Film X – Nauka o snech

 

Druhým titulem prosincové várky edice Film X je ve čtvrtek 6. prosince 2007 film z minulého roku Nauka o snech. Cena 99,- Kč

 


NAUKA O SNECH
La science des reves, Francie, Itálie (2006), 105 min.

Režie: Michel Gondry
Hrají: Gael Garcia Bernal, Charlotte Gainsbourg, Alain Chabat, Miou-Miou, Emma de Caunes a další.

Stephan odmítá dospět a stále utíká do magického a hlavně groteskního světa snů a fantazie. Tak ulevuje svým smutkům, stresům i konfliktům, jež mu způsobuje okolí včetně zaměstnanců jednoho grafického studia, kde pracuje. Ale hlavně z fantazie se rodí láska ke Stéphanie, rovněž éterické sousedce, ačkoli takový vztah je už dopředu téměř odsouzen k zániku.

Scénaristou a režisérem filmu je Michel Gondry, vynalézavý tvůrce oceněných filmů, mezi něž patří například kultovní Věčný svit neposkvrněné mysli. Nauka o snech je podivínským výletem do kolážové říše divů, která je vyrobena z papíru, celofánu a představ. Nauka o snech je laškovná romantická fantazie odehrávající se v chaotickém mozku Stephana Mirouxa (Gael Garcia Bernal), mladého výstředního muže, jehož sny mu neustále napadají reálný svět. Když dřímá, stává se z něj charismatický moderátor „Stephane TV,“ který přednáší „nauku o snech“ do papírových kamer. Ve skutečném životě má nudnou práci ve vydavatelství Pařížského kalendáře a hyne láskou ke své sousedce Stephanie (Charlotte Gainsbourg). Přestože je Stephanie Stephanem zezačátku okouzlena, je zmatena jeho dětinstvím a labilním postojem k realitě. Stephanův spolupracovník Guy (Alain Chabat) je obyčejný praktický chlapík a snaží se Stephanemu radit, jak se chovat k opačnému pohlaví. Stephane však žije v obláčcích a neposlouchá ho. Protože není schopen získat si srdce Stephanie když bdí, rozhodne se hledat odpovědi ve svých snech.

Ve filmu hrála i vycházející herecká hvězda francouzského filmu Emma Caunes, která je známá především díky filmu Prázdniny pana Beana.

Zadní strana