Rembrandt

Po Oscaru Wildovi se jedná o další životopisný film slavné postavy naší minulosti, jehož životní příběh stál filmařům za zpracování a v současné době je k dostání v prodejnách Levné knihy (vydavatelem filmu na DVD je společnost Nextera). Hlavním hrdinou je tentokráte holandský malíř Rembrandt Harmenszoon van Rijn, narozený 15.7.1606 v Leidenu.

Syn mlynáře Harmena Gerritszoona, jenž přijal přídomek Rijn podle mlýna u Wittepoortu. Jako nejnadanější ze sourozenců šel studovat; 1620 se zapsal na leydenské universitě jako posluchač literárních věd, brzy však universitu opustil a vstoupil do učení k místnímu malíři J. van Swanenburgovi, u něhož pobyl tři léta; pak strávil půl roku v dílnách P. Lastmana a J. Pynase. Roku 1625 začíná v Leydenu samostatně pracovat; zprvu s malířem Janem Lievensem, jenž má vliv na jeho rané práce. Už v Leydenu získává žáky (G. Don). Již jako proslulý malíř se 1632 přestěhoval do Amsterodamu, kde žije – kromě několika cest po Holandsku – trvale až do smrti. Je zahrnován objednávkami obrazů, zejména podobizen. V roce 1634 se oženil se Saskií van Uylenburgh, sirotkem po bohatém starostovi města Lecnwardenu. Úspěch jeho umělecké práce a majetek jeho ženy mu zajistily blahobyt. Začínal sbírat italské obrazy, současné i staré, drahé šperky, kostýmy a orientální zbraně; měl největší sbírku antik. Přestože vydělával velké částky, jeho sběratelská vášeň byla příčinou jeho finančních nesnází již na konci třicátých let. Léta šťastné pohody a životního štěstí skončila nadobro 1642, kdy mu zemřela milovaná žena a počaly doléhat tísnivé finanční poměry. K ošetřování jediného syna Tita (ostatní tři děti zemřely) si najal chůvu Geertghe Dircx. Když ji 1649 vyhnal, přišla do domu Hendrickje Stoffelsová, prostá, ale ušlechtilá dívka, jež se stala jeho druhou ženou. Sňatek nebyl nikdy úředně uzavřen kvůli dědictví po Saskii.

Od vystavení Noční hlídky (1642) se veřejné mínění obrátilo proti Rembrandtovi; dostával stále menší zakázky, brzy upadl do dluhů a v padesátých letech se finančně zhroutil. Roku 1658 došlo k aukci domu a sbírky; nevyrovnal se však se všemi věřiteli, takže dluhy rostly dále. Aby se zbavila dotěrných věřitelů, přijala Hendriskje s Titem 1660 do svého obchodu uměleckými předměty Rembrandta jako zaměstnance s podmínkou, že jim bude za zaopatření odvádět celou svou uměleckou produkci. V malé skrovné domácnosti vládla láska a skromnost; 1654 se narodila Hendrickji dcera. Ke kruhu Rembrandtových přátel patřili přední politici, umělci a učenci Amsterodamu: Huygens, Uytenbogaert, Six, J. Asselyn atd. Předpokládaná známost s Komenským není doložena. V posledních letech života žil Rembrandt v osamění (1662 zemřela Hendrickje, 1668 syn Titus), prohlubovaném neporozuměním veřejnosti k dílu jeho stáří. Až do smrti ho neopustila sběratelská vášeň, pro niž se dostával do závislosti na spekulantech. Chudobu překonával odříkavostí a oproštěností. Je pochován ve Wcsterbeku.

Rembrandt vnesl do své malířské tvorby šerosvit neboli temnosvit, způsob malby, který pracuje s kontrasty světla a stínu. Za svůj život namaloval Rembrandt nesmírné množství obrazů a pláten. Zajímavé je velké množství autoportrétů. Rembrandtovo dílo patří k nejrozsáhlejším v novověkém malířství. Obsahuje asi 800 obrazů, 300 grafických listů (většinou leptů a suchých jehel) a 2000 kreseb.

(zdroj: Internet)


Rembrandt

(Rembrandt)

Žánr: drama, historický
Země původu: Francie, Německo, Nizozemí
Rok vzniku: 1999
Délka: 103 min.
Jazyk: čeština, francouzština,
Titulky: anglické, české
Cena: 99 Kč

Režie: Charles Matton
Hrají: Klaus Maria Brandauer, Romane Bohringer, Jean Rochefort, Johanna ter Steege, Jean-Philippe Ecoffey, Caroline Van Houten, Richard Bohringer, Franck de la Personne, Jacques Spiesser, Caroline Sihol, Nicholas Palliser, Aymeric Demarigny, Ludivine Sagnier, Léonard Matton

V době svého sňatku s krásnou Saskií je mladý Rembrandt respektovaným a zámožným malířem. Svou přirozenou moudrostí, svobodou a neochotou přizpůsobit se všednímu vkusu, si však proti sobě brzy poštve všechny „vážené“ občany Amsterdamu. Stejně tak i jeho soukromý život vyvolává nelibost veřejnosti. Svobodný člověk je nežádoucí. Rembrandt je perzekuován a přichází nenávist, bída a zrada. Výjimečné herecké obsazení, kamera, dekorace, osvětlení, kostýmy a Rembrandtovy obrazy dodávají tomuto filmu neuvěřitelnou pravdivost a přenášejí nás do tajemného Amsterdamu 17.století.

Příbuzné texty:

• Co vychází na DVD – prosinec 2007