Světový film č. 9 – Vesničko má, středisková

Opět vyšel další díl edice Lidových Novin „Světový film“ – celkově již devátý. Výběr tentokrát opět padl na osvědčenou českou klasiku, a tak máte možnost za 179,– Kč vlastnit film „Vesničko má, středisková“.

Ústředním dějovým motivem je konflikt mezi otcovsky rozvážným řidičem družstevního náklaďáku Pávkem a jeho mladým, mentálně zaostalým závozníkem Otíkem. Neméně důležité jsou však i další dějové prvky, vykreslující STŘEDISKOVOU OBEC a její obyvatele s humorným nadhledem a přitom s mimořádnou plastičností a autenticitou. Snímek je naplněn typickým svěrákovským inteligentním humorem, někdy trochu drsnějším, avšak nikdy vulgárním, umocněným Menzelovým smyslem pro „poezii a prózu“ všedního života.

Můžete se tu setkat se svérázným a okouzlujícím doktorem Skružným, řidičem družstevního náklaďáku Pávkem a jeho závozníkem, mentálně zaostalým Otíkem, ke kterému se Pávek chová s jako k vlastnímu, i když mu Otík ve své prostotě připravuje jeden malér za druhým, žárlivým hrubiánem Turkem, jeho ženou Janou a jejím milencem, zootechnikem Kašparem, akademickým malířem Rybou a řadou dalších svérázných postaviček obývajících střediskovou obec Křečovice. Jejich osudy se proplétají v řadě komických i poněkud hořkých epizod obalujících hlavní motiv Pávka, který sice po řadě nehod odmítne jezdit s mentálně zaostalým Otíkem, ale pak přece jen nedokáže stát stranou, když pražák Rumlena, který tu má chalupu, zosnuje plán jak se zbavit Otíka Rákosníka, neboť ředitel podniku v němž Rumlena zastává funkci náměstka, projeví zájem o koupi Otíkovy chalupy po rodičích. Když má být Otík kvůli lukrativní nabídce poslán do Prahy, kde by měl pracovat v podniku Kovodřevo a bydlet v paneláku, zasáhne a plán překazí.

Režie: Jiří Menzel
Scénář: Zdeněk Svěrák
Hrají: Zdeněk Svěrák, Libuše Šafránková, Rudolf Hrušínský, Petr Čepek, Marián Labuda, Jan Hartl, Jánoš Bán, Milena Dvorská, Rudolf Hrušínský ml., Miloslav Štibich, Ferdinand Havlík, Július Satinský, František Vláčil, Milada Ježková, Jiří Lír, Rudolf Hrušínský nejml., Josef Somr
Délka: 100 min.
Přístupno: ano
Zvuk: Dolby stereo
Dabing: český
Titulky: anglické, české