DVDcom/Saturn – Druhá světová válka – Americký úhel pohledu (8 DVD)

Díky narozeninám Ježíška a mému bratrovi máme možnost informovat, že DVDcom je kromě svých zveřejněných release plánů podepsáno i pod dalšími tituly. Měl jsem v ruce sadu 8 DVD, u nichž je tato společnost uvedena jako distributor (vydavatelem je Saturn). Jedná se o dokumenty se souhrnným názvem Druhá světová válka – Americký úhel pohledu. Disky dřívějšího vydání lze objevit v nabídkách různých e-shopů za vyšší ceny, v tomto provedení stojí jeden každý disk obvyklých 49,- Kč. Přesné datum vydání a dosažitelnost v obchodech ovšem nemohu určit.

 

Obálky jsou velmi stručné, neuvádí ani technické parametry DVD, ani popis obsahu, proto si pro informaci vypůjčím text, obsažený na samotných DVD v sekci Úvod:

 

2. SVĚTOVÁ VÁLKA – AMERICKÝ POHLED

 

Tato kolekce 8 DVD představuje komplexní náhled na 2. světovou válku z málo známé perspektivy.

 

Prvních šest DVD ukazuje pozadí a vazby související s tímto tématem a to fascinujícím způsobem, který balancuje mezi pravdivými informacemi a propagandou

 

Cílem těchto informačních filmů, které byly objednány americkým ministerstvem války a jež byly natočeny v letech 1943 a 1945, bylo objasnit americké veřejnosti, proč jsou do bojů ve "vzdálené Evropě" posílány vojenské jednotky.

 

Formou detailně propracované animované stopáže filmy objasňují válečnou taktiku a spojitosti. Na filmech je zcela jasně zřetelný otisk kalifornských studií Walta Disneyho, jež filmy vyrobila. Studia dokázala i ty nejkomplikovanější události představit lehce pochopitelným způsobem.

 

Americké ministerstvo války pro natočení filmů najalo Franka Capru, který si získal popularitu svými filmy jako jsou "Arsenic and Old Lace" ("Jezinky a bezinky") a "Iťs a Wonderful Life" ("Život je krásný"). Tomuto režisérovi se v kostce podařilo vysvětlit podstatu ideologie, mechanismy a cíle agresorů – Německa, Itálie a Japonska. Přístup agresorů staví do kontrastu s americkými hodnotami a tímto způsobem vytváří dva světy, z nichž pouze jeden má šanci přežít: "svět agresorů nebo svobodný svět, náš svět".

 

Na sedmém DVD Caprův kolega John Ford, známý například jako režisér filmu "The Man Who Shot Liberty Valance" ("Muž, který zastřelil Liberty Valance"), dává sérii filmů pokračovat dokumentárním filmem "December 7th" ("7. prosince"). Film se zaměřuje na události, které se odehrály na Havaji onoho historického dne, kdy Japonci napadli Pearl Harbour. Druhý film obsažený na tomto DVD, "Fury in the Pacific" ("Zuřivost bojů v Tichomoří"), ukazuje bitvy o japonské vojenské základny v Pacifiku a to příkladě souostroví Palau a jednoho z jeho ostrovů, Anguaru.

 

Osmé DVD je kompilací čtyř filmů zabývajících se fenoménem "Hirošimy a Nagasaki". První z řady filmů, "Hiroshima Nagasaki, August 1945" ("Hirošima Nagasaki, srpen 1945"), obsahuje armádou vydaný materiál z roku 1945. Jedná se o nic neskrývající pohled na utrpení a ničení způsobené jadernými pumami svrženými v srpnu toho roku. Druhý film, "Nuclear Sirike!" ("Jaderný výbuch!"), analyzuje rozsah škod. Na tuto analýzu navazuje výpověď očitého svědka, jezuitského kněze Siemense.

 

V instruktážním filmu "Survival under Atomic Attack" ("Jak přežít atomový výbuch") z roku 1950, sloužícím pro účely civilní ochrany, se americká vláda snaží svým obyvatelům ukázat, co dělat v případě nebezpečí a využívá k tomu zkušeností získaných z Hirošimy a Nagasaki.

 

Kreslený film "Duck & Cover" ("Skrýt & chránit") tuto DVD sérii zakončuje. Tento film z roka 1951 – který se v té době stal snímkem kultovním – až děsivé naivní formou ukazuje dětem, jak se mají chránit před nebezpečím jaderného výbuchu.

 

A ještě pár citací o jednotlivých discích.

 

Druhá světová válka – americký úhel pohledu:

 

 

ZAČÁTEK VÁLKY (52 minut)

 

 

 

Ojedinělý komplexní náhled na nejhorší válku v dějinách lidstva z málo známé perspektivy.

 

 

 

VPÁD NACISTŮ (52 minut)

 

 

 

Druhý díl dokumentu se zabývá příčinami a motivy agresorů v čele s nacistickým Německem. Mapuje mimo jiné mocenský vzestup Adolfa Hitlera, jeho motivy a touhu po ovládnutí světa.

