Řitka Video – Kukuřičné děti II – Poslední oběť

První část kultovní klasiky už prošla i pošetkovým vydáním, brzy bude na pultech pokračování. Proto se opět podívejme do katalogu společnosti Řitka video na pokračovací film Kukuřičné děti 2 – Poslední oběť. Pokračování ještě brutálnější než první díl.

 

Oficiální text praví:

 

Několik let po hrůzných událostech v Gatlinu jsou objevena znetvořená těla místních dospělých, ale po dětech jako by se slehla zem. Ovšem nezmizely, jen přesunuly své řádění o několik kilometrů dále k městečku Hemmingford. Sem přijíždí neúspěšný novinář John Garett se svým synem a postupně zjišťuje, že vše není tak, jak se zdá. Navíc mladý Danny Garett se stále více propadá do vlivu podivného sirotka jménem Micah a přechází na stranu gatlinských dětí…

 

Kukuřičné děti II - Poslední oběť

 

Oficiální text je opět zcela mimo mísu. Několik let uplynulo od doby natočení prvního filmu, ale určitě ne dějově od doby, kdy párek z prvního dílu po návratu do civilizace nahlásil, co v Gatlinu potkal. O tom ostatně svědčí i „čerstvost" některých mrtvol (viz dále). Děti se nikam nepropadly, počkaly pěkně v Gatlinu, až si pro ně přijedou z vedlejšího města nebožáci pěstouni a dobrovolně si je do sousedního Hemmingfordu odvezou. A novinář nejede do Hemmingfordu, ale do Gatlinu, napsat článek o prazvláštních událostech. Ach jo, kdo ty cancy píše?

 

V Gatlinu nezůstal naživu ani jeden dospělý...

 

K samotnému filmu – opět je jen ve formátu 4:3. Tentokrát se mi občas zdálo, že někomu v některých scénách chybí ramena, ale imdb.com o původním formátu mlčí.

 

Film začíná scénou objevení mrtvol ve sklepě. V předchozím filmu ovšem několikrát zaznělo, že dospělí skončili v poli, v kukuřici, tak proč jsou ve sklepě? Navíc některé mrtvoly vysušené a ohnilé, jiné s průzračně modrýma otevřenýma očima?

 

Kuk

 

Po chvíli se film dovolává předchůdce – města bylo prozkoumáno na základě informace mladého páru, který tudy o prázdninách projížděl. A nebohé děti byly ovlivněny několika vůdci, především Isaacem, který je po smrti, takže je třeba se o ně postarat.

 

Nebuď drzý!

 

Na scénu vzápětí nastupuje nová dvojice – otec a syn. On neúspěšný a rozvedený novinář, syn přidrzlý a naštvaný puberťák. Zatímco gatlinské děti jsou obstarožním lékařem připravovány k přesunu do pěstounské péče do nedalekého Hemmingfordu, hádající se hrdinové se blíží k cíli mezi poli s kukuřicí. Doktor zatím vybavuje děti kouzelnými lízátky, která mění záběr od záběru barvu.

 

Tumáš lízátko, chlapečku - teď je žluté

 

Než dosedne, přebarvilo se do oranžova 

 

Novinář nestíhá. Zatímco on se teprve blíží k cíli, ostatní už balí, zdá se, že je po všem. Když odjíždí auto jedné z televizních stanic z Gatlinu, je všude kolem uschlá kukuřice. Nekončil minulý díl náhodou tím, že kukuřice shořela a „ten, který chodil mezi řádky" díky tomu vybuchl? Vzhledem k tomu, s čím se za chvíli posádka dodávky potká, byl asi ten výbuch jen fingovaný. Místní uschlá kukuřice má tak tvrdé listy, že klidně proříznou hrtan a tak tvrdé stonky, že projdou předním sklem i masem…

 

Dál už nepojedou...

