PB Publishing – Dech života

Díky PB Publishing nás bude v pondělí 15. února 2010 čekat další film s agentem 007 za 77,- Kč s názvem Dech života. První Bond Timothyho Daltona v patnácté bondovce a po příbězích s pro někoho taťkovským Rogerem Moorem, který nás teprve čeká, odklon od nadsázky a komiky ve prospěch drsné akce, které ale poněkud dle diváků chybí charisma záporných postav.

Lahůdka pro pamětníky – v honičce účinkují žluto-bílé vozy československé Veřejné bezpečnosti v „Bratislavě", která tehdy ležela za železnou oponou… Jako kulisa pro natáčení posloužily ulice Vídně, Bratislava neudělila povolení k natáčení, přestože jí filmaři nabídli 1 milion dolarů.

 

 

 

 

James Bond se spolu s dalšími tajnými agenty účastní cvičení na Gibraltaru, při kterém jsou dva z nich zabiti neznámým útočníkem, kterého Bond při honičce zabije. KGB má totiž nový ďábelský plán: Série atentátů se podle něj stává osudnou pro vybrané agenty nepřátelských tajných služeb. Jméno agenta 007 v tomto seznamu smrti nechybí.

 

James Bond je pověřen, aby v Bratislavě zajistil bezpečnost generála KGB Georgije Koskova, ve skutečnosti britského agenta, a pomohl mu s útěkem na Západ. Podaří se mu zabránit útoku ostřelovačky, kterou však pouze zraní, protože to je půvabná cellistka Kara Milovy, jejíž hru Bond před okamžikem sám obdivoval.

 

 

Koskov obviní z úkladů šéfa KGB Leonida Puškina, ale vzápětí je unesen sovětskými agenty z úkrytu na venkovském sídle. Bond musí zpět do Bratislavy, aby tu Kaře pomohl uniknout za hranice do Vídně a dostal se přes ni na stopu Koskova, kterého ve skutečnosti nechtěla zabít, protože ho miluje (náboje byly slepé).

 

Podaří se jim dostat přes hranice do Rakouska a po té do Tangeru, kde má Bond zabít Puškina, označeného Koskovem za zrádce. Vzápětí se ovšem ukáže, že všechno je úplně jinak.

 

 

 

Bond pojímá podezření, že Puškin je pro Koskova nepohodlný a má být zlikvidován z jiného důvodu, než je osnování tajného plánu na vraždění špionů. Odhaluje napojení Koskova na obchodníka se zbraněmi Brada Whitakera.

 

 

V Tangeru, kde je Puškin na mezinárodní konferenci, proto zosnuje jeho fingovanou veřejnou vraždu, aby mohl dál pracovat na případu a nemusel přitom Puškina zlikvidovat. Poté je Koskovem spolu s Karou unesen do Afghánistánu, kde právě probíhá sovětská okupace. Bond má být uvězněn a obviněn ze špionáže, podaří se mu ale uprchnout.

 

 

Za pomoci Mudžáhedínů je svědkem nákupu drog, které chce Koskov prodat v USA. Peníze, které Koskovovi svěřili Rusové na nákup zbraní u Whitakera, tak může rychle znásobit, Rusům dodat zbraně a vysoký zisk si ponechat.

 

 

James Bond však zničí letadlo, které všechno opium převáželo. V Karáčí se mu podaří zlikvidovat i samotného Whitakera a Koskov, který u něj pobýval, je zajat a odveden Rusy.

 

 

Bond se opět setkává s Karou, která je jako úspěšná violoncellistka na světovém turné. Objeví se i bývalý šéf KGB a Bondův starý známý (a protivník) generál Gogol, který nyní pracuje v diplomacii.

 

Žánr: Akční / Dobrodružný

Země původu: Velká Británie / USA

Rok vzniku: 1987

Délka: 125 minut

Původní název: The Living Daylights

Světová premiéra: 29. června 1987 – Velká Británie, Londýn

Kinopremiéra v ČR: 3. září 1992

Režie: John Glen

Námět: Ian Fleming

Scénář: Michael G. Wilson, Richard Maibaum

Produkce: Albert R. Broccoli, Barbara Broccoli, Tom Pevsner, Michael G. Wilson

Hudba: John Barry

Kamera: Alec Mills

Střih: Peter Davies, John Grover

Kostýmy: Emma Porteus

Společnost: Danjaq / Eon Productions / United Artists

Natáčeno: Maroko / Velká Británie / Rakousko / USA / Gibraltar / Itálie

Hrají: Timothy Dalton (James Bond), Maryam d’Abo (Kara Milovyová), Jeroen Krabbé (generál Georgij Koskov), Joe Don Baker (Brad Whitaker), John Rhys-Davies (generál Leonid Puškin), Art Malik (Kamran Shah), Andreas Wisniewski (Necros), Thomas Wheatley (Saunders), Desmond Llewelyn (Q), Robert Brown (M), Geoffrey Keen (ministr národní obrany), Walter Gotell (generál Anatol Gogol), Caroline Bliss (slečna Moneypenny), John Terry (Felix Leiter), Virginia Hey (Rubavitch), John Bowe (plukovník Feydor), Jule T. Wallace (Rosika Miklosová), Belle Avery aka Kell Tyler (Linda), Catherine Rabett (Liz), Dulice Liecier (Ava), Nadim Sawalha (šéf ochranky), Alan Talbot (pracovník KGB), Carl Rigg (podvodník), Tony Cyrus (šéf Bratrstva sněžných leopardů), Atik Mohamed (Achmed), Frederick Warder (004), Glyn Baker (002), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, maďarsky, polsky

Titulky: česky, anglicky, bulharsky, chorvatsky, hebrejsky, maďarsky, islandsky, polsky, portugalsky, rumunsky, turecky

Obraz: barevný 16:9 (2,35:1)

Bonus: ?