Filmexport Home Video – Ulice zpívá

Filmexport Home Video v pátek 5. března 2010 rozmnoží řadu dostupných pamětnických filmů titulem Ulice zpívá za 59,- Kč. Když se dva cirkusoví klauni ujmou odloženého dítěte, je o problémy postaráno na dvacet let dopředu.

Klauni Emil Beruška alias Silvanea a jeho přítel Josef Rozhuda alias Revelli jsou zaměstnanci cirkusu. Jednou při přestavení se jim objeví v kouzelném stolku dítě, které tam odložila jeho matka. A tak se ho ujali. Cirkus však tu noc vyhořel a klauni i s Francim – tak se dítě jmenuje – se začnou živit jako potulní zpěváci po tržištích.

Za pár let se z Francina stane dospělý muž. Z Emila je alkoholik, který je už úplně mimo. A Franci se zamiluje do jejich hospodyně Lory, která se o ně stará. Přitom je zamilovaný i do vdovy Katy Příhodové.

Jednoho dne spadne Emilovi na hlavu podivná krabička, kterou neznámý zloděj odhodí přes zeď, aby unikl policii. Josef a Franci chtějí nalezené šperky prodat vetešníkovi. Franci dá šperky odhadnout a část jich zastaví. Získal tak pět tisíc, za které se všichni opili a Franci urazil Lory.

Zbylý náhrdelník věnuje mladé vdově Katy, kvůli které se chce rozejít s Lory, a uteče s ní z domu. Po třech dnech se Emil a Josef probudí z opice a musí začít doma hospodařit sami, Lory si totiž našla místo v kavárně.

Franci se seznámí s ing. Hradilem, který si všimne, že Katy nosí šperk jeho matky. Pozve proto oba domů, kde Franci poznává na obraze mladíkovy matky ukradený šperk. Pochopí, že jsou prozrazeni a náhrdelník vyhodí oknem. Šperk ale najde Lory, která je sledovala a odevzdá ho na policii.

Dvacet tisíc korun nálezného změní život všech. Za vysoké nálezné Lory vykoupí šperky ze zastavárny, Franci se dozví, že je s ním Lory těhotná a vrací se k ní a Josef s Emilem koupí vůz cirkusu Sylvany, kde dříve vystupovali.

Divácky považováno ze jeden z nejslabších filmů Vlasty Buriana. Údajně nudný, neslaný nemastný pokus o převedení úspěšné divadelní hry. Za zajímavou komentáře považují jen netypicky vážnou roli hlavního představitele, který ztvárňuje alkoholika a povaleče.

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1939

Délka: 90 minut

Kinopremiéra v ČR: 22. září 1939

Režie: Vlasta Burian, Čeněk Šlégl, Ladislav Brom

Asistent režie: Ivo Novák

Námět: Pavel Schuek (divadelní hra Stratenmusik)

Scénář: Ladislav Brom, Čeněk Šlégl

Produkce: Otakar Sedláček

Hudba: Josef Dobeš, Jan Seehák

Kamera: Jaroslav Tuzar

Střih: Jan Kohout

Výprava – architekt: Bohumil Heš

Zvuk: Emanuel Formánek

Společnost: Bromfilm – Reiter film

Natáčeno: Praha, Československo

Hrají: Vlasta Burian (cirkusový klaun Silvanea, zpěvák a hráč na harmoniku Emil Beruška), Jaroslav Marvan (cirkusový klaun Revelli, zpěvák a hráč kytaru Josef Rozhuda), Antonín Novotný (nalezenec Franci, jejich adoptivní syn), Eva Matoušková (matka odloženého dítě), Vladimír Salač (Franci jako dítě), Marie Glázrová (Lory Brandlová-Navrátilová, hospodyně a milá Franciho), Jiřina Šejbalová (vdova Katy Příhodová, Franciho milenka), Čeněk Šlégl (vetešník Puškvorec), Ladislav Hemmer (ing. Hradil), Milada Gampeová (paní Hradilová, jeho matka), Antonín Streit (Karel Novotný, Hradilův přítel), Ella Nollová (sousedka Emila a Josefa), Karel Postranecký (policejní inspektor), František Plodr (klaun), Vladimír Pospíšil – Born (ředitel cirkusu Sylvany), Ada Dohnal (vrchní v baru), Emanuel Kovařík (cirkusový jezdec), Vladimír Hrubý (saxofonista v baru), Jana Romanová (komorná u Hradilů Amálka), Josef Venclů (houslista), orchestr Joe Venclů

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný