Vinnetou a jeho příběhy

Svého času jsme se rozepsali o indiánkách z produkce DEFA (podrobnosti naleznete zde), které lze stále koupit v prodejnách Levných knih. Když jsem objevil nabídku filmů s legendárním indiánským náčelníkem Vinnetouem ve stejnojmenném řetězci, řekl jsem si, za 199 Kč jedno DVD naše čtenáře nemůže zajímat, ale po upozornění ze strany jednoho z našich stálých čtenářů :-) jsem se rozhodl splnit zpravodajskou „povinnost“.

Všechna DVD obsahují podle informace vydavatele vyčištěný obraz, originální zvuk a původní český dabing, což určitě potěší všechny příznivce. Výhodou nabídky v prodejnách Levné knihy je, že každý titul si můžete zakoupit samostatně, nakonec i s mírnou slevou na rozdíl od nabídky společnosti Filmhouse sro, pro srovnání – původní cenová nabídka byla za tři filmy v jednom balíčku za akční cenu 899 Kč (níže uvedené filmy jsou ze dvou balíčků: Kolekce Karla Maye – Vinnetou a Kolekce Karla Maye – Old Shatterhand ).

Pod všemi tituly až na jednu světlou výjimku je podepsaný jeden režisér, což se pozitivně projevilo na celkovém vnímání těchto filmů. Základním pilířem je boj za spravedlnost (kromě jiného i za práva původních obyvatel), který vedou společně indiánský náčelník a sympatizující běloch, pro oba hlavní představitele se jednalo o životní role, tento pomyslný vrchol však již nikdy nepřekročili.

Vinnetou
(Winnetou I)

Žánr: western, dobrodružný
Země původu: SRN, SFRJ (Jugoslávie), Itálie
Rok vzniku: 1963
Délka: 97 min.

Režie: Harald Reinl
Hrají: Lex Barker, Pierre Brice, Marie Versini, Mario Adorf, Walter Barnes, Chris Howland, Ralf Wolter, Gojko Mitič, Arnold Marquis, Karl Dall

Rozlehlou prérií amerického Západu duní výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánského kmene Apačů Mescallerů se staví dráha pro „železného oře“. Porušením smlouvy s indiány chce dobrodruh Santer ušetřit peníze, které do stavby železnice vložila společnost Great Western. Neváhá se spojit s Kiowy, odvěkými nepřáteli Apačů. Cestu mu však zkříží mladý inženýr, přezdívaný Old Shatterhand, který byl vyslán, aby dohlédnul na dodržení původních plánů. Není však již příliš pozdě?

Vinnetou – Rudý gentleman
(Winnetou II)

Žánr: western, dobrodružný
Země původu: SRN, Francie, Itálie, SFRJ (Jugoslávie)
Rok vzniku: 1964
Délka: 94 min.

Režie: Harald Reinl
Hrají: Lex Barker, Pierre Brice, Anthony Steel, Karin Dor, Klaus Kinski, ,Renato Baldini, Terence Hill, Djordje Nenadovic, Eddi Arent, Horst Frank, Gojko Mitič

Z Vinnetoua a Old Shatterhanda se stali pokrevní bratři a jejich společným cílem je uzavření míru mezi Indiány a bělochy. Jejich ušlechtilé myšlence se však postaví do cesty Forresterův gang, který se snaží snahu o mír všelijak překazit. Vinnetou se navíc zamiluje do dívky z kmene Assiniboiů, Ribanny. Ta je však náčelníkem příslibena bílému vojákovi Merrilovi, jako důkaz přátelství indiánů a bílých. Forrester nakonec neváhá zaútočit proti vlastní „bílé krvi“ a snaží se vše nastražit tak, aby z otřesných činů byli obviněni Indiáni. Vinnetou a Old Shatterhand jsou mu však v patách.

Poklad na Stříbrném jezeře
(Schatz im Silbersee, Der)

Žánr: western, dobrodružný
Země původu: SRN, SFRJ (Jugoslávie), Francie
Rok vzniku: 1962
Délka: 111 min.

