je oprávněné. Rozhodne se, že Viniciovi pomůže.

Vinicius a Lygia se sejdou v zahradě, kde dívka nakreslí hůlkou do písku rybu. Nicméně mladík, ohromen dívčí krásou si toho nevšimne. Lygii se Marcus líbí, ale oba mladé lidi dělí propast víry. Lygia patří k učedníkům Ježíše Krista.

Uplynou dva dny. Lygia je odvedena členy císařské osobní gardy do císařského paláce. Jakožto dcera vojenského velitele musí být držena pod císařským dohledem. Když se o tom dozví Vinicius, je rozlícen. Později ho jeho strýc přesvědčí, že je to jenom záminka, aby byla dívka poslána co nejdříve do jeho domu. Akte, Neronova bývalá milenka, pečuje v císařském paláci o Lygii. Připravuje dívku na velkou hostinu na císařovu počest.

Zpočátku je Lygia okouzlena vznešeným prostředím, ale první okouzlení zmizí, když ji opilý Vinicius obtěžuje. Lygii zachrání její věrný služebník Ursus, mimořádně silný atletický muž, který Vinicia omráčí a ji unese z hostiny. Vinicius je rozezlen. Chce najít tu dívku za každou cenu. Petronius znovu nabídne svou pomoc. Pošle Řeka Chila Chiloidese, aby Lygii našel. Chilo je přesvědčen, že Lygia našla útočiště mezi křesťany.

Ve stejnou dobu umírá Neronova dcera a Lygia je obviněna z jejího zabití. Během pobytu v paláci potkala holčičku v zahradě paláce a ta, když viděla Lygii, propukla v pláč. Petronius, který chce chránit Lygii před nebezpečím, navrhne Neronovi, aby jel do Ancia. V noci jde Vinicius spolu s Chilem a gladiátorem Krotonem na starý hřbitov v Ostrianu , kde se scházejí křesťané. Tam zahlédnou Lygii s Ursem. Vinicius a jeho společníci je špehují. Opět se Vinicius pokusí unést dívku a opět je nucen to vzdát, sražen Ursovou mocnou pěstí. Probudí se v křesťanském domě, sejde se s Lygií a zjistí, že i ona sdílí jeho pocity.

Apoštol Petr poradí Lygii, aby se vyhnula Viniciovi, ledaže by přijal zásady její víry. Vinicius se marně snaží na Lygii zapomenout. Setká se s Paulem z Tarsu a svěří se mu se svými city k Lygii, se svými pochybnostmi a se svou touhou. Dívka je povolána a Petr mladé dvojici požehná.

Nero čte v Anciu báseň o spálení Troje. Brzy na to shoří Řím. Vinicius tam spěchá, aby našel Lygii. Potká Chila, který ho odvede tam, kde křesťané našli útočiště. Zde je Vinicius pokřtěn apoštolem Petrem.

Císař Nero chystá velkou podívanou. Při snaze svést vinu za zapálení Říma na křesťany jim připravuje krvavou lázeň v aréně, která byla do té doby výsadou gladiátorů. Křesťané mají být pochytáni a potrestáni. Petronius se pokusí varovat Vinicia, ale je příliš pozdě. Lygia už byla uvězněna. Onemocní a končí v bezvědomí. Vinicius bez úspěchu pokračuje ve svém úsilí dostat ji z vězení.

Jako vyvrcholení her má na závěr věrný služebník Lygie Ursus beze zbraně zápasit s býkem, na jehož šíji je nahá Lygie spoutána. Ursus však v nerovném boji zvíře zabije. Dav křičí a volá po milosti. Nero musí proti své vůli odsouzeným odpustit.

Vinicius odveze Lygii na Sicilii, ale před odjezdem poradí Petrovi, aby co nejdříve zmizel z Říma. Petronius, který ví, že byl také odsouzen k smrti, se rozhodne spáchat sebevraždu. Legie v Galii se bouří. Císař Nero musí zemřít. Petr se vrací do Říma…

Nicméně pro většinu diváků velké zklamání:

Odporná slátanina za 18 milionů dolarů. Hnusná kamera, šílené nasvícení, nudná režie, nulové herecké výkony. Důrazně doporučuji: vykašlete se na film a mazejte do knihovny pro Senkiewiczův román.

Žánr: Historický / Drama

Země původu: Polsko / USA

Rok vzniku: 2001

Délka: 134 minut

Původní název: Quo Vadis?

Světová premiéra: 30. srpna 2001 – Vatikán

Premiéra v kinech ČR: 12. prosince 2002

Režie: Jerzy Kawalerowicz

Námět: Henryk Sienkiewicz (stejmojmenný román)

Scénář: Jerzy Kawalerowicz, Chuck Bush

Produkce: Jerzy Kajetan Frykowski, Józef Jarosz, James Ordonez, Miroslaw Skowinski

Hudba: Jan A. P. Kaczmarek

Kamera: Andrzej Jaroszewicz

Kostýmy: Magdalena Biernawska-Teslawska, Pawel Grabarczyk

Střih: Chuck Bush, Cezary Grzesiuk

Společnost: Chronos-Film / Home Box Office / Kredyt Bank PBI S.A. / Telewizja Polska / Zespól Filmowy „Kadr“

Natáčeno: Kortina, Tunis / Monastir, Tunis / Piaseczno, Polsko / Pont du Gard, Vers-Pont-du-Gard, Gard, Francie / Řím, Lazio, Itálie / Stadion Warszawianki, Mokotów, Varšava, Polsko / Varšava, Polsko

Hrají: Pawel Delag (Marcus Vinicius), Magdalena Mielcarz (Lygia), Boguslaw Linda (Petronius), Michal Bajor (Nero), Jerzy Trela (Chilo Chilonides), Franciszek Pieczka (apoštol Petr), Krzysztof Majchrzak (Tigellinus), Rafal Kubacki (Ursus), Andrzej Tomecki (Glaucus), Jerzy Nowak (Krispus), Zbigniew Walerys (Pavel z Tarsu), Agnieszka Wagner (Poppaea), Malgorzata Pieczynska (Akte), Marta Piechowiak (Eunice), Danuta Stenka (Pomponia), Malgorzata Foremniak (Chrisotemis), Teresa Marczewska (Miriam), Marta Bizon (Sira), Stefan Burczyk (Seneca), Jerzy Dukay (stráž), Piotr Garlicki (Plautius), Marian Glinka (Casius), Andrzej Graziewicz (Christian), Slawonir Holland (Teresias), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9

Bonus: fotogalerie, trailery