Atypfilm – Dido 1. DVD

Máme tu další pokus upoutat naši pozornost a peněženku. Atypfilm oznámil vydávání pro mě zcela neznámého televizního seriálu, který v roce 1991 natočil pro německou televizi slovenský režisér Dušan Rapoš. První díl je oznámen na čtvrtek 12. listopadu 2009 za 69,- Kč a český název by měl být Dido.

Podařilo se mi objevit pouze tolik, že seriál v roce 2008 vysílala Slovenská televize. Trojdílná série vypráví o rozpadu rodiny bohatého lékaře ve městě Efezu ve třetím století našeho letopočtu v době pronásledování křesťanů.

 

První díl by se měl jmenovat Znaky na zdi, druhý Zrcadlo a poslední Pochopení.

 

Malá Dido vyrůstá v patricijské rodině lékaře Alexandrose. Je vychovávaná k pohrdání a nenávisti ke křesťanům. Postupně zjišťuje, že právě ti nejlepší a nejčestnější lidé v jejím okolí jsou křesťané. Nedokáže to pochopit a v její dětské duši nastává zmatek. Postupně porozumí tomu, že křesťanství je především o lásce a vzájemném porozumění mezi lidmi a začne se podle toho chovat.

 

Mezitím zdánlivě spořádaná rodina lékaře řeší hluboké morální drama, v které hlavní úlohu sehraje nejstarší syn Fortunant Způsobí tragedii, kdy nevědomky a v zájmu dodržování pořádku ve státě pošle na smrt členy své rodiny – křesťany.

Žánr: Drama / Historický

Země původu: Německo / Československo / Tunis

Rok vzniku: 1991

Délka: každý díl cca 90 minut  

Původní název: Dido – Das Geheimnis des Fisches: #1: Zeichen an der Wand

Světová premiéra: 17. ledna 2009 – Japonsko

Režie: Dušan Rapoš

Námět: Eva Rechlin (román "Noc sťahovavých vtákov")

Scénář: Richard Blank

Produkce: Bernd Grote, Walter Nittnaus

Hudba: Dušan Rapoš

Kamera: Viktor Svoboda

Střih: Maxmilián Remeň

Architekt: Ladislav Hupka, Jürgen Henze

Kostýmy: Milan Čorba, Iveta Isterová, Dana Kubínyová, Lubica Wágnerová, Naama Jazi

Zvuk: Juraj Solan

Společnost: Zweites Deutsches Fernsehen

Natáčeno: Bratislava, Slovensko / Tunis

Hrají: Jana Švecová (Dido, nejmladší dcera Alexandrose), Luděk Munzar (lékař gynekolog Alexandros z Efesu), Soňa Valentová (Regina), Peter Kočiš (Nicos), Eva Vejmělková (Viktoria, dcera Alexandrose), Werner Kreindl (biskup), Peter Weiß (Fortunato, lékařův syn od první utajované ženy), Emília Vašáryová (Theodora, manželka Alexandrose), Vendulka Křížová (Alexandra), Christine Neubauer (Thais, služka dívky Dido), Jaromír Hanzlík (Alban, otrok v lékařově rodině), Jiří Bartoška (Julius, vrchní velitel římské legie), Sagvan Tofi (Michael, člen křesťanských vzbouřenců proti Římu), Martin Dejdar (sluha u lékaře), Eva Matejková (Phöbe), Eva Krížiková (Herakleia), Soňa Jelínková (Sára), Martina Menšíková (Barbara), Jozef Vajda (Gaius), Dušan Blaškovič (kněz), Peter Šimun (Sářin otec), Andrej Mojžiš (Theophil, lékař otroků a křesťanský rebel), Dušan Lenci (Gallio), Emília Došeková, Peter Bzdúch, Pavol Mikulík, Vilma Jamnická, Ľudovít Kroner, Lotár Radványi, František Desset, Milada Rajzíková, Eva Večerová, Jozef Longauer, Jozef Ropog, Michal Monček, Gustáv Kyselica, Vladimír Bartoň, Ján Mistrík

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 slovensky

Titulky: česky

Obraz: varevný PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný