Vapet pro každého – Leon

Občas můžeme mít pochyby o některých vydávaných titulech, občas je to sázka na jistotu. V úterý 20. října 2009 měl začít Vapet těžit ze zakoupených titulů Luca Bessona. Z blíže neurčených technických důvodů jako první vyšel  za 48,- Kč v edici Pro každého Leon až o den později ve středu 21. října 2009. Neobyčejný příběh profesionálního zabijáka a mladé dívky.

Profesionální zabiják Leon, kterého nedokáže nic zastavit před splněním úlohy a který nestřílí na ženy a děti, psychopatický policista, který střílí na každého, dvanáctiletá dívka, která by chtěla střílet na onoho policistu a kytka. To jsou hlavní figury na šachovnici úspěšného francouzského filmu.

 

 

 

 

Odehrává se v New Yorku, kde v italské čtvrti žije osamělým životem stárnoucí profesionální vrah. Stará se pouze o svou kytku, pije mléko a stýká se jen s mafiánským restauratérem Tonym, který mu obstarává zakázky.

 

 

 

 

 

Jeho život se ovšem změní v okamžiku, kdy se seznámí s dvanáctiletou Mathildou, která žije v sousedství. Dívka jako jediná přežije pouze náhodou masakr své rodiny, kterou vyvraždil psychopatický policista z protidrogového oddělení Stansfield, protože mu dívčin otec ukradl část ze zásilky drog.

 

 

Leon neochotně slíbí, že se o dívku postará, ale odmítne naučit ji zabijáckému řemeslu. Dívka totiž chce pomstít svého čtyřletého bratříčka, kterého jediného je jí z celé zabité rodiny líto. Mezi podivnou dvojicí vzniká neobvyklý vztah. Zatímco dívka se učí střílet, pere a uklízí, Leon se učí číst, psát a také mít rád a nemyslet jen na sebe.

 

 

 

Mathilda náhodou vyslechne rozhovor Stansfielda s kolegou a sleduje vraha svého bratříčka až na ministerstvo spravedlnosti. Pronikne dokonce až do jeho kanceláře, ale je odhalena. Leon, který našel její vzkaz, zabije několik policistů a dívenku si odvede. Stansfield však zjistí, kdo je Leon, obklíčí jeho byt i dům a zmocní se Mathildy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Té se podaří nic netušícího Leona varovat. Začíná rozhodující střetnutí, ve kterém Leon likviduje jednoho Stansfieldova muže po druhém. Podaří se mu zachránit dívku a umožnit jí útěk, sám je však raněn. Stansfield povolá posily…

Žánr: Thriller / Drama / Akční / Krimi

Země původu: Francie / USA

Rok vzniku: 1994

Délka: 106 minut

Původní název: Léon / The Cleaner / Leon / The Professional

Světová premiéra: 14. září 1994 – Francie

Premiéra v kinech ČR: 3. srpna 1995

Režie: Luc Besson

Scénář: Luc Besson

Produkce: Claude Besson, John Garland, Bernard Grenet, Luc Besson, Patrice Ledox

Hudba: Eric Serra

Kamera: Thierry Arbogast

Střih: Sylvie Landra

Kostýmy: Magali Guidasci

Scénograf: Françoise Benoît-Fresco

Efekty: Dan Weil

Společnost: Gaumont / Les Films du Dauphin

Natáčeno: New York, USA / Paříž, Francie / New Jersey, USA

Hrají: Jean Reno (Léon), Gary Oldman (Norman Stansfield), Natalie Portman (Mathilda), Danny Aiello (Tony), Peter Appel (Malky), Willie One Blood, Don Creech, Keith A. Glascoe, Randolph Scott, Michael Badalucco (otec Mathildy), Ellen Greene (matka Mathildy), Elizabeth Regená (Mathildina sestra), Carl J. Matusovich (Mathildin bratr), Frank Senger (tlusťoch), Lucius ‚Cherokee‘ Wyatt (Tonto), Eric Challier (velitel ochranky), Luc Bernard (Mickey), Maïwenn Le Besco (blondýna), Jessie Keosian (stará dáma), George Martin (recepční), Abdul Hassan Sharif (řidič taxi s Mathildou), Stuart Rudin (řidič taxi s Leonem), a další

 

 

 

Údaje o DVD:

 

 

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky

Titulky: česky

 

 

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: Vzpomínky na Leona, Jean Reno: Cesta k Leonovi, Natalie Portman: Mladá hvězda