Blesk – Sbohem příteli

Občas se stane, že některé herecké dvojice mě velmi překvapí. Párkrát už tu byly kombinace, které by mne ani nenapadly. A teď třeba v Blesku vychází snad ve středu 30. prosince 2009 za 49,- Kč film Sbohem příteli, kde se setkávají Alain Delon a Charles Bronson. Jeden z nich chce trezor vyloupit, druhý do něj tajně vrátit zpronevěřené cenné papíry. Oba si k tomu vyberou stejnou chvíli.

Léta po společné službě u francouzské cizinecké legie se americký voják Franz Popp a francouzský doktor Dino Barron opět setkávají za pozoruhodných okolností. Jsou to muži zcela odlišných povah i životních postojů.

Zatímco Francouz Dino Barran je kultivovaný a zásadový lékař, Američan Franz Propp je tvrdý chlapík, dobrodruh a žoldák, kterému nezáleží na tom, zda stojí na správné straně, ale spíš na tom, kdo zaplatí více. Když jejich služba v Alžíru skončila, rozešli se nepříliš přátelsky každý vlastní cestou.

Na počátku shody náhod, která je po čase opět svede dohromady, je jeden z Dinových přátel. Ten se ocitl na dráze zločinu, když z přísně střeženého trezoru jedné elitní pařížské společnosti ukradl cenné papíry značné hodnoty.

Zemřel však dřív, než je dokázal proměnit v hotovost a pořádně si užít. Jeho žena se obrátí na Dina s prosbou o pomoc a chce, aby pronikl do podzemí budovy, kde firma sídlí a ukradené cenné papíry do trezoru vrátil. Dino nepříliš ochotně souhlasí, že se o to pokusí. Pronikne do střežené budovy, když využije svých lékařských schopností a nechá se zaměstnat jako závodní lékař, aby mohl v klidu připravit plán loupeže.

Jaké je to pro něj překvapení, když zjistí, že se stejný trezor pokouší otevřít jeho dávný kamarád Popp, i když pro svůj vlastní zisk. V trezoru by totiž podle jeho informací mělo být přes dvě stě milionů franků, které by si Franz rád odnesl. Po krátkém, ale ostrém střetu se situace projasní a muži se rozhodnou, že lepší než se před zamčeným trezorem prát, je spolupráce, která jim dobře zajištěný trezor umožní rychleji otevřít.

Přestože se jim to podaří, problém zdaleka není vyřešen. Dino a Franz se totiž musí vypořádat nejen s ostrahou budovy a policií, ale také faktem, že se oba stali nastrčenými figurkami v rafinovaném plánu. Vše je totiž zbytečné – zjistí, že trezor už vykradly úžasné a sebejisté podvodnice Isabelle Manue a Dominique Austerlitz. Teprve nyní se ukáže, jaké váhu má přátelství mezi bývalými spolubojovníky.

Resumé z diváckých ohlasů:

Film má dost nejasný a dlouhý rozjezd, postupem času se zkvalitňuje, I přes nějaké ty díry ve scénáři a zmatený začátek se jedná o dost zábavnou podívanou.

Žánr: Akční / Dobrodružný / Drama / Krimi / Thriller

Země původu: Francie / Itálie

Rok vzniku: 1968

Délka: 92 minut nebo 115 minut

Původní název: Adieu l’ami / Farewell, Friend / Honor Among Thieves / Due sporche carogne

Světová premiéra: 14. srpna 1968 – Francie

Režie: Jean Herman

Scénář: Jean Herman, Sébastien Japrisot

Produkce: Serge Silberman

Hudba: François de Roubaix

Kamera: Jean-Jacques Tarbès

Střih: Hélène Plemiannikov

Společnost: Greenwich Film Productions / Medusa Produzione

Hrají: Alain Delon (Dino Barran), Charles Bronson (Franz Propp), Olga Georges-Picot (Isabelle Manueová), Brigitte Fossey (Dominique ‚Waterloo‘ Austerlitzová), Bernard Fresson (inspektor Antoine Méloutis), Marianna Falk (Catherine), Ellen Bahl (Martha), Jean-Claude Ballard (policejní inspektor), Michel Barcet (inspektor Muratti), Antoine Baud, Stéphane Bouy (muž z Neuilly), Béatrice Costantini (mladá pacientka), Guy Delorme (muž z Neuilly), André Dumas (personální ředitel), Steve Eckhardt (velký muž), Marie-Noëlle Gresset, Raoul Guylad (inspektor Gorik), Lisette Lebon (Gilberte), Sylvain Lévignac (kolemjdoucí v Saint Lazare), Jacques Marbeuf (parašutista), Claude Salez (parašutista), Sandrine Schmidt, Gilbert Servien (policejní inspektor), Catherine Sola (zdravotní sestra), Jean-Paul Tribout (policejní inspektor), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 francousky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (1,66:1)

Bonus: žádný