North Video – Otrok

Pokud budeme věřit „inovovaným“ stránkám vydavatelství, pak se od North Videa v úterý 3. listopadu 2009 za 49,- Kč dočkáme filmu Otrok. Zábavný i dojímavý příběh o setkání stoletého otroka, který se vrací zemřít do rodné země, s malým chlapcem. A o třech společných dnech, které navždy změnili jejich životy. O lásce a úctě k lidskému životu na pozadí doby, ve které bylo přátelství mezi černými a bílými vzácné.

Podle povídky svého otce baladický film natočila debutující Susanna Styron. Příběh vypráví svědek tehdejších událostí Paul, který se jako tehdy desetiletý chlapec kamarádil s dětmi Dabneyových. Vzpomíná na první setkání se smrtí a na smíření Shadracha s jeho těžkým životem.

Shadrach – černošský otrok, téměř jedno století starý, přichází v roce 1935 do Virginie za dědici otrokářské plantáže s prosbou, že by zde chtěl zemřít.

Otrokář Vernon Dabney v něm poznává otroka, který byl kdysi z jejich tabákových plantáží prodán do Alabamy. Nejdřív s ním nechce mít nic společného, ale manželka Trixie ho přesvědčí, aby jeho prosbě vyhověl.

Věc má však háček. Podle zákonů nelze pohřbívat na soukromém pozemku. Místní šerif nutí Dabneyho pohřbít černocha na hřbitově.

Dabney se rozhodne splnit přání starého otroka a najímá si černošskou pohřební službu. Na hřbitově je do země spuštěna prázdná rakev a Shadrachovy ostatky jsou pochovány na vytoužené plantáži.

Dle nemnoha komentářů milý nenáročný film, který brzy vyprchá z paměti.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Žánr: Drama

Země původu: USA

Rok vzniku: 1998

Délka: 85 minut (1:24:37)
Původní název: Shadrach

Světová premiéra: 16. dubna 1998 – USA (Los Angeles Independent Film Festival)

Režie: Susanna Styron

Námět: William Styron (povídka z roku 1978)

Scénář: Susanna Styron, Bridget Terry

Produkce: Boaz Davidson, Jonathan Demme, Danny Dimbort, Avi Lerner, Ric Rondell, Elie Samaha, Steve Shareshian, Trevor Short, Bridget Terry, John Thompson

Hudba: Van Dyke Parks

Kamera: Hiro Narita

Střih: Colleen Sharp

Kostýmy: Dona Granata

Společnost: Millennium Films / Nu Image Films / Tidewater Pictures Inc.

Natáčeno: Wilmington, North Carolina, USA

Hrají: Martin Sheen (vypravěč), John Franklin Sawyer (Shadrach), Harvey Keitel (Vernon Dabney), Andie MacDowell (Trixie Dabneyová), Monica Bugajski (Edmonia), Deborah Hedwall (paní Whitehurstová), Darrell Larson (pan Whitehurst), Scott Terra (Paul), Ginnie Randall (Virginia), Erin Underwood (Lucinda), Alice Rogers (Cloris), Edward Bunker (Joe Thorton), Melvin L. Cauthen (Earvin Williams), Richard Olsen (Seddon Washington), a další

Zadní strana obalu

Údaje o DVD:

Menu DVD

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Výběr kapitol

Obraz: barevný PAL DVD9 4:3

Bonus: z naší nabídky, žhavé novinky