T Production CZ – Rockové Vánoce (CD)

S předstihem jsme se tentokrát dozvěděli o dalším titulu, který na pulty v sobotu 12. prosince 2009 dodá T Production CZ – vyjde CD Rockové vánoce za 59,- Kč.

 

Když člověk dostane avizo, je podstatně jednodušší najít nějaké odpovídající informace. Třeba na stránkách skupiny Alkehol se lze dočíst:

 

Nápad natočit CD Rockové Vánoce vznikl v létě, při přípravách alba Pocta Alešovi Brichtovi. Rockové úpravy klasických vánočních koled jsou běžné na celém světě.  Metal Christmas, Metal Axemas nebo v neposlední řadě poslední letošní studiový počin Roba Halforda – Winter Songs. Impuls k úvahám o realizaci alba Rockové Vánoce dala naší společnosti píseň „Barák na vodstřel", kterou na album Pocta Alešovi Brichtovi předělala skupina Alkehol k obrazu svému. Nápad, aby Alkehol natočil Rolničky se zrodil okamžitě a to už byl krůček k realizaci celého alba. Alkehol rozhodně nezklamal svou verzí Skleničky.

 

Finální rozhodnutí padlo 29. října. Vzhledem k šibeničnímu termínu se muselo natáčení rozdělit do několika studií. Nejvíce koled se točilo ve Studiu Hacienda v Žirovnici a nově vybudovaném studiu Petra Koláře, nazvaném Studio Kolda.

 

Při výběru interpretů a písní jsme nejdříve přemýšleli i o použití dříve natočených písní, například od Aleše Brichty, Olympiku či Lucie. Nakonec je na albu pouze jedna starší nahrávka slovenské formace Arzén. Zbylých 16 koled se nazkoušelo a natočilo v naprosto šíleném termínu tří týdnů!

 

K poslední písni alba, Vánoce – to je ta pravá chvíle, dokonce vznikl i český text (stejně jako u verze Alkehol – Jingle Bells – Skleničky) a  v poslední den natáčení dokonce i klip, který bude jednak bonusem alba a druhak bude nabídnut k vysílání TV Óčko a české mutaci MTV. V neposlední řadě bude možné si jej „naladit" na současném světovém fenoménu, serveru you tube.

 

Výběr kapel byl i nebyl jednoduchý. Na albu musí být jména, ale na druhé straně se pro mladé kapely nic nedělá (i když se všude o jejich podpoře mluví), proto dáváme příležitost kapelám, které nejsou v rámci celostátní poslechovosti zatím příliš známé. Pevně věříme, že i díky našemu počinu upozorníme na kapely Evarest, Filipa Daniela, Funkci šroubu, Pop-porn nebo Psychoradio. Vedle nich jsou na albu ostřílení veteráni Alkehol, Miloš Dodo Doležal, Láďa Křížek, Lešek Semelka, Doctor P.P., Petr Henych, nebo Viktor Dyk (ex Dorota BB, v současnosti Gaia Messiah, jinak muzikálový zpěvák – Excalibur, Láska je láska nebo rocková opera Královna Antigona) a Honza Toužimský (Arakain a také představitel muzikálových rolí).

 

Miloš Dodo Doležal uvede na albu i své dvě děti, na kontrabas Miloše Doležala jr. a Tinu Doležalovou, se kterou si koledu My tři králové, zazpíval coby duet. Na albu jsou zastoupené v duetu i muzikálové herečky a zpěvačky Zuzana Kolářová (dříve Krištofová) a Ivana Jirešová. Prvně jmenovaná je manželkou Petra Koláře a její hlas diváci slyšeli ve spoustě muzikálů, počínaje Jesus Christ Superstar, přes Hamleta až po Chicago. Mimo jiné má na svém kontě dvě ceny Thalie. Ivana Jirešová kromě herectví (například Ordinace v růžové zahradě), zpívá také v divadle Kalich nebo plzeňském divadle J. K. Tyla.

 

Obsah CD:

 

01. Den přeslavný jest k nám přišel (lidová) – Funkce šroubu

02. My tři králové (lidová) – Miloš Dodo Doležal & Tina Doležalová

03. Skleničky (americká lidová/P. Buneš, O. Hereš, A. Rauer) – Alkehol

04. Pásli ovce valaši (lidová) – Pop-porn

05. Dobrý král Václav (lidová) – Park soda + Miloš Doležal jr. – kontrabas

06. Narodil se Kristus pán (lidová) – Psychoradio

07. Veselé vánoční hody (lidová) – V.A.R. & Lucie Roubíčková

08. Hříbě s rolničkou (irská lidová/Josef Jareš) – Evarest

09. Jak si krásné neviňátko (lidová) – Viktor Dyk

10. Chtíc abys spal (Adam Michna z Otradovic) – Láďa Křížek

11. Hvězda (Tomáš Kympl/Tomáš Belko) – Honza Toužimský

12. Půjdem spolu do Betléma (lidová) – Doctor P. P.

13. Pásli ovce valaši instrumental (lidová) – Petr Henych & G Bod

14. Aký je to svit (lidová v úpravě Pavola Cabadaje) – Arzén

15. Vánoce za dveřmi (Jiří Bulis/Jiří Bulis) – Filip Daniel & Smetaczech Band

16. Byla cesta, byla ušlapaná (lidová) – Zuzana Kolářová & Ivana Jirešová

17. Vánoce – to je ta pravá chvíle (Billy Squire/Michal Bureš) – Czech Christmas Rock band

 

Výběr a sestava: Miloš Dodo Doležal, Jaroslav Topercer, Ondřej Pokorný

Produkce: Miloš Dodo Doležal, Ondřej Pokorný, Viktor Dyk

Cover design: Vojtěch Geryk

 

K informaci o vydání jsme obdrželi i následující úryvky (slova Miloše Doležala):

 

Album vyjde 12.12. ve stáncích PNS…myslím, že se máte na co těšit, je to asi první takový počin v Čechách, myslím, že v budoucích letech se s nimi roztrhne pytel, tak si užijte tento….byl připraven lidmi, kteří tam chtěli být, někteří sice spekulovali, ale to vynechám…….užijte album…..čus

Ještě jednou:

 

Tak je mi jasné, že budete přemýšlet proč tam kdo není a kdo je. Důvod je jednoduchý…..ne každý chce na takovém albu být…nejhorší jsou ti co mají pocit, že kvůli nim se takové album bude prodávat. Byli i takoví co koledu natočili a řekli, že ji tam nedají, protože příští rok udělají album sami celé…..pak takoví, které zajímaly jen peníze……. je velmi těžké takové album dát vůbec dohromady. Myšlenka se nám zdála dobrá a šlo o zpracování…já jsem oslovil kapely, u kterých jsem čekal netradiční zpracování…pop porn, pork soda…psychoradio, v.a.r. atd……..ty jsou natočené v Haciendě….pražská firma vybírala zbytek……jen pro info – má koleda je stylově zhruba uprostřed, jsou tam podstatně jemnější a podstatně tvrdší věci. Každá kapela si vybírala koledu sama ……..nikdo na nic netlačil…šlo o volný průběh a volbu. Snad vám CD udělá radost….konečně pod stromkem zazní i punk či metal nebo hc……..čus heads