Bontonfilm – Mlčení jehňátek

Dalším DVD Oscarové kolekce Bontonfilmu je ve středu 17. března 2010 veleznámý thriller Mlčení jehňátek za 99,- Kč. Pátrání po bestiálním vrahovi, který své oběti stahuje z kůže.

 

Historii tohoto pána jsme měli takřka kompletní – Hannibal – Zrození, Červený drak, Hannibal, ale ten film, který šílenství kolem Hannibala Lectera rozpoutal, vyšel kdysi pradávno pouze v edici Světový film Lidových novin. Nyní je tedy jedinečná možnost zacelit mezeru v řadě filmů o tomto inteligentním kanibalovi.

 

Clarice Starlingová, nadaná studentka na akademii FBI, se specializuje na psychologii a kriminalistiku a připravuje se ve výcvikovém středisku Quantico ve Vermontu.

 

Je přidělena k vedoucímu oddělení, agentovi Jacku Crawfordovi, vyšetřujícímu případ masového vraha, který dostal přezdívku Buffalo Bill, protože zabíjí plnoštíhlé ženy, které pak stahuje z kůže.

 

Domnívá se, že stopu by mu mohl poskytnout jiný masový vrah, nebezpečně inteligentní bývalý vynikající psychiatr Hannibal Lecter, který si pro svou úchylku vysloužil přezdívku Hannibal Kanibal. Crawford za ním do baltimorské vězeňské nemocnice, kde je přísně střežená speciální cela, pošle Clarice, ale důrazně ji před Lecterem varuje. Odsouzený psychiatr Clarice zároveň děsí a fascinuje. Ten ji provokuje a pohrává si s ní jako kočka s myší, ale skutečně jí naznačí stopu vedoucí k vrahovi. Získané informace dovedou policii k opuštěnému skladu, kde objeví v lihu mužskou hlavu, která podle všeho patřila vrahově první oběti.

 

 

Poté je objevena další, v pořadí již šestá oběť Buffalo Billa. V ústech Clarice objeví kuklu asijského smrtihlava, stejnou jako v ústech předtím nalezené hlavy. Další žena, které se vrah zmocní, je Catherine, dcera senátorky Martinové. Stejně jako všechny předtím ji vrah unesl a uvěznil ve vyschlé studni ve své skrýši, aby vyhladověla, než ji zabije. Kůže je pak volnější a jde lépe stahovat. Clarice nabídne Lecterovi jiné vězení a různé ústupky, pokud pomůže s pátráním. Ten ji výměnou za informace vedoucí k dopadení vraha nutí vyprávět o sobě a vzpomínat na dětství.

 

 

Pak ji naznačí, že vrah je nejspíš transsexuál, který se pokouší o změnu pohlaví, ale byl lékaři odmítnut. Ředitel věznice chce využít situace a přijde za Lecterem s vlastním návrhem. Ten souhlasí a je převezen do Memphisu. Přes přísná bezpečnostní opatření se mu odtud podaří uprchnout, když přitom brutálně zabije několik strážných. Zatímco se rozjíždí pátrání po Lecterovi, Crawford, který nedbá názoru Clarice rozjede velkolepou akci, jenže ta skončí nezdarem. A tak jedinou nadějí zůstává Clarice, sledující stopu, kterou jí naznačil Lecter při posledním rozhovoru.

 

 

Mlčení jehňátek je bezpochyby jeden z nejděsivějších a zároveň nejlepších thrillerů, které kdy byly natočeny. Když se řekne Hannibal „Kanibal", je jen málo těch, kteří nemají vůbec žádnou představu o tom, o jaké že postavě je řeč.

 

Brilantní psychologický thriller obdržel v roce 1992 pět Oscarů, a to ve všech hlavních kategoriích: nejlepší film, režie, scénář a herecké výkony v hlavních rolích. Nejenže to není obvyklé pro žánr thrillerů, je to také meta, které dosáhlo opravdu jen málo filmů. Předtím jen dva: Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) a Stalo se jedné noci (1934).

 

Dodejme ještě, že postava Hannibala Lectera, kterou stvořil spisovatel Thomas Harris, se neobjevila ve filmu poprvé ani naposledy. Sám Harris napsal celkem tři knihy: Červený drak, v němž se Lecter objevil jako vedlejší postava, poté Mlčení jehňátek a Hannibal. Všechny tři filmy se dočkaly filmového zpracování. Mlčení jehňátek Jonathana Demma je nepřekonaný první (filmový) díl, navazující Hannibal byl zfilmován deset let poté Ridleym Scottem (sice s účastí Anthonyho Hopkinse, ale bez Jodie Fosterové – tu nahradila Julianne Mooreová), dějově předcházející Červený drak o rok později Brettem Ratnerem (opět s Hopkinsem v hlavní roli). Poprvé byla ovšem postava Hannibala Lectera na plátno přivedena už Michaelem Mannem v roce 1986 ve filmu Lovec lidí (Manhunter), kde si proslulého vraha zahrál Brian Cox. Jestli vám počet knih Thomase Harrise a jejich filmových adaptací nesedí, vězte, že je vše v pořádku. Lovec lidí totiž byl stejně jako Červený drak natočen podle jedné předlohy. No a nakonec vznikl vysvětlující prequel Hannibal – Zrození

