Popron – Světlo lásky

Po právě provedené kontrole stavu pultů mohu doplnit, že Popron dnes v úterý 8. prosince 2009 přispěl do nabídky za 49,- Kč prodávanou pohádkou Světlo lásky, která nás vrací do doby, kdy jsme v tomto oboru byli velmocí.

Jedná se ale o pohádku německou, na níž je pro nás zajímavá herecká účast Evy Vejmělkové a Terezy Pergnerové. Naivně jsem si myslel, že nemusím u pultu jako trotl opisovat detaily, ale ke svému nemilému překvapení jsem ji nenalezl v on-line katalogu společnosti Popron, takže sbírám dostupné drobky ze zahraničních zdrojů a proto původně obrázek obalu neodpovídal nynějšímu náhledu pošetky (viz níže).

 

Historický milostný pohádkový příběh se odehrává na dvoře Karla Velikého v roce 804. Němčina není můj nejoblíbenější jazyk, podle dostupných popisů jde o mocenské pletky markraběte Durynského a slovanského krále Karla Slavomíra a jejich snahu o uzavírání výhodných manželství jejich dětí.

 

Chlapec, který se měl v budoucnu ženit, "zmizí" z podnětu markýze. Za klášterními zdmi se mu dostává křesťanské výchovy, ale jeptišky každodenně škádlí kvůli jeho ošklivosti. Neví, kým je, všichni ho oslovují pouze „Dítě". Obvykle pracuje v knihovně, kde se potají vzdělává čtením.

 

V blízkosti kláštera se objeví Černý rytíř a jeho jezdci. „Dítě" jim poskytne péči a pomoc a dozví se od nich, že hledají ztraceného Bogumila, syna krále Slavomíra.

 

Jednoho dne objeví pergamen, který před ním uschovala matka představené a z něho se dozví, že to on je oním královským synem a že krásná Reglindis by měla být jeho nevěstou. Proto se vydá zaslíbenou princeznu hledat.

 

Najde slepou dívku, která pozná jeho vnitřní krásu. Její otec ale chce vztah překazit a tak i když našel svou Reglindis, hrozí mu smrt.

 

Druhý den jsem se šel na titul ještě jednou podívat, popis děje vcelku odpovídá textu na pošetce, tudíž jen pár doplňků v dalších informacích, pokud po sobě dokážu rozluštit poznámky.

 

A protože dobrý člověk ještě žije, máme k dispozici nakonec i obal. Díky, hufu!

Žánr: Pohádka

Země původu: NDR

Rok vzniku: 1990

Délka: 80 minut

Režie: Gunther Scholz

Dramaturg: Werner Beck

Námět: dánská epická báseň Henrika Hertze "König Renés Tochter"

Scénář: Wolf Müller, Gunther Scholz

Produkce: Oscar Ludmann, Wolfgang Rennebarth

Hudba: Friedbert Wissmann

Kamera: Claus Neumann

Střih: Karin Kusche 

Kostýmy: Ulrike Stelzig

Masky: Jürgen Holzapfel, Irmela Holzapfel

Společnost: DEFA-Stiftung – Studio für Spielfilme

Hrají: Sven Jansen (Bengel/Ježek), Eva Vejmělková (Reglindis), Rolf Hoppe (markýz), Dietrich Mechow (lékař), Linde Sommer (abatyše), Peter Slabakov (Černý rytíř), Tereza Pergnerová (Gigi), Eva-Maria Eisenhardt (Nonne), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný 4:3

Bonus: žádný