North Video – Noc ve Varennes

Sotva si člověk oddechne, že má na nějaký den připraveny texty ke všem titulům, které byly oznámeny, objeví se něco dalšího. North Video aktualizovalo svou obrazovku s hlášenými novinkami (a spooostou „reedic“) a tak bude možná v pondělí 16. listopadu 2009 za 49,- Kč ke koupi Noc ve Varennes. Ostří gilotiny, francouzská revoluce a dostavník plný myšlenek a osobností. Další z filmů, který proběhl vysíláním ČT2 (13.7.2006 a 13.10.2008), tehdy ve francouzském znění s titulky.

Oficiální upoutávka zní:

Velká francouzská revoluce vře, král prchá z Francie a v patách mu jede dostavník plný osobností tehdejší doby… Film, ve kterém uvidíme Casanovu, jak líbá muže, nebo se staneme svědky incestu, je hereckým koncertem Marcela Mastroianniho.

A teď trochu podrobněji kompilát z dalších zdrojů a komentářů:

Červen roku 1791, uprostřed francouzské revoluce. V domě spisovatele a tiskaře Restifa de la Bretonne zabavuje úředník knihu amerického myslitele Thomase Painea Lidská práva. Paine však právě opouští Paříž a Nicolas de la Bretonne se ho snaží za každou cenu dostihnout, aby mu oznámil, že jeho kniha byla zabavena i s předmluvou k francouzskému vydání.

Po pádu z koně, kdy se snaží dohonit dostavník, v němž filosof cestuje, mu nabídne pomocnou ruku i svůj skromný kočár sám velký Giacomo Casanova. Posléze se oba ocitnou ve společnosti, která představuje mikrosvět tehdejší francouzské společnosti a její klima: komtesa, bývalá zpěvačka se svým milencem, lotrinský průmyslník, vdova Cliquotová proslulá svým šampaňským, tajemná šlechtična se svým kadeřníkem a americký myslitel.

Jen málokdo z cestujících tuší, že jejich dostavník jede ve stopách prchajícího královského páru Marie Antoinetty a Ludvíka XVI., kteří v přestrojení tajně opustili Paříž a pokoušejí se uniknout přes belgické hranice do zahraničí. Král je však už politická mrtvola a brzy bude i mrtvolou skutečnou. Své době už nemá co říci a ona by mu stejně nenaslouchala. Proto se vezeme sice ve stejný čas a stejným směrem, ale v jiném kočáře.

Prostřednictvím dialogů, na nichž film stojí (a stojí pevně), se před divákem otevírá dobová atmosféra v celé své velikosti i rozpornosti.

Historický film lze zjevně pojmout různě, jednou z možností je naprosto věrně vylíčit události, ke kterým došlo. Noc ve Varennes však jde jinudy, cestičkou prošlapanou o mnoho méně. Pro někoho bude tento film užvaněnou kostýmní nudou, pro jiného zábavným naučným výletem do revoluční Francie.

Necelých 24 hodin, rámovaných dramatickým útěkem francouzského krále z Paříže a jeho dopadením ve vesničce Varennes, posloužilo režiséru jako východisko k felliniovské podívané, kde pestré osazenstvo dostavníku vede vzrušené intelektuální a společenské debaty o své době – a divák může sledovat, jakým způsobem se rodila moderní společnost.

Z pošetky doplňme ještě kus textu:

Vybroušené rozhovory, grimasy, kostýmy a společenské vystupování je nepřehlédnutelné a naprosto okouzlující…

Nepřehlédnutelný historický snímek je nejen dokonalou sondou do dob Francouzské revoluce, ale především hereckým koncertem Marcela Mastroianniho, který jako Casanova působí neuvěřitelně lidsky.

A konstatování, že NV se zřejmě zase vyznamenalo – kde je původní znění, když jsou na disku titulky? A domívám se, že 4:3 neodpovídá 1,66:1.

Zadní strana obalu

Žánr: Drama / Historický

Země původu: Francie / Itálie

Rok vzniku: 1982

Délka: 121 minut

Původní název: La Nuit de Varennes / Il mondo nuovo

Světová premiéra: 15. května 1982 – Francie

Režie: Ettore Scola

Námět: Catherine Rihoit (román)

Scénář: Sergio Amidei, Ettore Scola

Produkce: Lise Fayolle, Renzo Rossellini

Hudba: Armando Trovajoli

Kamera: Armando Nannuzzi

Střih: Raimondo Crociani

Kostýmy: Gabriella Pescucci

Společnost: Gaumont / France 3 / Opera Film Produzione

Natáčeno: Senlis, Oise, Francie

Hrají: Jean-Louis Barrault (Nicolas Edmé Restif de la Bretonne), Marcello Mastroianni (Casanova, kavalír de Seingalt), Hanna Schygulla (komtesa Sophie de la Borde), Harvey Keitel (Thomas Paine), Jean-Claude Brialy (Monsieur Jacob), Andréa Ferréol (Madame Adélaïde Gagnon), Michel Vitold (De Florange), Laura Betti (Virginia Capacelli), Enzo Jannacci (italský šašek), Pierre Malet (Emile Delage, student – revolucionář), Daniel Gélin (De Wendel), Hugues Quester (Jean-Louis Romeuf), Dora Doll (Nanette Precy), Caterina Boratto (Madame Faustine), Didi Perego (Madame Sauce), Jean-Louis Trintignant (Monsieur Sauce), Michel Piccoli (král Ludvík XVI.), Eléonore Hirt (Marie-Antoinette), Evelyne Dress (Agnès, Restifova dcera), Aline Mess (Marie-Madeleine, Sophiina služka), Jacques Peyrac (Postilion), Claude Legros (seržant v St. Menehould), Vernon Dobtcheff (soudce), Ugo Fangareggi (voják Bertrand), Yves Collignon (Drouet, vedoucí pošty), Maurice Jacquemont (majitel Chaintrix), Agnès Nobecourt (Hubertine, dcera Madame Faustine), Roger Trapp (kovář v Meaux), Annie Belle (prostitutka se zelenými punčochami), Fausto Di Bella (kuchař v Auberge du Soleil), Jacques Zanetti, Antonella Cancellieri, a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 4:3 (podle imdb.com 1,66:1)

Bonus: z naší nabídky, žhavé novinky