 

Novinář se synem na místo reportáže pochopitelně dorazí pozdě. Až poté, co stará učitelka odmítne mít s dětmi a jejich pěstounstvím cokoli společného. Prohlásí, že v rámci přežití balí saky paky a stěhuje se pryč a ostatních je jí líto. Takže v Gatlinu potkají už jen poslední dobrovolnici, která si odváží jedno z dětí. Shodou okolností je kráska majitelkou penzionku, ve kterém se následně novinář se synem ubytují.

 

Isaac je mrtvý, všechno je pryč

 

Děti se ale do převýchovy moc nehrnou, raději hned první večer sedí na kraji pole u ohýnku a čekají, jestli jim „ten, který chodí mezi řádky" ukáže správnou cestu. Že je nikdo z dospělých nepostrádá? Odpovědná pěstounská péče… Navíc se v příhodnou chvíli zjeví mladík, praštěný před chvílí kukuřičným bleskem a dovolává se Isaacova učení. Náhodou je to ten, kterého si přivezla výše zmíněná majitelka penzionu.

 

Kde je ten, který chodí mezi řádky?

 

Po večeři se novinář se synem pohádá a mladík se pokusí z města vypařit. Vzhledem k frekvenci meziměstské dopravy mu ale nezbude, než se vrátit zpět. Alespoň se při té příležitosti seznámí s místní krasavicí.

 

Víš, příští autobus pojede až v úterý

 

Když se vrací do penzionu, potká se s dětmi, které vyšly z pole. Na autobusovou zastávku došel po silnici za chvíli, zpátky se vrací za pozdní tmy kukuřicí, navíc opačným směrem, než jde celá zmíněná skupina. Nakonec pochopitelně potká toho hlavního, který se ho zeptá, zda byl ve městě (a mávne rukou na opačnou stranu, než ze které přišel). Spolu se pak vydají do prozatímního domova.

 

Chudák stará učitelka si nestačila sbalit pět švestek dost rychle a tak děti postávají u ní před domem a výhrůžné mávání koštětem je nezastraší. Ani její řeči o tom, že všem ukazovala jejich hrozné a věštecké kresby. Nekreslila v prvním díle náhodou jen ta holčička, kterou učení nezasáhlo?

 

Viděl jsi v tom svém New Yorku někdy nějakou holku?

 

Novinář si učitelku stačí jen tak tak vyslechnout a prohlédnout si na stěně namalovaný kříž, její postoj jí totiž přinesl prvenství, stala se první vyvolenou. Zatímco novinář jde shánět informace o dům dál a jeho syn randí se svým novým objevem, na učitelku otočením páčky dolehne tíha celého jejího živobytí.

 

Vrty vrty vrt

 

V kostele se zatím do kázání o škodlivosti smilstva a heavy metalu zamíchá trocha voodoo. Což odskáče jeden z dospělých v první řadě smrtelným krvácením.

 

Pomooooc

 

Otec se zatím stále pokouší sehnat materiály pro článek, vrátí se do Gatlinu, kde narazí na Rudého medvěda. Ne, žádné další strašidlo, jen vševědoucí indián, který pracuje na univerzitě na katedře antropologie.

 

Zpět do městečka se vrátí právě včas, aby našel pracovní četu, odkopávající hlínu kolem zbytků učitelky. Proč lopaty a ruční práce? To už ta hydraulika, na níž dům připravovaný ke stěhování původně stál, přestala fungovat?

 

Když pak zajede k doktorovi s lízátky, objeví tam hned dvě mrtvoly – vedle učitelky leží i muž z kostela. Doktor jako kdyby něco věděl, ale nechce nic říct a novináře vyprovodí ze dveří. Jeho chyba – za chvíli dostane početnější návštěvu…

 

Dobrý den, pane doktore

 

Novinář nakonec raději zavolá indiánskému mudrcovi na univerzitu a ten ho seznámí se starou legendou o vzpouře dětí proti zlenivělým dospělým zemědělcům. Jenže občas je to, co se naučíte, v rozporu s tím, co víte, jak chytrolín praví. Do děje se tak zamíchá i jed z plesnivé kukuřice, úplatný šerif, kombajn, kanystry benzínu a „ten, který chodí mezi řádky" a vidí jako predátor.

