Filmexport Home Video – Čapkovy povídky

Filmexport Home Video nabídne v pátek 18. prosince 2009 za 49,- Kč další pamětnický film Čapkovy povídky. Policejní komisař Bartoška vypráví pět poutavých příběhů s detektivní zápletkou.

Stinné stránky života obyčejných lidí stojí na počátku policejních případů, o nichž vypráví ve vlaku komisař Bartošek a propojuje tak osudy své a svých kolegů s osudy propuštěného vězně, ukradeného kojence, oloupeného plukovníka, bratra, který se dopustil zločinu na vlastní sestře a nakonec i sedminásobného vraha u božího soudu.

V roce 1947 sáhli filmaři poprvé po Čapkových Povídkách z jedné a druhé kapsy. Režisér Martin Frič si ve spolupráci se scenáristy Františkem Vlčkem a Jaroslavem Žákem vybrali pět povídek: Propuštěný, Případ s dítětem, Balada o Juraji Čupovi, Ukradený spis a Poslední soud.

První je o podmínečně propuštěném trestanci, ve druhé policejní komisař hledá pachatele uneseného dítěte a poznává, jak těžké je mezi navlas si podobnými nemluvňaty najít to pravé. Třetí je sugestivním vyprávěním o náboženském fanatikovi, který z božího příkazu zabil a jde se ve sněhové vánici udat na četnickou stanici. Ve čtvrté pátrá inspektor Pištora po bytovém zloději, který omylem ukradl tajné spisy generálního štábu, a v poslední povídce se dozvíme, že je-li na některé hříšníky pozemská spravedlnost krátká, trestu stejně neujdou.

Divácká spokojenost:

Jeden z nejlepších povídkových filmů vůbec – snad nejčapkovitější.

Povídky šikovně vybrané, hezky poskládané, famózně obsazené a provedené, ale hlavně velice hřejivé.

Žánr: Krimi / Drama

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1947

Délka: 100 minut

Režie: Martin Frič

Námět: Karel Čapek (povídky Propuštěný, Poslední soud a Ukradený spis 139/VII, odd. C ze sbírky Povídky z jedné kapsy a povídky Balada o Juraji Čupovi a Případ s dítětem ze sbírky Povídky z druhé kapsy)

Scénář: Martin Frič, František Vlček, Jaroslav Žák

Produkce: Bohuslav Kubásek, Eduard Šimáček

Hudba: František Škvor

Kamera: Jan Roth

Asistent kamery: Rudolf Milič

Architekt: Štěpán Kopecký

Výtvarník: Prokop Pěkný

Střih: Jan Kohout

Zvuk: Jan Paleček

Kostýmy: Jiří Trnka, Bohumil Sochor

Masky: Gustav Hrdlička

Hrají: Pal’o Bielik (strážmistr Havelka), František Filipovský (policejní agent Pištora), Arnold Flögl (starosta), Lída Chválová (Landová), Jaroslav Marvan (policejní komisař Bartošek), František Kovářík (Juraj Čup), Antonie Nedošinská (Máry), Theodor Pištěk (Karel Hampl), Jaroslav Průcha (vězeň zedník Antonín Záruba), Lola Skrbková (Marina Matejová), František Smolík (Stařec – boží svědek), Karel Svoboda II. (písař Formánek), Vladimír Šmeral (Ferdinand Kugler), Emil Bolek (strážník), Terezie Brzková (starostová), Gustav Hilmar (předseda nebeského senátu), Vladimír Hlavatý (strážník Hochmann), Jára Kohout (živnostník Josef), Vilém Pfeiffer (četník Kroupa), Vladimír Řepa (ředitel věznice), Ladislav Sedláček (podplukovník Vrzal), Jiřina Stránská (Lencová), Ladislav Kulhánek (státní zástupce), Blažena Slavíčková (Hochmannova žena), Eduard Dubský (milenec Kuglerovy dívky), Helena Bušová (žena s dítětem), Jaroslav Vojta (Radko), Jan W. Speerger (četník ve vlaku), Světla Svozilová (Hamplová), Blanka Waleská (Kuglerova dívka), Milada Smolíková (Sobotková), Marie Nademlejnská (sousedka Landové), Věra Kalendová (žena v krčmě), Alois Dvorský (stařík v kupé), Antonín Kandert (přísedící soudu v nebi), Darja Hajská (Josefova žena), Bohuš Hradil (Vitásek), František Roland (policista), Otto Motyčka (Kokoška), Jaroslav Zrotal (strážník vedoucí Zárubu), František Marek (strážník vedoucí Zárubu), Jan S. Kolár (podplukovník Vrzal / soudce), Jiří Plachý (role neurčena), Franta Sauer (opilec v krčmě), Antonín Šůra (starostův syn Mišo), Ondrej Jariabek (krčmář Lájoš), Běla Jurdová (žena s kočárkem), Ella Nollová (prodavačka v niťařství), Antonín Jirsa (Baran zvaný Šandor), Rudolf Široký (voják v Hamplově snu), Marie Kautská (žena s kočárkem), Marie Ježková (žena na ulici), Ferdinand Jarkovský (strážník u předsedy soudu), Václav Švec (zedník), Viktor Očásek (okradený stařec), Stanislav Remunda (muž v davu demonstrantů), Vojtěch Záhořík (pastýř), Felix le Breux (advokát), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící, anglické?

Obraz: černobílý 4:3

Bonus: žádný