ABC – RTL Biathlon

Pokud toho nemáte při pohledu z okna ještě dost, máte dnes v úterý 5. ledna 2009 díky časopisu ABC možnost zařádit si v bílém a za 49,- Kč koupit počítačovou hru RTL Biathlon. Jak se stát vrcholovým biathlonistou…

Obal vtipně neudává verzi (každý rok jedna), takže těžko dohledat konkrétní podorbnosti. Proto jen pár obecných informací o některých verzích:

RTL BIATHLON 2007  – Rozryté tratě, strkanice na startu, bušící srdce závodníka při zadržení dechu a spousta tratí. Je to dostatečně mnoho, co nám může RTL Biathlon 2007 nabídnout?

 

Zábava či nechuť? Veškeré zimní a zvláště ty olympijské sporty se okamžitě přesouvají z reálných, zasněžených tratí i do herního průmyslu, ze kterého vývojáři a zvláště pak distributoři obvykle vydělávají nechutné částky, které by spíše měli patřit lidem, kteří se tomuto sportu věnují a ne těm, jenž se ho snaží napodobit ve virtuální realitě, natož bídně. To je i případ Biathlonu 2007, který svou odvážnou nedokonalostí spíše ztrapňuje opravdové závodníky a ztrpčuje život nám, kteří jsme do něj investovali, byť malou částku, ale i ta po shlédnutí pár herních závodů zamrzí.

 

Jestliže jsme zvyklí na nášup herních sportů, například formou Wintergames 2007, kde si můžeme zábavnou formou zasoutěžit v závodních disciplínách, jako je curling, alpské lyžování, biatlon, rychlobruslení, skoky na lyžích atd., tak v Biathlonu 2007 se dočkáme pouze té jedné disciplíny z mnoha dalších zmíněných. Nenastane tedy ten případ, že vás přestane biatlon bavit a vy prostě zkusíte něco jiného. Budete nuceni stále prožívat jedny a ty samé herní úkony, tedy vyrazit ze startu, zalehnout (nemyslete si, že by vás hra nechala, abyste si sami vytáhli zbraň a ulehli na břicho, radši to vše udělá za vás), pětkrát vystřelit, vstát a následně to několikrát opakovat ve stejné mapě, dokud nedosáhnete určitého výsledku a mohli se přesunout do další tratě. Tam na vás mimochodem čeká to samé.

 

Hra umožňuje dva herní módy, kterými jsou kariéra a trénink. Kariéru jsem víceméně v minulém odstavci stručně popsal, ovšem co se týče tréninku, musím vás zase zklamat. V něm děláte na chlup to samé co v kariéře, ovšem po dokončení se nedočkáte žádné nové, již předem nadefinované mapě, hra vás pouze hodí s tabulkou výsledků do menu, kde si můžete vybrat další mapu (trať) a absolvovat trénink znova. Zábavné, že ano? Nicméně, co vás může trochu potěšit, je fakt, že je zde možnost vytvořit si svého závodníka a přizpůsobit ho svým potřebám. Nenechte se ale zmást ikonkou v menu, kde je bledý panáček s malířskou paletou, až tak daleko se hra nedostala, abyste si ho mohli namalovat. Vy si pouze můžete vybrat národnost (na tu českou se samozřejmě zapomnělo), jméno a upravit statistiky závodníka, kterými jsou technika, výdrž, střelba, síla a rychlost. Pokud by si rád někdo zahrál za ženu, má rovněž smůlu.

 

Ovládání je více než jednoduché, postačí vám myš pro určování směru, rychlosti, střelbu a posléze dvě tlačítka, jedním pro sjezdování (závodník se přestane odpichovat hůlkami a přikrčí se), druhým pro zastavení dechu při střelbě. Bez něj není prakticky možné na dálku trefit černý bod, označující váš cíl. Co se týče samotné jízdy na běžkách, záhy (jako skoro ve všem v této hře) upadne do hlubokého stereotypu. Stačí pouze držet klávesu a závodník jede na plný výkon, jestliže to je možné, sprintuje. Jakmile vám ukazatel v dolní části obrazovky zasignalizuje „tak tohle neutáhneš,“ pouze zpomalíte a v nejbližší příležitosti, kterou obvykle bývá svah dolů, zase jedete na plný plyn, popřípadě sjezdujete.

 

Již tak vysoce pokřivenou reputaci hry zachraňuje fakt, že hra podporuje multiplayer pro dvě osoby, ale to pouze na jednom počítači. Soutěžit ve dvou lze na klávesnici nebo joypadu. Dalším plus je grafika hry, na které si autoři dali záležet, ale bude to pravděpodobně jediné, co se jim nejvíce na celé hře povedlo. Byť se nejedná o žádný zázrak, tak vcelku dobře vystihuje atmosféru zimní krajiny, ale nedočkáme ze žádných detailů, jako je například kouř u pusy vydechujících závodníků při jízdě. Namixovaná muzika, jenž vás doprovází na každém kroku, zní jaksi monotónně a po čase je spíše lepší si jí ztlumit a poslouchat výdechy závodníka a svištění lyží po sněhu. Po delší době je pro někoho nutné vypnout i to. Škoda jen, že nelze vypnout vše, co se nám nelíbí. I když po této očisťovací kůře bychom asi u Biathlonu 2007 sledovali pouze černou obrazovku.

RTL BIATHLON 2008 – Hra obsahuje celkem 10 lokací a 17 tratí různých disciplín. Zajezdíte si například v Hochfilzenu, Lahti anebo ve veleslavném Oslu. Jestli jsou tratě tvořené alespoň trochu podle reality anebo jestli jsou smyšlené, to si nedovedu posoudit. Ale například v Lahti uvidíte místní dominantu, betonové můstky, takže nějaká inspirace realitou tam určitě bude. Licencovaných je bohužel jen pár už zmiňovaných německých borců. Jako velké plus hodnotím přítomnost i jiných disciplín, než klasický hromadný závod. Ve hře najdeme ještě sprint (intervalový start) a stíhačku. RTL Biathlon 08 je určitě krokem vpřed oproti loňsku, ale na úroveň špičkových her ještě nedosáhl. Je ale vidět snaha tvůrců hru co nejvíce přiblížit realitě…

RTL BIATHLON 2009 – Hra pro každého fanouška zimních sportů. Graficky sice neodpovídá standardu současných her, ale je zábavná. Tedy pokud rádi jezdíte na lyžích a střílíte. Ne po lidech, ale do terče.

Realistické mapy a tratě. Intuitivní ovládání. Přítomnost komentátorů. Možnost hry dvou hráčů na rozdělené obrazovce. Bojujte o zlato v nejnáročnějším zimním sportu – Biathlonu. Zamiřte na své cíle a pociťte pálení v nohou při finiši. Jde o věrnou simulaci tohoto sportu s více možnostmi a rozšířeným kariérním režimem Vašeho sportovce.

 

No a nakonec i nic neříkající text z obálky:

 

Biathlon je krásný sport kombinující v sobě hned několik aspektů, které musí závodník zvládat – vytrvalostní běh na lyžích, sjezd, střelbu a také taktiku a rozložení vlastních sil.

 

Pokud brilantně zvládne tyto nástrahy, jedině pak se může měřit s těmi nejlepšími. Dokážete to?

 

Možnosti PC hry:

– krásné zpracování zimní krajiny

– strhující atmosféra hry a průběhu závodu

– realistická simulace disciplíny

– možnost hry několika hračů na jednom počítači

– 3 úrovně obtížnosti

– možnost pracování na dovednosti borce