Bontonfilm – Once

Všechno má svůj konec. Teď momentálně je řeč o Oskarové kolekci Bontonfilmu, ve které ve středu 24. března 2010 za 99,- Kč vychází poslední oznámený film Once. Kolikrát za život potkáte toho pravého? Jo, a ptát se, co bude dál, se nás nemusíte. Z Bontonfilmu nemáme už dlouho žádné informace…

Irský hudební nízkorozpočtový film režiséra, scenáristy a bývalého baskytaristy skupiny The Frames Johna Carneyho natočený v roce 2007, byl oceněn Oscarem za nejlepší filmovou píseň.

 

Film vypráví příběh irského pouličního hudebníka, zpěváka a opraváře vysavačů (v částečně autobiografické roli irský hudebník Glen Hansard) a české emigrantky – prodavačky květin (česká pianistka a zpěvačka Markéta Irglová).

 

 

24. února 2008 byla úvodní píseň Falling Slowly oceněna Americkou Filmovou Akademií Oscarem za nejlepší filmovou píseň. Film se dostal do pozornosti světového publika poté, co získal cenu diváků na filmovém festivalu Sundance 2007, dále byl postupně nominován na 28 mezinárodních ocenění, 12 z nich dokázal proměnit ve vítězství.

 

On je pouliční muzikant a občas si přivydělává v dílně svého otce. Jeho snem je živit se hudbou, ale to se mu vůbec nedaří.

 

Ona je talentovaná pianistka z Čech, která odešla do Irska kvůli obživě a prodává na ulici růže.

 

 

Když se ti dva náhodou potkají, zjistí, že jejich společná hudba má neobyčejnou sílu a podaří se jim získat nejen peníze na pronájem studia, kde natočí společnou desku, ale také přízeň a obdiv všech, kteří se na jejím vzniku podílejí. Oba si ale velmi záhy uvědomí, že takového člověka, jakým je ten druhý, se jim podaří v životě potkat jen jednou. Jeho nově nabytá svoboda a její minulé závazky tak oba postaví před rozhodnutí, co jsou pro sebe schopní obětovat a jestli vůbec mají možnost zůstat spolu.

 

 

Film dosahuje vysokých hodnocení, leč komentáře jsou občas poněkud rozporuplné:

 

Křehký, citlivý, milý, přirozený, jednoduchý, krásný, dojemný, prostý, milý, opravdový, komorní příběh o jednom setkání v srdci anonymní metropole. Svou přirozeností a působivostí strčí do kapsy jakoukoli holywoodskou romanci.

 

Velká nafouklá bublina, všichni asi hodně prožívají to, že tam hraje Češka a že dostala Oscara. Přitom to spíš vypadá jako dokument o natáčení desky nějakého pouličního muzikanta. Příběh je plochý, nudný, zdlouhavý a pohled do života začínajících muzikantů by možná měl mít prostor na DVD, které kapely vydávají k novému albu nebo koncertnímu turné. Ale jako celovečerák do kin ani náhodou!

 

 

Což znamená, že záleží na diváckém pohledu na svět…

Žánr: Drama / Hudební / Romantický

Země původu: Irsko

Rok vzniku: 2006

Délka: 83 minut

Původní název: Once

Světová premiéra: 15. července 2006 – Irsko (Galway Film Fleadh)

Kinopremiéra v ČR: 26. července 2006 – Letní filmová škola, 25. října 2007 – běžná kinodistribuce

Režie: John Carney

Scénář: John Carney

Produkce: David Collins, Martina Niland

Hudba: Glen Hansard, Markéta Irglová

Kamera: Tim Fleming

Střih: Paul Fleming

Kostýmy: Tiziana Corvisieri

Společnost: Bórd Scannán na hÉireann / Radio Telefís Éireann / Samson Films / Summit Entertainment

Natáčeno: Dublin Airport, Dublin, County Dublin, Irsko / Grafton Street, Dublin, County Dublin, Irsko / Kiliney, County Dublin, Irsko / St. Stephen’s Green, Dublin, County Dublin, Irsko

Hrají: Markéta Irglová (dívka), Glen Hansard (mladík), Hugh Walsh (bubeník Timmy), Gerard Hendrick (sólový kytarista), Alaistair Foley (baskytarista Dude), Geoff Minogue (Eamon), Bill Hodnett (jeho otec), Danuse Ktrestova (její matka), Darren Healy (heroiňák), Mal Whyte (Bill), Marcella Plunkett (bývalá přítelkyně), Niall Cleary (Bob), a další

 

Údaje o DVD neznámé:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky

Titulky: česky

Obraz: barevný 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: upoutávka, z natáčení