 

 

 

 

ROZDĚLENÍ & DOBYTÍ (56 minut)

 

 

 

Třetí díl této osmidílné unikátní kolekce dokumentuje postup nacistů po porážce Polska, vyhlášení války Německu ze strany Francie a Británie i německé obsazení zemí Beneluxu, Dánska, Norska, Švédska a porážku Francie. Po tomto úspěšném tažení se Německo se začalo připravovat na leteckou bitvu o Británii.

 

 

 

 

BITVA O BRITÁNII (56 minut)

 

 

 

Čtvrtý díl představuje jednu z klíčových událostí bojů světové války, která vstoupila do další fáze. Hitler měl obsazenou prakticky celou Evropu a rozhodoval se co dál. A jako další cíl jeho agresivní politiky přicházela celkem logicky v úvahu Anglie. Plánovaná třífázová operace měla proběhnout velmi hladce, tak jako ostatní na starém kontinentu. Dva mohutné ničivé letecké dlouhodobě naplánované útoky stíhacího a bombardovacího letectva měly zničit morálku vojska i obyvatel, průmysl a důležité vojenské uzly. Hned poté bylo naplánováno vylodění a obsazení Anglie. Do cesty se mu však postavili výborně připravení vojáci, civilní obrana a obyvatelé s pevným odhodláním pod Churchilovým vedením bitvu o svou vlast vyhrát. Nově byly v bitvě o Anglii použity také radary, balónové přehrady a systém řízení leteckých bojů. To mimo jiné umožnilo zastavit Hitlera v jeho plánech a významně změnit trend vývoje 2. světové války.

 

 

 

 

BITVA O RUSKO (82 minut)

 

 

 

Uvidíte události, které změnily válečné plány nacistického Německa. Hitler začal realizovat svůj největší sen – získat pro Říši nedozírné zásoby potravin, nerostného bohatství a surovin. 22. června 1941 po vítězství nacistů na Balkáně dal povel k začátku operace Barbarossa. Ta začala dobře a podle plánu měla trvat jen 6 týdnů. Po šesti měsících Hitler zjistil, že zlom v jeho válečném tažení je definitivní. Došlo k dobití velkého množství území Sovětského svazu, ale nedošlo k rozhodujícímu proražení fronty. Stalinem vyhlášená Velká vlastenecká válka připravila Hitlera v této historické fázi o více než 800 tisíc vojáků a došlo k největším zvratu ve válečných dějinách.

 

 

 

 

ZAČÁTEK VÁLKY V AMERICE (62 minut)

 

 

 

V šestém díle je shrnuta historie USA, jejich cesta ke svobodnému a nezávislému státu. Vše bylo velmi emotivně zpracováno tak, aby každý americký občan přijal za vlastní myšlenku, že je nezbytné nasadit vlastní vojska do oblastí pokrývajících sedm osmin světa. Muži všech povolání, různých vzdělání a životních úrovní bojovali za svobodu, přestože Američané měli zpočátku úmysl nevměšovat se do událostí hýbajících Evropou, Afrikou a Asií. Začala fungovat dohoda o půjčce a pronájmu, produkty z amerických továren proudily do Velké Británie, Afriky, Číny a Ruska. A poté, co 7. prosince 1941 napadli Japonci americké základny v Tichomoří, Spojené státy a Japonsko vstoupily do války. Nastala další z rozhodujících etap války.

 

 

 

 

ZUŘIVOST BOJŮ V TICHOMOŘÍ (65 minut)

 

 

 

V sedmém díle pokračují události odstartované japonským útokem na Pearl Harbor, kterým začala další historická fáze války. Přestože útok byl hrozivý a americké ztráty vysoké, nepodařilo se Japoncům americkou základnu zcela zlikvidovat. Na základě těchto událostí se Američané rozhodli válku v Tichomoří dotáhnout do vítězného konce a svět poznal, že to mysleli zcela vážně.

 

 

 

 

HIROŠIMA & NAGASAKI (60minut)

 

 

 

9. srpna 1945 byly na japonskou Hirošimu a Nagasaki svrženy atomové bomby. Lidé, nacházející se blízko centra výbuchu, se proměnili v nic. Během několika sekund bylo 150 000 lidí zabito a další statisíce zemřely na následky bombardování. 14. srpna Japonsko kapitulovalo. Film strohým a vojensky výstižným komentářem popisuje následky bombardování přímo v centrech postižených měst. A že Američané nenechávali nic náhodě, můžete v závěru filmu vidět pro dnešní dobu poněkud amatérský návod "Jak se ochránit před atomovým výbuchem".

 

 

 

 

Vyrobilo B.M.S. ve spolupráci s ADK-Prague studio 2006

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: mono anglicky, česky, německy, polsky, rusky

Titulky: žádné

Obraz: PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný