Codi – Generálové 2. světové války (5. díl) – Eisenhower proti Rommelovi

Dalším nedělním titulem vydavatelství Codi bude 28. března 2010 za 49,- Kč DVD s názvem Generálové 2. světové války (5. díl) – Eisenhower proti Rommelovi.

Na podzim roku 1942 se generálu Bertrandu Motgomerymu s 8. britskou armádou „Pouštních krys“ podařilo získat strategickou iniciativu, zastavit postup vojsk Osy a pomalu je začít vytlačovat na západ. Ovšem na zničení německých a italských vojsk by 8. armáda byť posílená novými americkými zbraněmi nestačila. Přitom vojska Osy bylo nutno v severní Africe porazit, jinak by ohrožovala plánované spojenecké operace v jižní Evropě.

 

 

V listopadu tedy přichází první velká spojenecká obojživelná operace, nazvaná Torch, Pochodeň, jejímž cílem je zničit vojska Osy v Africe. K vylodění dochází na třech místech – u Alžíru a Oranu na pobřeží Francouzského Alžírska a u Casablanky na pobřeží Francouzského Maroka.

 

Operace je jednak náročná vojensky – je třeba přepravit více jak 100 000 vojáků z USA a Spojeného království do Afriky, z toho zhruba dvě třetiny přes Gibraltarskou úžinu a část Středozemního moře, kde se pohybovaly německé ponorky a létala letadla ze základen v jižní Itálii – jednak politicky. Spojenci totiž budou útočit na území vichistické Francie, de iure neutrálního státu a mají toto území obsadit, pokud možno však se nedostat do konfliktu s dvojnásobnou přesilou francouzských a koloniálních jednotek.

 

 

 

Vylodění bylo úspěšné a s nevelkými ztrátami. Nedlouho po něm, se však jednotky Spojenců utkaly s německoitalskými vojsky v Kasserinském průsmyku, kde utržily těžkou porážku. Jenže Spojence již nemohlo nic zastavit. Ze západu na Rommelovy a von Arnimovy oddíly tlačily dvě americké obrněné a dvě mechanizované pěchotní divize posílené První britskou armádou, jednotkami Královské námořní pěchoty a vojáky Svobodné Francie, z východu útočila britská 8. armáda a Novozélanďané.

 

 

 

13. května 1943 došlo k nevyhnutelnému. Vojska Osy v Africe kapitulovala a Spojencům se otevřela cesta do Itálie a jižní Francie. Vojska Osy přišla jen v závěrečné části operace o více jak 300 000 vojáků, přes 1500 letadel a spoustu další techniky. Vítězem se stal generál Dwight David „Ike“ Eisenhower, který operaci Torch velel a jenž bude za rok stát v čele invaze do Normandie. 

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:   

 

Výběr kapitol 

 

Délka: cca 52 minut

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: z nabídky Codi