Codi – Tajemné příběhy (1. díl) – Král Artuš, Robin Hood

Pro všechny milovníky záhad přináší v úterý 2. února 2010 vydavatelství Codi další cyklus, za 59,- Kč jsou v prodeji Tajemné příběhy (1. díl) – Král Artuš, Robin Hood. Jak píše Pavel M., zvýšená cena je dle vydavatele kvůli tomu, že jsou na disku dva příběhy – přičemž délka jednoho každého je celých(!) 26 minut… 

Zajímavá fakta a teorie o králi Artušovi, rytířích Kulatého stolu a králi zbojníků Robinu Hoodovi. 

Král Artuš – 26:10

 

Legenda o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu – jedna z nejromantičtějších středověkých legend a také jedna z nejkrásnějších, známá nejen v místě svého zrodu, ale po celém světě, která ožívá v dalších a dalších filmových a televizních zpracováních, v nichž se objevují slavná herecká jména.

 

Příběh cti a slávy, příběh slavného krále Británie, příběh statečnosti, lásky a zrady. Je však tato legenda pouze vybásněným příběhem, nebo má historické pozadí? Je král Artuš a jeho rytířská skupina, jeho hrad Kamelot a meč Excalibur pouze krásná pohádka či pověst?

 

Odborníci na historii středověké Británie, jež tehdy ještě nebyla „Velkou“, zkoumají historické záznamy a archeologické nálezy aby odhalili, zda tato legenda, tento krásný a romantický příběh má reálné historické jádro. Pátrání není uzavřeno, neboť práce historiků, zejména při zkoumání tak vzdálených dávných událostí málokdy skončí jasným závěrem a důkazem. Práce historiků bude pokračovat možná ještě velmi dlouho. Ale z dosud nalezených a prozkoumaných historických pramenů je vcelku jasné, že příběh o králi Artušovi své faktické historické jádro má, byť se v legendách o něm možná spojují osudy více lidí a není úplně jisté, která z historicky doložených osobností je tím „správným králem Artušem“.

 

Nabízíme vám tedy zajímavá fakta, přesvědčivé, či méně přesvědčivé důkazy, a zajímavé teorie o králi Artušovi i o zrození jeho legendy. Poučte se i pobavte a vzpomeňte si na tento dokument, až zase budete v televizi, v kině či na DVD sledovat některý z filmů o králi Artušovi, rytířích kulatého stolu a meči Excalibur.

 

Robin Hood – 26:13

 

Robin Hood, slavný rebel, bojující s nottinghamským šerifem, skvělý lučištník, rozený vůdce, přítel krále Richarda zvaného Lví Srdce, král Sherwoodského lesa, partner krásné dívky Marianny.

 

Je tato legenda pouze vybásněným příběhem, nebo má historické pozadí? Byl Robin Hood pouze baladickým hrdinou, nebo se jedná o historickou postavu, o níž lze najít záznamy ve starých dokumentech a archívech?

 

Odborníci na historii středověké Británie, jež tehdy ještě nebyla „Velkou“, zkoumají historické záznamy a archeologické nálezy aby odhalili, zda tato legenda, tento krásný a romantický příběh má reálné historické jádro. Pátrání není uzavřeno, neboť práce historiků, zejména při zkoumání tak vzdálených dávných událostí málokdy skončí jasným závěrem a důkazem. Bude tak pokračovat možná ještě velmi dlouho. Ale z dosud nalezených a prozkoumaných historických pramenů je vcelku jasné, že Robin Hood žil, že příběh své pravdivé historické jádro má, byť se v legendách o něm zřejmě spojují osudy nejméně dvou mužů a není úplně jisté, která z historicky doložených osobností je tím „správným Robinem Hoodem“.

 

Nabízíme vám tedy zajímavá fakta, přesvědčivé, či méně přesvědčivé důkazy, a zajímavé teorie o králi Sherwoodského lesa Robinu Hoodovi, a jeho skupině ostrých chlapíků i o zrození jeho legendy. Poučte se i pobavte a vzpomeňte si na tento dokument, až zase budete v televizi, v kině či na DVD sledovat některý z filmů o anglickém králi zbojníků, Robinu Hoodovi. 

 

Údaje o DVD:

Původní název: Mystery Files: King Arthur / Robin Hood

Délka: 52 minut (52:23)

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky (Petr Oliva, Radek Zima, Lucie Kožinová)

Titulky:  žádné

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9  

Bonus: z nabídky Codi