North Video – V záběru

Dalším filmem, který se vyskytl v březnu 2010 v upoutávkách na obalech North Video a objeví se čertvíkdy, by měl být film s českým názvem V záběru. Dle upoutávky drama, ve kterém chladné oko kamery snímá i ty nejintimnější okamžiky ze soukromí. Chvíli jsme si museli počkat, hlášen je na pátek 30. dubna 2010, a cena za tu dobu poskočila na 69,- Kč.

Asi nepůjde o žádný velký trhák, na imdb.com pro film hlasovaly necelé čtyři stovky diváků (skóre kolem 60 procent), na csfd.cz bez jakéhokoli popisu a zatím tak málo hlasujících, že nemá žádné skóre. A ta propagační Lucy Liu v upoutávce je podle imdb.com v obsazení uváděna jako Lui, těžko hádat, jak dlouho bude vůbec v obraze.

 

Obrazovka z DVD 

 

Takže se musíme omezit na překládání ze zahraničních pramenů:

 

Mladá filmařka se pokouší v městské džungli najít toho správného „chlápka" pro svůj plánovaný film. Chce najít obyčejného člověka a filmovat jeho soukromý život a přitom si užít nějakých intimit. Najde ho – stane se jím nic netušící cizinec na rohu ulice – a ona začne neúnavně zaznamenávat jeho život. On je zprvu podrážděný tou neznámou, která se stále schovává za kamerou, která mu ani neřekne jméno a která ho pronásleduje až do jeho ložnice. Nejdřív se jí pokouší zbavit, ale ji nic nezastaví. Postupně si zvyká, až se nakonec stane přímo posedlý její přítomností…

 

Obrazovka z DVD

 

Má se jednat o znepokojivý a provokativní experimentální film. Z hlavní hrdinky není skoro v celém filmu vidět nic jiného, než její úhledné bílé ruce s karmínovými nehty, kterými drží kameru. Ukrýváním se za objektivem působí dvojatě – jako umíněný tvůrce, který chce za každou cenu dokončit své dílo, ale také jako neurotik, používající techniku jako zbraň bránící jakékoli „osobní" účasti na zaznamenávaném dění.

 

Obrazovka z DVD

 

Obrazu dominuje převážně obličej „Chlapíka" – náhodně vybraného cizince, který přechází ze stadia totálního odporu po filmování v celém bytě, postupně i v koupelně a nakonec exhibicionismu při milování s přítelkyní Veronicou. Bizarní situace ho dovede ke ztrátě zaměstnání, auta, bytu i přítelkyně.

 

No a jedna ze zahraničních recenzí končí slovy – Zajímavý nápad, ale jako film? Jak se filmovaný ptá v jedné scéně: „ A proč by někdo chtěl vidět film, který je o mně?" – a to je právě zásadní otázka i tohoto filmu, na níž lze těžko najít odpověď.

 

Obrazovka z DVD

 

Takže jaký ten film vlastně bude, to je ve hvězdách.

 

Po zveřejnění informací na webu vydavatele je jasno:

 

Neustále v záběru kamery. Neustále pod tlakem. Dá se to vůbec vydržet?  

 

To je situace! Jdete po ulici a najednou vás začne pronásledovat neznámá dívka. Je naprosto neodbytná, vlezlá a před obličejem vám neustále mává videokamerou. Guy se prostě stal terčem tajemné krásky, která chce mermomocí zachytit i ty nejintimnější detaily jeho života. Mladík je zprvu její přítomností zaskočen a odmítá ji. Po čase si však na dívku zvykne a mezi oběma se vytvoří velmi zvláštní citové pouto… To vše ale Gyuovi velmi zkomplikuje jeho dosavadní život.

Zadní strana obalu 

Žánr: Drama

Země původu: Velká Británie / Německo / USA

Rok vzniku: 1997

Délka: 91 minut (1:30:26)

Původní název: The Seduction of Joe Tynan

Světová premiéra: 17. prosince 1997 – USA

Režie: Michael Lindsay-Hogg

Scénář: Kirby Dick

Produkce: Vincent D’Onofrio, Warren Robert Jason, John Michaels, Renée Missel

Hudba: Jeff Beal

Kamera: Arturo Smith

Střih: Dody Dorn

Kostýmy: Marissa Borsetto

Společnost: Filmstiftung Nordrhein-Westfalen / KRRWH Inc. / Pandora Filmproduktion / Polygram Filmed Entertainment / Propaganda Films

Natáčeno: Los Angeles, Kalifornie, USA

Hrají: Hope Davis (Kameramanka), Vincent D’Onofrio (Chlápek), Lucy Liu (žena v novinovém stánku), Sandy Martin, Michael Massee (Mark), John F. O’Donohue (detektiv), Richard Portnow (Al), Kimber Riddle (Veronica), Valente Rodriguez (malý žokej), Diane Salinger (Gail), a další

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL DVD5  ač podle obalu 4:3, na disku16:9 (1,85:1)

Bonus: nejen pro nejmenší