Bílý oleandr

„Nadešel čas oleandrů“, poznamenala matka. „Když se milenci touto dobou navzájem zabijí, svede se to na vítr.“ To je vysvětlení autorky literární předlohy Janet Fitchové, za jakých okolností došlo k vraždě ze žárlivosti, kolem které se odvíjí příběh umělkyně Ingrid a její odhodlané dcery Astrid. Ta se po matčině uvěznění za vraždu milence s odvahou odhodláním a humorem učí žít v pěstounských rodinách a pochopit svou osobnost.

Podmanivý příběh o vztazích mezi matkou a dcerou, o sexualitě a síle umění převedl na filmové plátno s vynikajícími herci režisér Peter Kosminsky.

Odhadované náklady na výrobu činily 16 mil. USD, tržby v USA ve výši 16,4 mil. USD byly dosaženy cca 2 měsíce po premiéře, film byl krátce po natočení uveden úspěšně v dalších více než 30 zemích světa. V současné době stále ke koupi na www.primadvd.cz za cenu 97 Kč. Výhodou pro brněnské fanoušky je možný osobní odběr, pro ostatní nutnost zahrnout i náklady na poštovné, které zajímavou nabídku posouvá trochu jinam.

Bílý oleandr
(White Oleander)

Žánr: drama
Země původu: USA, Německo
Rok vzniku: 2002
Délka: 109 min.

Režie: Peter Kominsky
Hrají: Alison Lohman, Michelle Pfeiffer, Robin Wright Penn, René Zellweger, Amy Aquino, Noah Wyle, Patrick Fugit, Billy Connolly, Svetlana Efremova, Cole Hauser, Liz Stauber, John Billingsley, Elisa Bocanegra

„Kdybyste se náhodou chtěli zeptat, proč začínám od konce a vracím se na začátek, důvod je prostý. Svoje dětství jsem pochopila, až když jsem dospěla. Bylo jako nedokončená skládačka.“ Tak Astrid začíná svoje vypravování. Jako dvanáctiletá žije v Kalifornii se svou matkou, krásnou umělkyní Ingrid. Ta své krásy využívá k tomu, aby manipulovala s muži. Jednoho dne ale poruší zásady a bezhlavě se zamiluje do Barryho, který ji podvádí na každém kroku a nakonec opustí. Vášnivá a zlomená Ingrid se mu pomstí a zavraždí ho jedem z bílého oleandru. Je odsouzena za vraždu prvního stupně na 35 let ve věznici s maximální ochranou. Dcera Astrid je pak přesunována z jedné opatrovnické rodiny do druhé. Poznává, jak je to těžké mít rád a být milován. Uvědomí si, jak to vlastně s její mámou bylo, a napíše jí. Už dospělá dívka pak může podpořit nešťastnou matku a dát jí sílu k přežití.