Filmexport Home Video – Robinsonka

Filmexport Home Video nabídne v pátek 20. listopadu 2009 za 49,- Kč film Robinsonka. Jedná se o starší (ještě černobílou) verzi příběhu natočeného podle dívčího románu vynikající spisovatelky Marie Majerové.

Babička vypráví vnučce příběh její maminky, své nevlastní dcery, který se udál před téměř dvaceti lety.

O letních prázdninách na táboře se Bláža Borová dozví, že se jí narodil bratříček. Až doma se ale dozví, že její maminka při porodu zemřela a miminko je zatím v sanatoriu.

A tak tato teprve třináctiletá dívka musí převzít chod celé domácnosti a předčasně dospět. Je třeba se naučit samostatnosti a rozhodnosti. Zprvu jsou pro ni vaření a další práce v domácnosti nepřekonatelně obtížné.

V její duši se prolíná skutečnost s dětským sněním, útěky z reality jsou inspirovány především četbou Defoeova románu „Robinson Crusoe“.

Pomocnou ruku jí nabídne Tonička, služebná od sousedů, která se stává Blážinou novou maminkou.

Žánr: Dětský

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1956

Délka: 74 minut

Premiéra v kinech ČR: 25. ledna 1957

Režie: Jaromír Pleskot

Námět: Marie Majerová

Scénář: Ota Hofman, Jiří Weiss, Jaromír Pleskot

Produkce: Jaroslav Prokop, Jiří Krejčí

Hudba: Jan F. Fischer, Karel Vacek (Nikdy se nevrátí pohádka mládí)

Kamera: Jan Roth

Střih: Miroslav Hájek

Kostýmy: František Tröster, Barbora Adolfová

Architekt: Alois Mecera

Zvuk: Josef Zora

Natáčeno: Praha, Československo / vodní nádrž Seč, Československo / Sozopol, Bulharsko

Hrají: Ladislav Pešek (taxikář Jaroslav Bor, Blážin otec), Jaroslava Tvrzníková (Bláža Borová), Libuše Havelková (služebná Tonička), Rudolf Jelínek (Jarda Duchoň), Alma Šachlová (Blážina spolužačka Ledková, zvaná Ledeček), Felix Le Breux (Borův zákazník), Stella Zázvorková (stavitelová Kubátová), Věra Pěťáková (profesorka na táboře), Milka Balek-Brodská (žena na ulici), Gabriela Bártlová (sousedka Borových), Lubomír Lipský (hokynář), Antonín Jedlička (prodavač na pouti), Petra Pleskotová (vnučka Toničky), Věra Motyčková (sestra v nemocnici), Josef Steigl (Borův zákazník v dešti), Josef Příhoda (zmrzlinář), Helena Bukovanská, E. Kovářová, a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý 4:3

Bonus: žádný