Filmag dětem – Ruslan a Ludmila 1. DVD

Filmag ve středu 16. prosince 2009 proloží animované tituly v ediční řadě Dětem za 45,- Kč hranou pohádkou Ruslan a Ludmila. Lépe řečeno prvním DVD klasické ruské pohádky podle námětu Alexandra Puškina, která svou výpravností a fantastickým nádechem překoná i slavného Mrazíka. Ale pozor, doporučená věková hranice je 12+!

Knížecí dcera Ludmila je krátce po své svatbě s vyvoleným bohatýrem Ruslanem unesena zlým Černomorem. Ruslan a dva odmítnutí nápadníci Farlaf a Ratmirov se vydávají Ludmilu hledat, neboť její otec jí přislíbí tomu, kdo ji přivede zpět.

 

 

Na své pouti se Ruslan setkává s moudrým starcem Finem, jež mu vypravuje svůj příběh lásky ke krásné Naině. Ta jej stále odmítala, a tak vznítil v jejím srdci lásku za pomoci temných kouzel. Naina se však proměnila v šerednou stařenu. Tuto zkoušku Finova láska nevydržela a Nainu odmítl. Od té doby se mu Naina mstí. Fin daruje Ruslanovi na další cestu kouzelný prsten.

 

 

 

Statečný bohatýr pokračuje v cestě plné nástrah, která vrcholí soubojem s ukrutným Černomorem. Bude mu stačit jeho statečnost a pomoc kouzelného prstenu k záchraně spanilé Ludmily?

 

 

Prameny se mírně rozcházejí, takže ještě jedna citace:

 

Pohádkový film dějově čerpá z ranné poemy ruského romantického básníka, prozaika a dramatika Alexandra Sergejeviče Puškina. Vše se odehrává v bájné době ruských bohatýrů za vlády velikého kyjevského knížete Vladimíra I. zvaného Jasné slunéčko. Ten právě vdává svou nejmladší dceru Ludmilu za bohatýra Ruslana.

 

 

Ludmila je však ze svatební hostiny unesena čarodějem Černomorem, zrůdným trpaslíkem, jehož moc a kouzlo je ukryto v mohutném vousu.

 

Ruslan a tři dříve odmítnutí Ludmilini nápadníci, voják Rogdaj, křikloun Farlaf a mladý chazarský chán Ratmir, vyrážejí Ludmilu hledat, protože kníže jí slíbil dát za ženu tomu, kdo ji zachrání a přivede zpět.

 

 

Ruslan se potkává s moudrým starcem Finem, který se stává jeho přítelem a rádcem. Bojuje s obrovskou hlavou, která patřila Černomorovu bratru. Získá meč, který jediný dokáže přeseknout Černomorův vous.

 

 

Černomomor se zatím snaží Ludmilu okouzlit drahými dárky, ale Ludmila o něm nechce ani slyšet. Černomor ji tedy uspí kouzelným nápojem. Ruslan přijíždí do jeho hradu a pomocí kouzelného meče jej přemůže. Ludmilu ale probudit neumí.

 

 

Odváží ji tedy do Kyjeva, ale když cestou sám usne, zabije ho zrádný Farfal se svojí pomocnicí, čarodějkou Najnou. Ludmilu odváží domů sám a stává se jejím zachráncem. Pravda však vyjde najevo ve chvíli, kdy do Kyjeva dorazí i Ruslan, jehož Fin vzkřísil pomocí živé vody. Navíc mu věnoval i kouzelný prsten, který spící dívku svým dotekem probudí.

 

Žánr: Pohádka

Země původu: SSSR

Rok vzniku: 1972

Délka: 73 minut

Původní název: Ruslan a Ljudmila / Руслан и Людмила

Režie: Alexandr Ptuško

Námět: Alexandr Sergejevič Puškin (poéma)

Scénář: Alexandr Ptuško

Hudba: Tichon Chrennikov

Kamera: Nikolaj Renkov, Tamara Lobova, Alexandr Prježev, Petr Malinčev

Kostýmy: Olga Kruchinina

Společnost: Mosfilm

Hrají: Valerij Kozinec (Ruslan), Natalja Petrovová (Ludmila), Andrej Abrikosov (kníže Vladimír), Vladimír Fjodorov (čaroděj Černomor), Marija Kapnist (kouzelnice Naina), Natalja Chrennikova (mladá Naina), Igor Jasulovič (Finn), Viktor Šulgin (Hlava), Oleg Mokšancev (Rogdaj), Ruslan Achmetov (Ratmir), Vjačeslav Nevinnyj (Farlaf), Sergej Martinson (cizí vyslanec), Nikolaj Kutuzov (cizí vyslanec), Eve Kivi (rybářka), Valerij Nosik (posel), Zoja Vasilková (mamuška), Georgij Svetlani (šaman), Alexej Kryčenkov (blázen), Alexandra Panova (chůva), Ljudmila Karauš, Jekatěrina Mazurova, Dmitrij Orlovskij, Valentina Šarykina, Georgios Sovčis, a další

 

Описание: Поставленный по мотивам знаменитой поэмы А. С. Пушкина, фильм погружает зрителя в мир волшебной сказки. Доблестный Руслан, отправившийся на поиски похищенной невесты, одолевает коварство, обман, злое колдовство – и, в конце концов, в жестоком бою побеждает Черномора… Создатели картины сумели решить сложнейшую творческую задачу, передав экранными средствами самые тонкие нюансы гениального первоисточника, его дух, драматизм и поэтическую прелесть.

Жанр: Сказка

Страна: СССР

Год: 1972

Длительность: 149 мин.

Режиссёр: Александр Птушко

Автор сценария: Александр Птушко, Самуил Болотин

Композитор: Тихон Хренников

Оператор: Игорь Гелейн, Валентин Захаров

Художник: Евгений Серганов

Кинокомпания: Мосфильм

В ролях: Валерий Козинец (Руслан), Наталья Петрова (Людмила), Владимир Фёдоров (Черномор), Андрей Абрикосов (князь Владимир), Мария Капнист (Наина), Наталья Хренникова (юная Наина), Игорь Ясулович (Финн), Олег Мокшанцев (Рогдай), Вячеслав Невинный (Фарлаф), Руслан Ахметов (Ратмир), Сергей Мартинсон (иностранный посол), Николай Кутузов (иностранный посол), Виктор Шульгин (Голова), Валерий Носик (гонец), Александра Панова (нянька), Георгий Светлани (шаман), Зоя Василькова, Ээве Киви, Алексей Крыченков

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný 4:3 (podle imdb.com 1,66:1)

Bonus: ?