North Video – Johnny Mnemonic

Na celé řadě posledních DVD z North Video je v úvodu nepřeskočitelná upoutávka na údajného předchůdce Matrixu. V pondělí 9. listopadu 2009 bychom se za 49,- Kč měli dočkat zfilmované cyberpunkové povídky Johnny Mnemonic, která v dřevních dobách byla k dostání v edici Vapetu za 150,- Kč.

Akční americko-kanadský sci-fi film je volnou adaptací stejnojmenné ceněné povídky Williama Gibsona, považovaného za „otce“ cyberpunku. Česky vyšla v Ikarii 11/91. Film, který v roce 1995 natočil režisér Robert Longo (nepříliš známý dokumentarista), povídku rozšiřuje o další motivy a roubuje ji na poměrně banální historku o hrdinovi, který musí dostat cenné zboží z bodu A do bodu B a prchat přitom před zlými chlapy, kteří jej chtějí zabít. Nechybí zloduch, kráska-pomocnice, tajuplný prorok ani finále v opuštěné hořící továrně.

Příběh se odehrává v první polovině 21. století. Těžiště civilizace se přesunulo do Asie a západní země postihl úpadek. Svět, prostoupený computerovou technikou, je ovládán mocnými korporacemi. Svět se změnil v high-tech džungli přetíženou počítačovou technikou.

Ice-T

Výjimkou nejsou ani samotní lidé s množstvím implantovaných čipů. Téměř polovina z nich je ovšem „zavirovaná“ a trpí nevyléčitelnou nemocí zvanou NAS (černá horečka). Hlavní postavou je elegantní zvláštní agent – kurýr Johnny, s pamětí rozšířenou a uzpůsobenou pomocí implantátů k přenášení tajných datových souborů. Přijme výnosnou zakázku, při které však bude jeho paměť silně přetížena a pokud data neodevzdá do čtyřiadvaceti hodin, jeho nervová soustava se zhroutí. Jeho víra v dobrý konec však vezme za své hned v hotelovém pokoji, kde k transakci dojde. Je totiž přepaden zabijáky z Jakuzy, kteří nechtějí jen získat cenné údaje, ale i zabít jejich nositele.

Keenu

Johnny unikne a pokusí se získat obrazový kód, „odemykající“ uložená data, ovšem s nevelkým úspěchem. Získá totiž pouze jeden obraz, další dva předá zabiják Šinji šéfovi korporace PharmaKom, který ho najal. Zásilka totiž obsahuje data léku na NAS, který korporace dlouho tajila. Johnny se snaží zásilky zbavit, na každém kroku však zjišťuje, že situace je horší než čekal.

Ice-T

S pomocí dívky Jane, která pracuje jako bodyguard, se dostane ze Singapuru do Newarku, kam měl „zásilku“ doručit. Podaří se mu sice uniknout ze smrtelné léčky, ale pak se zhroutí z přetížení.

Při pokusech zbavit se zásilky se dostane do kontaktu s podzemním hnutím, bojujícím proti systému a pokoušejícím se vrátit svět lidem. Johnny se nakonec nesnaží jen o záchranu vlastního života, ale chce i pomoci ohroženému lidstvu; údaje v jeho hlavě se totiž týkají léku proti nevyléčitelné chorobě NAS (nervovému útlumovému syndromu), jež zachvátila více než polovinu lidstva. Kolem kurýra a jeho pomocnice stahuje smrtící smyčka zabijáků najatých PharmaKomem, v čele s Šinjim a sadistickým knězem…

Pokusy o zfilmování zvláštních světů autorů sci-fi se zřídkakdy setkávají s úspěchem; u spisovatele tak výjimečného, jako je zakladatel kyperpunku William Gibson, je úkol o to těžší, že jeho „vizuální“ poetika pracuje s ostrými „střihy“ a s metodou dynamické koláže. Autorova povídka Johnny Mnemonic z roku 1981 byla navržena na prestižní cenu Nebula. Právě kvality tohoto výrazného textu zřejmě přitáhly o čtrnáct let později zájem filmařů.

Kitano

To, co je u Gibsona okouzlením ze světa počítačů a nové reality, již přinášejí, se ve filmu proměnilo v poněkud banální varování před přetechnizovaností moderního světa. Odosobněná vize naší civilizace je podána bez smyslu pro napětí a téměř i bez vtipu (mezi nejzajímavější nápady patří obsazení Dolpha Lundgrena, do netypické role vraždícího kněze).

