Blesk – Vzpomínky Casanovy

Pro nespokojené, kterým nevyhovuje jedno zpracování, je tu Blesk se čtvrteční „historickou" televizně seriálovou (původně trojdílnou) nabídkou a 25. února 2010 budou ke koupi Vzpomínky Casanovy za 49,- Kč. Britský životopisný film vypráví o posledním citovém vzplanutí Casanovy, nejslavnějšího milovníka všech dob. Svádění bylo jeho denním chlebem.

Píše se rok 1798 a na pochmurném zámku Duchcov, daleko od jeho milovaných Benátek, se pomalu chýlí ke konci život jednoho z nejslavnějších mužů osmnáctého století. Muže, který procestoval celou Evropu, který se jednu chvíli topil v bohatství a stýkal s nejvlivnějšími lidmi své doby – papežem Klementem XIII., Voltairem, Rousseauem, Mozartem – aby to vše dokázal v mžiku zahodit a proměnit se v psance, chudšího než kostelní myš. Dobrodruha, který byl snad vším: houslistou, knězem, hráčem, vězněm, spisovatelem… Mládí strávil v dekadentních ulicích Benátek, salonech předrevoluční Paříže a na londýnském královském dvoře. Ve věku rozumu a vědy však na galantní zábavy nezbývalo místo.

 

 

Přesto byl ale především a zejména milovníkem, svůdníkem, jemuž žádná žena neodolala. Jeho lásky byly možná dočasné, ale vždy upřímné a naplno prožité, ať už se jednalo o kurtizánu, chudou dívku, šlechtičnu či jeptišku. Jeho náručí prošly stovky žen, však kromě Henriette – dívky, kterou miloval a s níž chtěl zůstat navěky.

 

 

Na rozdíl od mnoha jiných známých či neznámých prostopášníků a tak trochu proti zvyklostem své doby mu však nikdy nešlo jen o sebe. Nikdy žádnou ženu neznásilnil, vždy dbal na to, aby předmět jeho touhy měl ze vzájemného vztahu stejné potěšení, jako on sám. Dokládá to jeho autobiografie Histoire de ma vie, kterou někteří puritáni považují za pornografii (a možná ne tak docela neprávem, neboť dokázal svá milostná dobrodružství popisovat velice otevřeně a do nejmenších detailů), jiní v ní ovšem vidí mistrovské dílo a fascinující zdroj informací o životě společnosti v době Osvícení.

 

 

Jenže to všechno už je dávno, dávno pryč. Všechny, které znal a miloval, si už Bůh povolal k sobě, jediné, co mu ještě zbylo, jsou vzpomínky. Vzpomínky, které klade na papír, aby unikl do jiného, vlídnějšího světa. Píše ani ne tak v naději, že jeho řádky bude někdo číst, jako spíš sám pro sebe, aby alespoň na chvíli, v duchu, unikl z nepříliš přátelského prostředí.

 

 

A pak do jeho života náhle, nečekaně ještě jednou vstoupí žena: služka Edita, jejíž mládí a bezprostřednost dokážou ve starém muži vykřesat zdánlivě dávno uhaslou jiskřičku citu…

 

 

Giacomo Girolamo Casanova (1725-1798) si svou pověst zcela jistě zasloužil. Dobrodružný život slavného svůdníka už mnohokrát inspiroval filmové a televizní tvůrce, v jeho roli se dodnes vystřídala řada známých a oblíbených herců: od Alfréda Deésyho (zároveň i režiséra vůbec první filmové adaptace Casanovových pamětí z r. 1918) přes Bélu Lugosiho, Donalda Sutherlanda, Franka Finlaye až po Richarda Chamberlaina.

 

 

V britské verzi se na obrazovce objeví hned dva Casanovové: v roli starého, životem zlomeného muže exceluje Peter O’Toole, mladého Casanovu hraje s nemenším zápalem a úspěchem David Tennant. Za zmínku stojí ovšem i to, že britští tvůrci si tentokrát příliš nelámali hlavu s historickými reáliemi. Konkrétně se skutečností, že poslední léta svého života strávil Casanova na duchcovském zámku vévody Valdštejna. Poslední Casanovův azyl, který se na obrazovce v několika záběrech objevuje, nemá s Duchcovem nic společného ani omylem, což může českého diváka maličko pobouřit. Nicméně odpusťme Britům tuto drobnou historickou nepřesnost, která naštěstí nic neubírá na zajímavosti a atraktivitě celého díla.

 

 

Podle diváků příjemné pokoukání, které prošlo i televizními obrazovkami rozdělené na dvě části.

 

Žánr: Drama / Komedie

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 2005

Délka: 173 minut

Původní název: Casanova

Světová premiéra: 13. března 2005 – Velká Británie

Režie: Sheree Folkson

Scénář: Russell T. Davies

Produkce: Justin Bodle, Michele Buck, Russell T. Davies, Julie Gardner, Gillian McNeill, Nicola Shindler, Damien Timmer, Michael Treen

Hudba: Murray Gold

Kamera: Tat Radcliffe

Střih: Nick Arthurs

Kostýmy: Michele Clapton

Společnost: Red Production Company / Powercorp / BBC Wales / Granada Television  

Natáčeno: Chirk Castle, Chirk, Wrexham, Wales, Velká Británie / Dubrovník, Chorvatsko / Hoghton Tower, Preston, Lancashire, Velká Británie / Lytham Hall, Lytham St. Annes, Lancashire, Velká Británie / Manchester, Greater Manchester, Velká Británie / Towneley Hall Museum, Towneley Park, Burnley, Lancashire, Velká Británie

Hrají: David Tennant (Giacomo Casanova), Rose Byrne (Edith), Peter O’Toole (starý Casanova), Rupert Penry-Jones (Grimani), Shaun Parkes (Rocco), Laura Fraser (Henriette), Nina Sosanya (Bellion), Clare Higgins (Cook), James Holly (jack v 6 letech), Brock Everitt-Elwick (Jack v 11 letech), Martin Oldfield (soudce), Matt Lucas (Villars), Freddie Jones (Bragadin), Richard James (doktor), Rory MacGregor (doktor), Ron Cook (vězeň), David Foxxe (šlechtic), Tamzin Griffin (šlechtična), Andrew Vincent (stájník), Dervla Kirwan (Casanovova matka), John Sandilands (Casanova v 5 letech), Rosanna Lavelle (Dresser), Tim Scott-Walker (herec), Zac Fox (Casanova ve 12 letech), Mark Heap (doktor Gozzi), Freddie Jones (Bragadin), Nickolas Grace (francouzský kancléř), Daisy Haggard (koketa), Andrew Havill (anglický kancléř), Annette Badland (Pauline), Angus Wright (muž ve zbroji), Graham Padden (kněz), a další

 

Film je rozdělen na DVD na dvě části:

 

Menu 1. části

 

Kapitoly 1. části

 

Menu 2. části

 

Kapitoly 2. části

 

Údaje o DVD:

 

Menu DVD

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvuku a titulků

 

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: žádný