Filmag válka – Stalingradská bitva 1.díl

V úterý 29.1.2008 za cenu 35,– Kč se na trhu objeví první filmové zpracování legendární bitvy o Stalingrad pod značkou Filmag. Film Stalingradská bitva je rozdělen na dva díly, druhý bude k dostání o týden později, tj. 6.2.2008. Co můžeme od filmu očekávat? Určitě do jisté míry idealizovaný pohled na bitvu jako takovou i na hlavní postavu J.V.Stalina. Ke shlédnutí bude vzhledem k době natáčení původní válečná technika a reálie.

Pokud se oprostíme od očekávané ruské poválečné ideologie, je možno se těšit na zajímavý filmový počin. V každém případě bitva o Stalingrad se stala rozhodujícím okamžikem v průběhu 2. světové války a zachránila svět před hitlerovskou invazí.

Stalingradská bitva 1.díl
(Stalingradskaja bitva)

Žánr: válečný, drama
Země původu: Sovětský svaz
Rok vzniku: 1949
Originální název: Сталинградская битва
Délka: 91 minut

Režie: Vladimir Petrov
Hrají: Nikolaj Čerkasov, Viktor Stanicyn, Nikolaj Simonov, Alexandr Antonov, Vasilij Merkurjev, Michail Astangov, Alexej Dikij, Vladimir Gajdarov, Boris Livanov, Nikolaj Plotnikov, V.Svoboda, Nikolaj Komissarov, M.Garkavij, N.Kolenikov

Realisticky pojatý sovětský velkofilm popisuje ve dvou dílech osudové boje, které určily vývoj 2. světové války. Zatímco úvodní část zachycuje zoufalou obranu strategicky významného města na Volze, druhý film se soustředí na rozhodující ofenzivu Rudé armády proti Hitlerovským vojskům. Generálové Vatutin, Rokossovskij a Jeremenko i celý sovětský lid do posledních sil nepolevili a dovedli nakonec protivníka ke kapitulaci. Stalingradská bitva měla ohromný politický i strategický význam a byla začátkem přelomu ve válečných událostech.

Údaje o DVD:

Zvuk: ruský DD 2.0, český DD 2.0

Titulky: česky
Obraz: černobílý 4:3
Bonusy: fotogalerie

E-shop Řitka video, s.r.o.