PB Publishing – Moonraker

PB Publishing v pondělí 15. března 2010 nabídne Jamese Bonda za 77,- Kč v jedné z „nejzvláštnějších" epizod jeho kariéry, ve filmu Moonraker. I když lze považovat zápletky filmů s agentem 007 za realistické jen velmi těžko, tak jedenáctá oficiální bondovka je přece jen jiný kalibr a jedná se o čistokrevné sci-fi. Navíc se v ní jako v jediné objevuje plnohodnotně podruhé tatáž postava zabijáka, konkrétně obra s ocelovými čelistmi, kterému nečiní problém překousnout třeba ocelové lano (i když se změnil spíš v komickou figuru).

Na konci titulků bondovky Špion, který mě miloval se píše, že: „James Bond se vrátí v Jen pro tvé oči". Nicméně komerční úspěch Hvězdných válek v roce 1977 producenty vedl k tomu, že protnuli bondovskou sérii s žánrem science fiction a v dalším filmu poslali Bonda do vesmíru. Kniha Moonraker byla vybrána jako základní kámen pro film, ačkoliv postrádá jakékoliv aspekty sci-fi a Jen pro tvé oči bylo pozdrženo do roku 1981.

Po únosu amerického raketoplánu Moonraker přímo za letu se James Bond při pátrání dostává do Draxova průmyslového závodu. Tady zjišťuje, že Hugo Drax se rozhodl vyhubit veškeré lidstvo.

 

Tento fanatický a odporně bohatý průmyslník chce zlikvidovat civilizaci jako takovou a osídlit Zemi novou super rasou, vypěstovanou v jeho tajném vesmírném městečku.

Má proto v plánu vyhubit lidstvo nervovým plynem a vybudovat civilizaci novou pod svojí nadvládou. Jediným spolehlivým lékem proti takovému šílenství je samozřejmě James Bond. Drax ukradl jeden z raketoplánů, aby tak nahradil poškozený stroj pro chystanou akci.

 

 

 

Bond se za nepříliš bezpečných okolností seznámí v Draxových podnicích s doktorkou Goodheadovou, jak se později ukáže, agentkou CIA, také nasazenou proti Draxovi.

 

Společně je pátrání po Draxových plánech vede z Benátek, přes Rio až do Amazonie, kde Drax ve svém soukromém kosmodromu dokončuje zrůdný plán.

 

 

 

Smrtící plyn z černé orchideje chce z vesmírné oběžné dráhy rozprášit po celé zeměkouli. Než lidstvo vyhyne, chce Drax se svou super rasou čekat v gigantické vesmírné stanici.

 

Bond se svou společnicí pronikne do jednoho z raketoplánů a sabotáží na maskovacím zařízení se pokusí přivolat pomoc americké armády. Když už jsou přesvědčeni, že je všechno na dobré cestě, dostává se jim znovu na stopu starý Bondův nepřítel, nezničitelný obr s ocelovými zuby Jaws – Čelisti…

 

Bernard Lee se zde objevil naposledy v roli M. Při natáčení už byl nemocný a během přípravy další bondovky zemřel.

 

Diváci vesmírnou eskapádu přijímají velmi různorodě, jednoznačné je ale kladné přijetí ocelových zubů obra Jaws.

 

Žánr: Akční / Dobrodružný / Sci-fi

Země původu: Velká Británie / Francie

Rok vzniku: 1979

Délka: 126 minut

Původní název: Moonraker

Světová premiéra: 26. června 1979 – Velká Británie, Londýn

Režie: Lewis Gilbert

Námět: Ian Fleming

Scénář: Christopher Wood

Produkce: Albert R. Broccoli, William P. Cartlidge, Michael G. Wilson

Hudba: John Barry

Kamera: Jean Tournier

Střih: John Glen

Kostýmy: Jacques Fonteray

Společnost: Danjaq / Eon Productions / Les Productions Artistes Associés

Natáčeno: Itálie / Francie / Velká Británie / Brazílie / Argentina / Atlantický oceán / Guatemala / USA / Paraguay

Hrají: Roger Moore (James Bond), Lois Chiles (Dr. Holly Goodheadová), Michael Lonsdale (Hugo Drax), Richard Kiel (Jaws), Corinne Clery (Corinne Dufourová), Bernard Lee (M), Geoffrey Keen (Sir Frederick Gray), Desmond Llewelyn (Q), Lois Maxwell (slečna Moneypenny), Toshirô Suga (Chang), Emily Bolton (Manuela), Blanche Ravalec (Dolly), Irka Bochenko (blonďatá kráska), Mike Marshall (plukovník Scott), Leila Shenna (hosteska v tryskáči), Anne Lonnberg (průvodkyně v muzeu), Jean-Pierre Castaldi (pilot tryskáče), Walter Gotell (generál Anatol Gogol), Douglas Lambert (ředitel kontrolního střediska), Arthur Howard (Cavendish), Alfie Bass (Ital), Brian Keith (kapitán raketoplánu), George Birt (kapitán Boeingu 747), Kim Fortune (důstojník R.A.F.), Lizzie Warville (Ruska), Johnny Traber’s Troupe (provazochodec), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, maďarsky, polsky

Titulky: česky, anglicky, bulharsky, chorvatsky, hebrejsky, maďarsky, islandsky, polsky, portugalsky, rumunsky, turecky

Obraz: barevný 16:9 (2,35:1)

Bonus: ?