Vapet dětem – Anabela

Když budeme pátrat po zdrojích, jakými se do našich končin šinou přes oceán vlivy globalizace, snažící se vymazat z dětských myslí našeho Ježíška a nahradit ho bezpohlavním komercionalizovaným Santou Klausem a zničit tak kouzlo tradičních českých Vánoc, narazíme i na DVD Anabela, které tuto infiltrovanou postavičku rovněž glorifikuje. Od soboty 8. prosince 2007 na novinových stáncích. Cena 38,– Kč.

Možná si říkáte, už zase nám někdo říká, na co se dívat máme a na co ne, vždyť je přece svoboda, tak ať se každý dívá na co chce. Ale pochopte, že jako skalní zastánkyně Tradičních českých Vánoc a stoupenkyně iniciativy Anti-Santa Klaus pod heslem Nechte si svého Santu si nemohu nechat ujít příležitost, abych upozornila na plíživé nebezpečí, které se pod rouškou neškodných animovaných pohádek snaží toho červenokabátnického dědka naočkovat do dušiček našich nejmenších.

Takže pozor, milé děti! Měly by jste vědět, že Vánoce se v našich končinách odjakživa slavily na oslavu narození malého chlapečka jménem Ježíšek v městě Betlémě, který se narodil prostým rodičům na slámě ve chlévě. A již před stovkami let se (nejenom) na území Evropy vyvíjely krásné vánoční tradice, jako je zdobení vánočního stromku, dávání dárků blízkým, a podobně.

Jenže podoba chudého děťátka v chlévě se nehodí pro supermarkety a velké nadnárodní společnosti, které se svátků vánočních snaží využít a vytřískat z peněženek spotřebitelů co nejvíce peněz. Podobně jako se nehodila před čtyřiceti lety marxistickým ideologům, kteří ho chtěli nahradit jakýmsi Dědou Mrázem z Východu. V dnešní době se naopak Ježíšek nehodí do krámu těm, kteří se snaží nahradit tradice duchovní novými zvyky konzumně-tržními. Zatímco dřív se chodili lidé pokorně poklonit Spasiteli do chrámu, dnes se jejich chrámem stál hypermarket. A maminky mnohých z vás budou o krásný večer s Vámi dětmi okradeny, protože musí pracovat v těchto novodobých chrámech jako prodavačky a musí až do dlouho do noci přeceňovat zboží, aby se mohl odehrát další novobý konzumní zvyk, který se nazývá „povánoční výhodné slevy“.

Ale kouzlo vánoc nespočívá v množství utracených peněz za dárky, ani v jejich počtu, ale právě v společenství rodin, v blízkosti rodičů a dětí v tyto krásné vánoční dny. A tak vy, děti, které budete místo společnosti maminky nebo tatínka, kteří v zájmu hmotného zajištění rodiny budou pracovat i na Štědrý den, sdílet společnost s DVD přehrávačem a haldou levných dévédéček z trafiky, dejte si pozor na toho fousatého dědulu v červeném obleku a čepici s bambulí – tohle není Ježíšek, ani Mikuláš. Tohle je Santa Klaus, který je u nás cizí a který přichází ze Západu, aby vás přesvědčil, že vaše národní zvyky jsou špatné, a je třeba vyměnit vánočního kapra a salát za hamurgery a sladkou lepivou limonádu, že třeba symbol děťátka v jesličkách vyměnit za univerzální symboly nového globálního světa, ve kterém nad tradičními hodnotami má zvítězit síla pěněz a trhu. Howg!

Údaje o DVD:

Na štědrý večer se plní všechna přání. Příběh o výjimečném přátelství malého Billyho s telátkem Anabellou. Příběh o lásce dědečka a chamtivosti tety Agnes.

Základem tohoto příběhu je legenda o daru řeči, který zvířátka dostanou jediný den v roce – na Štědrý den. Billy, malý chlapec, který při požáru farmy ztratil řeč, žije se svým dědečkem a mnoha zvířátky v malé dědince. Má jen jedinou kamarádku ze sousedství, roztomilou Emily. Na Vánoce se narodí malé telátko Anabela a Billy v něm získá nejvěrnějšího přítele na celý život. Společně prožívají šťastné chvíle až do doby, kdy přichází teta Agnes a chce Billyho odvézt k sobě do města. Důvodem je právě to, že Billy nemluví. Když už se zdá, že bude muset opravdu opustit všechny, které má rád, nastává vánoční noc. Noc plná překvapení, zázraků a splněných přání. V roli vypravěče Vladimír Krátký.

Námět: Dan Henderson, Ken Blackwell
Režie: Roy Wilson
Hudba: Steve Dorff
Píseň: Steve Dorff, John Bettis a Randy Travis
Animace: The Baer Animation, Co., Inc
Střih: Terry Moore

Originální název: Annabelle’s Wish
Zvuk: český DD 5.1, slovenský DD 5.1, anglicky DD 2.0
Titulky: české, slovenské, anglické
Bonusy: trailer
Omezení: EcoDisc