DVD edice – Soukromá válka

Dalším titulem z DVD edice je 24. června 2009 televizní film Soukromá válka za 49,- Kč. Válka je jediná možnost, pokud chcete přežít.

V hornickém městečku Brookside došlo v dole k závalu, při kterém dva horníci zahynuli. Do města přijíždí odborový předák Warren Jakopovich, aby vedl horníky do boje za lepší pracovní podmínky. Horník Silas se od začátku angažuje v prosazení nové kolektivní smlouvy, zatímco jeho žena Ruby je spíše skeptická.

 

Warren po hlasování s většinou horníků zahájí stávku. Odbory poskytnou rodinám stávkujících sto dolarů podpory týdně, dokud stávka neskončí.

 

 

Někteří obchodníci ale odmítají Ruby prodávat zboží kvůli manželově podpoře stávky. Hrozí jim i vystěhování. Neohrožená Ruby se ale nezalekne a pevně za Silasem stojí.

 

Stávka trvá už druhý měsíc, dochází k potyčkám se stávkokazy i policií. Při jedné z nich je surově zbit i Rubyin těžce nemocný otec a ona sama začíná aktivně bojovat proti bezpráví. Postaví se do čela brooksidských žen.

 

 

Diváci překvapeni:

 

Neumdlévající odborový předák + chátrající, ale bojovní horníci se statečnými ženami po boku + hamižní uhlobaroni + prachbídné životní podmínky = sociálně-odborářské drama klasického střihu. Tahle konfekce občas plandá a zároveň trochu škrtí – podobný příběh by se dal čekat v trochu jiné době nebo na jiném místě, než byla sedmdesátá léta v Americe.

Žánr: Drama

Země původu: USA

Rok vzniku: 2000

Délka: 104 minut

Světová premiéra: 4. června 2000 – USA

Původní název: Helen Country War

Režie: Tony Bill

Scénář: Peter Silverman

Produkce: Chris Ciaffa, Robert W. Cort, David Madden, Mimi Rogers, Keri Selig, Kerry Zook

Hudba: Van Dyke Parks

Kamera: Flavio Martínez Labiano

Střih: Axel Hubert

Kostýmy: Resa McConaghy

Společnost: Cort/Madden Productions / Millbrook Farm Productions

Natáčeno: Toronto, Ontario, Kanada

Hrají: Holly Hunter (Ruby Kincaidová), Stellan Skarsgård (Warren Jakopovich), Ted Levine (Silas Kincaid), Wayne Robson (Tug Jones), Alex House (Buddy Kincaid), Charlotte Arnold (Lucinda Kincaidová), Ker Wells (malý Lee), Jennifer Irwin (Mary Ballová), Rufus Crawford (Bill Worthington), Cliff Saunders (Lawrence Perkins), Deborah Pollitt (Ora Perkinsová), Tim Burd (Dillard Ball), Tom Harvey (Jerry Selvey), Reginald Doresa (Bronce Breckenridge), Helen Hughes (teta Melva Jonesová), Kirsten Kieferle (Buella May Blevinsová), Tom Barnett (Floyd Jones), Ingrid Veninger (Becky Jones), Doug Lennox (Nelms Hatton), Bruce McFee (Leroy Gilly), James Bearden (Claude Pennington), Lynne Griffin (paní Yarboroughová), Margaret Lamarre (Eula Fillionová), Paulette Sinclair (Virginia Boggsová), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3 (podle imdb.com 1,33:1)

Bonus: fotogaleir, trailery