 

U některých filmů je zbytečné spoléhat na divácké názory, protože ty filmy mluví samy za sebe… Jen je otázka, jaké verze DVD se dočkáme, liší se dostupné zvukové stopy i bonusová výbava. Zde přítomné nasnímané obrazovky pochází z výše zmíněného vydání v edici LN. A pokud mohu posoudit, jde o shodné vydání, které je bez bonusů.

Žánr: Thriller / Horor / Krimi

Země původu: USA

Rok vzniku: 1991

Délka: 118 minut

Původní název: The Silence of the Lambs

Světová premiéra: 30. ledna 1991 – New York, USA

Kinopremiéra v ČR: 24. října 1991

Režie: Jonathan Demme

Námět: Thomas Harris (román "The Silence of the Lambs")

Scénář: Ted Tally

Produkce: Grace Blake, Ronald M. Bozman, Gary Goetzman, Edward Saxon, Kenneth Utt

Hudba: Howard Shore

Kamera: Tak Fujimoto

Střih: Craig McKay

Kostýmy: Colleen Atwood

Společnost: Orion Pictures Corporation / Strong Heart-Demme Production

Natáčeno: Bellaire, Ohio, USA / Bimini Airport, South Bimini Island, Bimini Islands, Bahamy / Carnegie Museum of Natural History – 4400 Forbes Avenue, Pittsburgh, Pennsylvania, USA / Department of Labor Frances Perkins Building – 200 Constitution Avenue NW, Washington, District of Columbia, USA / FBI Academy, Quantico, Virginia, USA / Glassport, Pennsylvania, USA / Glenwillard, Pennsylvania, USA / Lambert International Airport – 10701 Lambert International Boulevard, St. Louis, Missouri, USA / McKeesport, Pennsylvania, USA / Memphis, Tennessee, USA / Old Allegheny County Jail – 5th Ave & Ross Street, Pittsburgh, Pennsylvania, USA / Perryopolis, Pennsylvania, USA / Pittsburgh, Pennsylvania, USA / Rural Valley, Pennsylvania, USA / Soldiers and Sailors Museum and Memorial – 4141 Fifth Avenue, Pittsburgh, Pennsylvania, USA / Washington, District of Columbia, USA / Western Center – 333 Curry Hill Rd., Canonsburg, Pennsylvania, USA

Hrají: Jodie Foster (Clarice Starlingová), Scott Glenn (Jack Crawford), Anthony Hopkins (Dr. Hannibal Lecter), Ted Levine (Jame ‚Buffalo Bill‘ Gumb), Brooke Smith (Catherine Martinová), Anthony Heald (Dr. Frederick Chilton), Kasi Lemmons (Ardelia Mappová), Diane Baker (senátorka Ruth Martinová), Frankie Faison (Barney Matthews), Dan Butler (Roden), Lawrence T. Wrentz (agent Burroughs), Don Brockett (přátelský psychopat v cele), Frank Seals Jr. (hloubavý psychopat v cele), Stuart Rudin (Miggs), Maria ‚Masha‘ Skorobogatov (mladá Clarice Starlingová), Jeffrey Lane (otec Clarice), Leib Lensky (pan Lang, vedoucí obchodu), George ‚Red‘ Schwartz (řidič pana Langa), Jim Roche (televizní kazatel), James B. Howard (instruktor boxu), Bill Miller (pan Brigham), Chuck Aber (agent Terry), Gene Borkan (Oscar), Pat McNamara (šerif Perkins), Tracey Walter (Lamar), Kenneth Utt (Dr. Akin), Roger Corman (ředitel FBI Hayden Burke), George A. Romero (agent FBI v Memphisu), a další

 

Lokalizace DVD

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD neznámé:

 

Výběr kapitol

 

Nastavení zvuku a titulků

 

Zvuk: Dolby Digital DTS, 5.1 anglicky, DTS, 5.1 francouzsky, 5.1 česky, 5.1 polsky, 5.1 maďarsky

 

Dostupné zvukoé stopy 

 

Titulky: česky, anglicky pro neslyšící, francouzsky, švédsky, finsky, norsky, dánsky, polsky, řecky, maďarsky, bulharsky, rumunsky

 

Volitelné titulky - 1. část 

 

Volitelné titulky - 2. část 

 

Obraz: barevný PAL 16:9 (1,85:1)

Bonus: žádný (existuje i verze s pěknou řádkou bonusů : Film o filmu, Neuvedené scény, Telefonní vzkaz Anthony Hopkinse, Obrazová galerie, Trailer, Původní komentář)