Eusebius – Nejkrásnější hádanka

Vánoční čas se blíží mílovými kroky. Posledním zatím oznámeným titulem vydavatelství Eusebius má být v pátek 20. listopadu 2009 za 49,- Kč filmová pohádka Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka.

Matěj pracuje u sedláka a miluje jeho dceru Majdalenku. Lakomý boháč však jejich lásce nepřeje, představuje si pro dceru bohatšího ženicha.

 

 

Jednou zachrání Matěj bílou holubičku a ta jemu i Majdalence za odměnu daruje kouzelnou jahodu, díky níž oba rozumějí řeči ptáků. A dobře slyší, jak kohout předpoví, že jednou bude sedlák vítat Matěje jako Majdalenčina ženicha.

 

 

Zatím se ale mladík ocitne v nemilosti, sedlák ho vyžene a Matěj se dostane až na královský hrad, kde probíhá velká soutěž o ruku princezny Rozmarýny. Kdo uhodne tři hádanky, stane se jejím ženichem.

 

 

Matěj je chytrá hlava, hádanky má rád a princezniny úkoly pro něj jsou hračka. O svatbu s princeznou však nestojí, jeho srdce patří Majdalence. Král si chytrého mladíka oblíbí, ale generálovi, dvorní dámě a hofmistrovi je Matěj trnem v oku, zvláště když se spřátelí se statečným a poctivým vojákem Ondrou, tajně zamilovaným do princezny Rozmarýnky.

 

 

Při své další cestě padne Matěj do rukou loupežnického velitele Madlafouse, který jej nutí pomáhat mu v loupežnickém řemesle. Matěj však ukradené zlato rozdá chudým a Madlafous jej nechá zajmout královskými vojáky. Generál, hofmistr a dvorní dáma se konečně dočkali své pomsty. S pomocí Madlafouse vymyslí lest, aby se šikovného chlapce zbavili navždy. A loupežník k tomu nádavkem získá i princezninu ruku.

 

 

Matěj má však pro strach uděláno a s pomocí kamaráda Ondry odhalí všechny nástrahy. Princezna nakonec pochopí, kdo ji má opravdu rád a díky tomu rozluští i tu "nejkrásnější hádanku". Ale Matěje ještě čeká cesta za milovanou Majdalenkou…

 

 

Řady diváků příjemně překvapeny, protože od Zdeňka Trošky už nic snesitelného nečekali. Jiné řady stále zklamaně vzpomínají na zlaté časy dětských pohádek a tato je nenadchla.

 

Žánr: Pohádka

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 2008

Délka: 98 minut

Premiéra v kinech ČR: 21. února 2008

Režie: Zdeněk Troška

Námět: Jan Drda (pohádky O Matějovi a Magdalénce a O princezně, která hádala, až prohádala)

Scénář: Zdeněk Troška

Produkce: Helena Uldrichová, Daniel Rouha

Hudba: Miloš Krkoška

Kamera: David Ployhar

Střih: Dalibor Lipský

Kostýmy: Jan Růžička

Masky: Jiřina Pahlerová

Architekt: Karel Vacek

Zvuk: Jiří Klenka, Ivo Heger

Společnost: Barrandov Studio / TV Nova

Hrají: Jan Dolanský (Matěj), Taťana Krchovová (Majdalenka), Veronika Kubařová (princezna), Ladislav Potměšil (král), Miroslav Hrabě (Ondra), Miroslav Táborský (Madlafous), Taťána Medvecká (dvorní dáma), Pavel Kikinčuk (hofmistr), Přemysl Kubišta (generál), Jiří Krejčík (loupežník), Jan Zahálka (loupežník), Kamila Kikinčuková (dvorní dáma), Jan Kuželka (řezník), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 česky

Titulky: česky pro neslyšící, anglicky

Obraz: barevný 16:9  

Bonus: Fotogalerie, Film o filmu, Trailer, Písnička z filmu – Vlasta Horváth