Dina Meyer

Scény pohybu v matrixu (počítačovém světě) postrádají dynamiku, a celá „computerová“ zápletka vyznívá komplikovaně a neprůhledně. Také Keanu Reeves ve své další „akční“ roli (po Nebezpečné rychlosti) působí až příliš chladně.

Lundgren!!!

Divácká obec zdaleka nadšením neoplývá:

Docela mě zklamalo zjištění, že to skutečně nebylo zamýšleno jako komedie. Neuvěřitelně špatná adaptace povedené povídky. Takhle zabít zajímavý námět, to je opravdu umění.

Obrazovka z DVD

A za sebe se přiznám, že když jsem to kdysi viděl, ani jsem nepostřehl a neocenil hereckou kombinaci – Reeves, Ice-T, Kitano (kdo v té době mohl něco tušit o Battle Royale), Lundgren, Rollins (jak vtipně praví jeden zahraniční komentář – opravdu byste chtěli, aby vám dělal doktora?).

Zadní strana obalu

Žánr: Thriller / Akční / Sci-fi

Země původu: Kanada / USA

Rok vzniku: 1995

Délka: 107 minut japonská verze (obsahuje navíc další přidané scény týkající se postavy Takahashiho), 96 minut USA verze, dle obalu 93 minut (1:32:45)

Původní název: Johnny Mnemonic

Světová premiéra: 15. dubna 1995 – Japonsko

Premiéra v kinech ČR: 30. listopadu 1995

Režie: Robert Longo

Námět a scénář: William Gibson

Produkce: Staffan Ahrenberg, Don Carmody, Jean Desormeaux, Victoria Hamburg, Robert Lantos

Hudba: Brad Fiedel

Kamera: François Protat

Střih: Ronald Sanders

Kostýmy: Olga Dimitrov

Společnost: TriStar Pictures / Alliance Communications Corporation / Cinévision

Natáčeno: Casa Loma – 1 Austin Terrace, Casa Loma, Toronto, Ontario, Kanada / Casa Loma, Toronto, Ontario, Kanada / Lower Bay Station, Toronto, Ontario, Kanada / Mississauga, Ontario, Kanada / Montréal, Québec, Kanada / Newark, New Jersey, USA / Opera House – 735 Queen Street East, Toronto, Ontario, Kanada / Riverdale Presbyterian Church – 662 Pape Street, Toronto, Ontario, Kanada / Spadina House – 285 Spadina Road, Toronto, Ontario, Kanada / Toronto, Ontario, Kanada / Union Station, Toronto, Ontario, Kanada

Hrají: Keanu Reeves (Johnny Mnemonic), Dina Meyer (Jane), Ice-T (J-Bone), Takeshi Kitano (Takahaši), Dennis Akayama (Šinji), Dolph Lundgren (pouliční kazatel), Henry Rollins (Spider), Barbara Sukowa (Anna Kalmannová), Udo Kier (Ralfi), Tracy Tweed (Pretty), Falconer Abraham (Yomamma), Don Francks (Hooky), Diego Chambers (Henson), Sherry Miller (Takahashiova sekretářka), Arthur Eng (Viet), Von Flores (Viet), Victoria Tengelis (recepční ve PharmaKomu), Warren Sulatycky (operátor Jakuzy), Celina Wu (Mikiyo), Gene Mack (Laslo), Jamie Elman (Toad), Simon Sinn (muž v hotelu Lobby), Caitlin Carmody (dvojče v hotelu Lobby), Erin Carmody (dvojče v hotelu Lobby), Douglas O’Keeffe (velitel ochranky ve PharmaKomu), Marlow Vella (Lotek Kid), Howard Szafer (Strike), Paul Brogren (Stump), Arthi Sambasivan (zdravotní sestra), Michael A. Miranda (Stick), Coyote Shivers (Buddy), Lynne Adams (člen Jakuzy s raketometem), Michael Shaerer (člen Jakuzy), Susan Tsagkaris (operní zpěvačka), a další

Menu DVD

Údaje o DVD:

Výběr kapitol

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky (a japonsky), 5.1, 2.0 česky

Titulky: česky

Nastavení zvuku a titulků

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (1,85:1)

Bonus: z naší nabídky, žhavé novinky