Bontonfilm – Venkovský učitel

Bontonfilm v pátek 5. března 2010 pokračuje v Kolekci Českého lva za 69,- Kč dalším oceněným filmem Venkovský učitel. Každý někoho potřebuje.

Režisér Bohdan Sláma zachycuje ve svém novém filmu osudy tří hlavních hrdinů – Učitele, Marie a Chlapce – jejichž náhodné setkání rozpoutá velký příběh lásky, přátelství a odpuštění. Každá z postav si s sebou nese tajemství, každá touží po lidské blízkosti. Snímek režiséra úspěšného filmu Štěstí vznikl v česko-německo-francouzské koprodukci a v zahraničí jej zastupuje společnost Wild Bunch, distributor jednoho z vítězných filmů v Cannes.

Učitel opouští gymnázium a rodiče v hlavním městě a přichází učit na venkovskou školu, aby tak zapomněl na nevydařené milostné vztahy a našel znovu sám sebe. Postupně získává důvěru místních lidí.

Jednou z nich je svérázná statkářka Marie a Chlapec, její sedmnáctiletý syn. Marie žije po rozpadu svého manželství smířena s osamělým životem, a proto ji samotnou překvapí, když se zamiluje do Učitele. Na návštěvu za Učitelem přijíždí Přítel, který však záhy zdánlivě poklidné místo opouští a zanechává za sebou spáleniště rozvrácených vztahů. Beruška, která do té doby chodila s Chlapcem, ho bez rozloučení opouští.

Učitel, který cítí vinu, se snaží svým přátelstvím pomoci Chlapci vrátit ztracené sebevědomí. O to větší zklamání však prožijí Chlapec a Marie, když Učitel neodolá zoufalé touze dotknout se Chlapcova těla. Dokážou v sobě hrdinové tohoto příběhu najít sílu k odpuštění, potkají nakonec lásku nebo přátelství?

Podle některých diváků konečně film na úrovni Evropy, s přesvědčivými hereckými výkony a dobře zpracovanou myšlenkou, pracující se symboly, výtvarnou stránkou, kompozicí. Pro jiné nepravděpodobná vymyšlenost plná trapných dialogů, zbytečně dlouhá a plná nic neříkajících záběrů. Ti první ale převažují, takže většinou přes 70 procent.

Žánr: Drama

Země původu: Česká republika / Francie / Německo

Rok vzniku: 2008

Délka: 121 minut

Kinopremiéra v ČR: 20. března 2008

Režie: Bohdan Sláma

Pomocná režie: Karel Bezděk, Petr Samec

Dramaturgie: Kristián Suda

Scénář: Bohdan Sláma

Produkce: Pavel Čechák, Karl Baumgartner, Pascal Caucheteux, Thanassis Karathanos, Petr Oukropec, Pavel Strnad

Hudba: Vladimír Godár

Kamera: Diviš Marek

Střih: Jan Daňhel

Kostýmy: Zuzana Krejzková

Zvuk: Jan Čeněk

Výprava – architekt: Václav Novák, Petr Pištěk

Výtvarník dekorací: Martin Mička

Masky: Veronika Riehs

Společnost: Negativ s.r.o. / Pallas Film / Česká televize / Why Not Productions

Hrají: Pavel Liška (Učitel), Zuzana Bydžovská (Marie), Ladislav Šedivý (Chlapec), Marek Daniel (Přítel), Tereza Voříšková (Beruška), Miloš Černoušek (ředitel), Marie Ludvíková (ředitelová), Zuzana Kronerová (matka), Miroslav Krobot (otec), Zdena Kučerová (stařenka), Miroslav „Roura“ Vokatý (Jožin), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící, anglicky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (2,35:1)

Bonus: Film o filmu (cca 15 minut), Fotogalerie, Filmografie Bohdana Slámy, Nepoužité scény (cca 7 minut), Upoutávka (1:31), TV teasery (3:18)