 

Asi jsem u sledování měl vypnout pozornost a logiku, film je sice opravdu brutálnější, ale atmosférou a scénářem na jedničku zdaleka nemá. Jedním z mála plusů je místní dívčina, často se producírující v tenkých mokrých plavkách. Ale třeba úroveň triků člověka nedokáže přesvědčit, jak dlouhý čas uplynul mezi natočením obou filmů – jsou stejně ubohé.

 

Bojíte se?

 

Vtipné divácké glosy tipují, že kdyby byl film natáčen ještě o nějaký ten rok později, určitě by si indiánského vševěda zahrál Chuck Norris.

 

A ještě jedna citace:

 

Nejtrapnější na celém filmu je snaha o několik vysvětlení toho, proč se stalo to, co se stalo, takže tady nechybí jak to vědecké, tak to mytologické (klasika amerického hororu – když už se neví kudy kam, zaplete se do toho indiánská mytologie).

 

Jo, dokoukat se to dá, ale člověk nesmí mít přehnaná očekávání a nesmí čekat, že se snad bude bát.

Žánr: Horor

Země původu: USA

Rok vzniku: 1992

Délka: 88 minut

Původní název: Children of the Corn II: The Final Sacrifice

Světová premiéra: 21. října 1992

Režie: David F. Price

Námět: Stephen King (krátká povídka)

Scénář: A L Katz, Gilbert Adler

Produkce: Bill Froehlich, Olive McQueen, Lawrence Mortorff, David G. Stanley, Scott A. Stone

Hudba: Daniel Licht

Kamera: Levie Isaacks

Střih: Barry Zetlin

Kostýmy: Giovanna Ottobre-Melton

Společnost: Corn Cobb Productions / Dimension Films / Fifth Avenue Entertainment / Trans Atlantic Entertainment

Natáčeno: Liberty, North Carolina, USA

Hrají: Terence Knox (John Garrett), Paul Scherrer (Danny Garrett), Ryan Bollman (Micah), Ned Romero (Red Bear), Christie Clark (Lacey Hellerstatová), Rosalind Allen (Angela Casualová), Ed Grady (Dr. Richard Appleby), Wallace Merck (šerif Blaine), John Bennes (reverend Hollings), Joe Inscoe (David Simpson), Kellie Bennett (Mary Simpsonová), Robert C. Treveiler (Wayde McKenzie), Leon Pridgen (Bobby Knite), Marty Terry (paní Burkeová/paní Westová), Ted Travelstead (Merdechal nebo Mordechai), Sean Bridgers (Jedediah), Aubrey Dollar (Naomi Johnsonová), Kristy Angel (Ruth Gordanová), David Hains (Jake Fraser), Bill Wagner (vyvolavač binga), Robert Harvey (reportér), Matt Hunter (mrtvola), kukuřičné děti: Erik Christebury, Zack Clark, Michael Hall, Garret LaCoss, Travis Langley, Michael Varner, Xeno Yuzna, Michelle Bowman, Amy Johnson, Aleasha Kivett, Mandy Newman, Christy Smith, Lelia Marlaine, Emily Mortorff, Morgan Mortorff, Jennifer Day, Holly Kidd, Talia Pierce, Mary Pollok, Tracie Stanley, a další

V českém znění (2009): Pavel Šrom, Jan Kalous, Vojtěch Hájek, Petr Oliva, Jiří Hromada, Rozita Erbanová, Jitka Moučková, Marek Libert, Eva Miláčková, Petr Nezkusil, Tereza Bebarová, Michal Holán, Bohuslav Kalva, Dagmar Čárová, Libor Terš, Milan Slepička, Jan Škvor, Kristýna Valová, Jitka Malá, Roman Hájek, Oto Rošecký, a další

 

Výběr kapitol 

 

Údaje o DVD:

 

Menu DVD 

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky napevno s anglickým zvukem

 

Výběr zvukové stopy 

 

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: z naší nabídky (náhledy obalů DVD z katalogu společnosti)