DVD rekordér Sencor SHR 8108 80GB HDD

V současné době se DVD rekordéry začínají dostávat do popředí zájmu kupujících. Kdo by ještě dnes kupoval videorekordér VHS se všemi jeho nevýhodami, vyplývajícími z analogového záznamu? Současnost patří zkrátka DVD!
  

Pokud vás zajímá především cena, a skutečné značky typu Panasonic, Pioneer nebo Sony či JVC vás nechávají chladnými vzhledem k jejich ceně, existují zde mnohé alternativy. Jednou z nich je i dvd/hdd rekordér „Sencor SHR 8108 80GB“. Tento model není na našem trhu sice úplnou novinkou, zato však jeho cena může zaujmout ty, kteří chtějí ušetřit. Zatímco v době uvedení na trh se tento přístroj pohyboval v ceně okolo 10.000,–, (a na stránkách výrobce je nabízen dokonce za 11 990,00 Kč s DPH + PHE) – dnes již se dá sehnat třeba v akcích řetězce Kaufland za baťovskou cenu 6999,– Kč.

Možná si sami kladete otázku, zda vůbec „jít do značky“, jakou je Sencor. Pod tímto označením se prodává v našich obchodech široké spektrum výrobků, od sušiček na ovoce přes autorádia, mp3 přehrávače až po LCD televizory. Osobně se domnívám, že dnešní Sencor nemá nic společného se značkou, pod kterou se před dvaceti lety prodávaly v Tuzexu podpultové „západní“ přenosné kazetové magnetofony. Podobně jako třeba současné mp3 přehrávače Emgeton kromě jména nemají zhola nic společného s šumícími MC kazetami prodávanými za socialismu v prodejních Elektro. Je asi jedním z nových fenoménů dnešní globalizované ekonomiky, že se vyplatí koupit si jméno, které má zvuk a zní povědomě, a znovu ho uvést do světa. „Značka“ Sencor je tudíž také především obchodní nálepkou. Skutečný původ zboží je z velké části z Číny. To samo o sobě ještě nic neznamená – i nejrenomovanější výrobci jsou dnes ekonomickými tlaky nuceni využívat levné pracovní síly právě v Číně. Avšak na druhou stranu, na rozdíl od fénu na vlasy je dvd rekordér poměrně složitý výrobek. A je otázkou, zda cena téměř poloviční než třeba u Panasonicu nepředstavuje určitý kompromis. Takže rozhodování to jistě není snadné.

Osobně si myslím, že tuto otázku si musí rozřešit každý sám, a to také podle svých finančních možností. Cena, za kterou je přístroj prodáván je jistě silným argumentem. Další výhodou je velice slušná HD mechanika Samsung (tichá,rychlá), české menu a velice slušný obraz při nahrávání.

Otázka, kterou si možná klade mnohý potencionální zájemce o tento rekordér, je ta, zda mu bude stačit harddisk o kapacitě 80 GB. Pokud ne, je zde ještě možnost investovat do modelu SHR 8216, který má 160 GB HDD.

Rekordér nabízí i základní možnosti editace, nečekejte však žádné zázraky. Editace probíhá pouze na DVD (na HDD nikoli). Vkládání kapitol a jejich skrývání je sice všechno, nicméně pro skrytí reklam to stačí, navíc po finalizování DVD skrytá kapitola úplně zmizí a při přehrávání ani nepostřehnete, že tam byla. Nahrané na HDD lze pouze přejmenovat nebo smazat, nic víc.

Omezení se týkají i nahrávání DVD na HDD. DVD na HDD se kopírovat nedají. A to ani vytvořená na PC. Rekordér kopíruje pouze DVD, která sám vyrobí. Záznam však lze vypálit na DVD+RW a zpracovat v PC. Z CD a DVD lze na HDD zkopírovat fotky, MP3 i filmy DivX a pouštět si je bez CD/DVD. Disk nemusí být ani finalizován. K výhodám patří možnost pracovat s českými titulky (*.srt a *.sub).

Co bych výroku, nebo spíše jeho designérovi, opravdu vytkl, je velmi silně prosvícená kontrolka stand by a rec. Je to až nepříjemná silná a výrazná intenzita, která působí spíše pouťově.

Popis přístroje
Stolní DVD rekordér s vestavěným pevným diskem o kapacitě 80 GB a podporou formátu MPEG4 (DivX, Xvid) včetně DivX titulků v češtině. Zapisuje na pevný disk nebo na DVD+R/RW disky, které se oproti videokazetám vyznačují snadným a pohodlným použitím, nesrovnatelně kvalitnějším obrazem a zvukem a žádnou degradací kvality při častém přehrávání nebo stárnutí. Navíc lze tyto nahrávky přehrát v libovolném DVD přehrávači nebo dále zpracovat v počítači. Samozřejmostí jsou digitální i analogové vstupy/ výstupy pro připojení k libovolné domácí reprosoustavě a televizoru nebo iLink vstup pro přímý záznam z digitální videokamery. Kromě přehrávání DVD disků lze použít i Video/Super Video CD, Audio CD, MP3 soubory i JPEG obrázky, lze přehrát i média DVD+R/RW, DVD-R/RW i CD-R/RW.

Parametry a specifikace:

Záznam videa:
Podporovaná média: DVD+R, DVD+RW
Kopírování DVD->HDD a HDD->DVD (jen nechráněný obsah)
Pevný disk 80 GB

Režim záznamu:
HQ – nejvyšší kvalita (1 hod DVD, 16 hod disk)
SP – DVD kvalita (2 hod DVD, 32 hod disk)
LP – (3 hod DVD, 48 hod disk)
EP – Super VCD kvalita (4 hod DVD, 64 hod disk)
SLP – VCD kvalita (6 hod DVD, 96 hod disk)

Přehrávání:
Čtená média: DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, SVCD, VCD, CD-R/RW, Audio-CD, MP3, JPEG
Podpora MPEG4 (DivX, Xvid) včetně podpory DivX titulků v češtině
Přehrávání s časovým posunem

Další vlastnosti:
Časovač
Dětská pojistka
Index
Uzamčení disku
VPS/ PDC

Čelní vstup:
iLink, AV Cinch

Zadní konektory:
Anténní vstup/výstup
2 x SCART
Audio/video vstup (Cinch, S-VHS)
Audio výstup 5.1 (Cinch)
S-VHS, YPbPr výstup
SPDIF výstup koaxiální a optický

Ostatní parametry:
Napájení 230 V/ 35 W (5 W v režimu Standby)
Rozměry: 420×44×290 mm
Hmotnost: 3,9 kg

Obsah balení:
Přehrávač
Dálkové ovládání
2× AA baterie
SCART kabel
AV kabel (3× CINCH)
Anténní kabel
Uživatelská příručka