Atypfilm – Vážně nevážně

Zatímco někteří jsou schopni vydávat disky ve špičkové kvalitě za stále přijatelnou cenu, na níž jsme již dlouho zvyklí, jiní se ubírají jinou cestou. Dnes se od Atypfilmu ve středu 4. listopadu 2009 dokonce za 69,- Kč objevil neohlášený první titul nového měsíce, teenagerská komedie Vážně nevážně.

Když  jednoho dne přijde 13-ti letá Rikke do třídy, na jejím místě sedí nová spolužačka Bea. Rikke má pocit, že Bea útočí na její pozici mezi kamarády a tak soupeření s ní pojme jako velkou výzvu. Vzájemně se snaží dokázat, která má více nápadů a která má více odvahy svoje nápady uskutečnit. Jednoho dne společně založí oheň na zahradě školy, při útěku před trestem se z dívek stávají kamarádky na život a na smrt. Ale Rikke má pocit, že jí Bea něco skrývá a že ji dokonce mohla zradit a tak se rozhodne jí pomstít.

 

 

Filmem se prolíná i příběh Ninni, starší sestry Riike, která se právě vrátila z jazykového kurzu v Anglii, kde poznala svoji první lásku, o dvanáct let staršího muže. Snímek se zaměřuje i na problémy, se kterými se Rikke setkává na své cestě k dospělosti.

 

 

Tento velice současný příběh o dívkách na prahu dospívání napsala a režírovala žena, a tak je upřímným pohledem do holčičích duší. Příběh plný přesvědčivého humoru, zdánlivé jednoduchosti a také bezchybných výkonů mladých, zářících herců, zpochybňuje dlouholeté tradice a také dnešní hodnotové systémy.

 

 

A opět se potvrzuje, jakou pozornost které vydavatelství věnuje svým titulům – přímo na stránkách a na pošetce můžete číst „příběh Ninni, starší sestry rokle". Aaaach jo.

 

Žánr: Komedie / Drama / Rodinný

Země původu: Norsko

Rok vzniku: 1996

Délka: 77 minut

Původní název: Aldri mer 13! / Aldri mer tretten / 13 Never Again!

Světová premiéra: 29. ledna 1996 – Norsko

Premiéra v kinech ČR: 16. října 2008

Režie: Sirin Eide

Scénář: Sirin Eide

Maureen Thomasová

Produkce: Peter Bøe, Dag Nordahl

Hudba: Knut Halmrast

Kamera: Kjell Vassdal

Střih: Pål Gengenbach

Kostýmy: Bente Winther-Larsen

Zvuk: Conrad Weyns

Společnost: Nordisk Film

Hrají: Sofie Cappelen (Rikke), Martine Karlsen (Bea), Svein Roger Karlsen (Svend), Silje Andresen (Merete), Harald Arnesen (Bendik), Lene Bragli (Elisabeth), Neil Clark (Boot), Anitra Eriksen, Tarjei Haynes (Cato), Ragnhild Hilt (Rektor), Bjarte Hjelmeland (učitel), Marie Kaada Hovden (Gry), Tonje Louise Kjølholt (Ninni), Anne Krigsvoll (matka Rikke), Arild Kristo, Simen Mosberg (Thomas), Henrik Morken Nielsen, Sara Marit Nilsen (Charlotte), Jo Christian Rand (spolužák), Even Rasmussen (Jan Ivar), Kai Remlow (otec Charlotte), Erik Aleksander (Schjerven), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 norsky, česky  

Titulky: česky  

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 (1,85:1)  

Bonus: žádný