Codi – Kamikaze

Po předchozím seznámení s německými vzdušnými silami nám nabídne Codi ve čtvrtek 18. února 2010 možnost za 49,- Kč nahlédnout do japonské kuchyně – na pulty přichází další díl edice 2. světová válka s názvem Kamikaze – Válka na Dálném východě 1941 – 1945

7. prosince 1941 dochází k neočekávanému, a přesto jistým způsobem předvídatelnému, útoku japonského císařského lodstva na významnou námořní a leteckou základnu Spojených států v Pearl Harboru na Havajských ostrovech. Spojené státy vstupují do války.

 

Na počátku války japonská letadla Zero-Zeke, Hayabusa-Oscar, Val či Kate vládnou tichomorské obloze. Jsou modernější, rychlejší, výkonnější a obratnější než srovnatelné americké stroje a jejich piloti jsou nejen skvěle vycvičeni, ale na rozdíl od amerických pilotů mají i válečné zkušenosti z bojů v Číně, či z konfliktu se Sovětským svazem v letech 1936 až 1939. Stejné je to i na moři, kde je až do Bitvy u Midway hegemonem japonské válečné loďstvo.

 

Jak válka postupuje, začíná se projevovat obrovský výzkumný, technologický a ekonomický potenciál USA a zatímco americká letadla a lodě jsou čím dál výkonnější a navíc vybavené novými přístroji a zbraněmi, a američtí piloti zkušenejší a lépe vycvičení, Japonsku začíná docházet dech. Chybí nové technologie, chybí materiály a suroviny, pilotní školy nestačí nahrazovat ztracené piloty.

 

Poslední záchranu před invazí Spojenců na japonské ostrovy a před tím na takzvané Domácí ostrovy, vidí velení císařských ozbrojených sil v nasazení sebevražedných letadel a v menší míře i miniponorek a človekem řízených torpéd, jež dostala mythický název “Božský vítr” – kamikadze. Sebevražedné útoky mají zničit spojenecké loďstvo.

 

Stovky mladých Japonců se, obklopeno stovkami kilogramů výbušnin, vrhá proti americkým plavidlům. Ztráty na spojeneckých lodích i jejich posádkách rostou, ale konečnému útoku Spojenců na Japonsko muže zabránit jedině úplná a bezpodmínečná kapitulace Japonského císarství. K té nakonec dochází po svržení atomových bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki v srpnu 1945. Nejstrašnější válka v dějinách lidstva skončila.