Režie: Harald Reinl
Hrají: Lex Barker, Herbert Lom, Pierre Brice, Götz George, Karin Dor, Ralf Wolter, Eddie Arent, Marianne Hoppe, Mirko Boman

Kdesi vysoko v horách je ukryto pohádkové bohatství – zlatý poklad, který po staletí střeží Tonkawové před chamtivými bělochy. Starého Engela, který vlastnil polovinu mapy, vedoucí až k pokladu, zabije gangster Cornel a jeho banda. Zatímco Vinnetou se vydává po jeho stopě, Old Shatterhand se vydává do Tulsy, kde potkává Engelova syna. Společně pak všichni pronásledují padouchy na cestě za pokladem, ale do cesty se jim staví mnohé překážky, včetně rozzlobeného kmene Utahů.

Old Shatterhand
(Old Shatterhand)

Žánr: western, dobrodružný
Země původu: SRN, Francie, Itálie, SFRJ (Jugoslávie)
Rok vzniku: 1964
Délka: 122 min.

Režie: Hugo Fregonese
Hrají: Lex Barker, Guy Madison, Pierre Brice, Rik Battaglia, Ralf Wolter, Gustavo Rojo, Daliah Lavi, Gojko Mitič, Ruth-Maria Kubitschek, Hans Nielsen, Nikola Popovič

Komančové za pomoci bělochů přepadnou malou pevnost a vyvraždí jejich obyvatele. Vše šikovně naaranžují tak, aby vina padla na Apače. Ti jsou po celém incidentu obětí mnoha útoků ze strany bělochů. V pevnosti však přežil malý chlapec, se kterým se na svých cestách setkává Old Shatterhand. Je živým důkazem toho, že Komančové kují pikle proti Apačům. Nezbývá než učinit spravedlnosti za dost, jenže Old Shatterhand to tentokrát nebude mít lehké. Na pomoc mu bude muset přijít nejen Vinnetou, ale i věčně upovídaný Sam Hawkens.

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti
(Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten)

Žánr: western, dobrodružný
Země původu: SRN, Itálie, SFRJ (Jugoslávie)
Rok vzniku: 1968
Délka: 89 min.

Režie: Harald Reinl
Hrají: Lex Barker, Pierre Brice, Ralf Wolter, Karin Dor, Eddi Arent, Rik Battaglia, Voyo Goric, Clarke Reynolds, Vladimir Medar, Branco Spoliak

Majora Kingsleyho smrtelně zraní bandité, když chtějí získat ukryté zlato. Vinnetou ho zastihne ještě naživu a zjistí, kde se zlato nachází. Soud pak obviní Kingsleyho ze zpronevěry a dá jeho dceři dvouměsíční lhůtu na obhajobu. Naštěstí ji potká Old Shatterhand a snaží se jí udržet mimo dosah banditů. Vinnetou mezitím řeší neshody s kmenem Siouxů a bandité se snaží najít nový způsob, jak se dostat ke zlatu. Odolají naši dva hrdinové i tentokrát?

Vinnetou – Poslední výstřel
(Winnetou III)

Žánr: western, dobrodružný
Země původu: SRN, Itálie, SFRJ (Jugoslávie)
Rok vzniku: 1965
Délka: 93 min.

Režie: Harald Reinl
Hrají: Lex Barker, Pierre Brice, Rik Battaglia, Ralf Wolter, Carl Lange, Miha Baloh, Sophie Hardy, Lutz Moik, Karin Dor, Renato Baldini, Arnold Marquis, Gojko Mitič

Velký hospodářský rozmach v Americe způsobil zmenšování indiánských území. Vinnetou se schází s ostatními kmeny a snaží se je spojit v naději na vyjednání nových oblastí pro osídlení. Setkává se i s Oldem Shatterhandem. Podaří se jim dokonce vyjednat určité rozšíření ploch, obývaných Indiány, ale brzy také zjistí, že jim je někdo v patách. Padouch Rollins představuje nejsilnějšího protivníka, se kterým se kdy setkali. Oba „bratři“ se tak musí rozdělit a sledovat různé stopy.

Příbuzné texty:

• Lex Barker