Blesk – Tři pohřby

Zatím Blesk drží žánrovou linii a v úterý 8. prosince 2009 bude za 49,- Kč ke koupi další (byť moderní) skorowestern Tři pohřby.

Drama se odehrává v Texasu na pomezí USA a Mexika. Místní rančer Pete Perlina zaměstnává na svém ranči jistého Estradu. Jednoho dne se Estrada nedostaví do práce.

Někde v poušti ho kdosi zavraždil a bez obřadu narychlo pohřbil. Jeho tělo brzy naleznou místní a znovu ho pohřbí na městském hřbitově ve van Hornu. Místní šerif nemá Mexikánce zrovna v lásce a tak nehodlá cokoliv vyšetřovat. Pete si ale osedlá spravedlnost a najde viníka – člena pohraniční stráže Nortona. Unese ho a přinutí, aby Estradu z hrobu vykopal a naložil na mulu.

Se zajatcem na laně a mrtvolou přivázanou na mulu cestuje do Mexika na cestu za řádným pohřbem, do Estradovy rodné vesnice na druhé straně hranice. Pete totiž Estradovi nedlouho před jeho smrtí dal slib, že bude pohřben ve svém rodném Mexiku.

Celovečerní filmový debut (prvním režijním počinem byl televizní Poslední kovboj z roku 1995) oscarového herce Tommy Lee Jonese byl černým koněm canneského festivalu. Film nakonec dostal dvě velké ceny – za mužský herecký výkon a za scénář. Ten k filmu napsal Guillermo Arriaga, dvorní scénárista Alejandra Gonzáleze Iňárrita. Jeho scénáře k 21 gramům i Amores Perros se vyznačují časovými skoky a stejný postup Arriaga uplatnil i ve Třech pohřbech.

Obrazovka přímo z filmu

I když se někteří diváci cítili zmateni a znuděni, jiní jsou spokojeni:

Tommy Lee Jones se touhle postavou Peteho rozhodně stává jedním z největších podivínů na filmovém plátně.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Neobvyklý příběh o chlapském přátelství a o muži, který dlouho neměl klid ani v hrobě. Charakteristika postav není vůbec tak jednoznačná, jak to vypadá na počátku velkého putování. Vše se vleče ve velmi poklidném tempu s prvky podivného humoru, v nádherné přírodě u mexických hranic. Tommy Lee Jones určitě nezklamal ani jako herec ani v roli režiséra.

Zadní strana

Žánr: Dobrodružný / Drama / Western / Krimi

Země původu: USA / Francie

Rok vzniku: 2005

Délka: 117 minut (1:56:39)

Původní název: The Three Burials of Melquiades Estrada

Světová premiéra: 20. května 2005 – Francie (Cannes Film Festival)

Režie: Tommy Lee Jones

Scénář: Guillermo Arriaga

Produkce: Luc Besson, Michael Fitzgerald, Tommy Lee Jones, Pierre-Ange Le Pogam, Eric A. Williams

Hudba: Marco Beltrami

Kamera: Chris Menges

Střih: Roberto Silvi

Kostýmy: Kathy Kiatta

Společnost: Europa Corp. / The Javelina Film Company

Natáčeno: Big Bend National Park, Texas, USA / Big Bend Ranch State Park, Presidio, Texas, USA / Lajitas, Texas, USA / Monahans, Texas, USA / Odessa, Texas, USA / Texas, USA / Van Horn, Texas, USA

Hrají: Tommy Lee Jones (Pete Perkins), Barry Pepper (Mike Norton), Julio César Cedillo (Melquiades Estrada), Dwight Yoakam (Belmont), January Jones (Lou Ann Nortonová), Melissa Leo (Rachel), Levon Helm (starý muž s rádiem), Mel Rodriguez (kapitán Gomez), Cecilia Suárez (Rosa), Ignacio Guadalupe (Lucio), Vanessa Bauche (Mariana), Irineo Alvarez (Manuel), Guillermo Arriaga (Juan), Josh Berry (strážce hranice), Rodger Boyce (prodejce), Edwin ‚Bubba‘ Broussard (Bubba), René Campero (Don Casimiro), Lupe Campos, Ariel Castro (Jorge), Diana Chavez, Uriel Chávez (kovboj), Sonny Carl Davis (Kruger), Montserrat de León (žena v El Tostonu), Jesse De Luna (Miller), Richard Dillard (Jim), Jorge Adrián Espíndola (kovboj), Jourdan Henderson (Mary), Sean Hennigan (Chuck), a další

Menu DVD

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Volba kapitol

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (2,35:1)

Bonus: O natáčení (14:10); Vystřižené scény (18:11)

Nastavení zvuku a titulků

Bonusy

Film o filmu

Film o filmu

Vystřižené scény