Filmexport Home Video – Konkurs

V pátek 9. dubna 2010 nabídne Filmexport Home Video za 59,- Kč klasický titul, který je citován ve všech encyklopediích českého filmu šedesátých let, Středometrážní snímek Konkurs, který vychází na DVD společně s dalším obdobným dílkem Kdyby ty muziky nebyly.

Filmové povídky Kdyby ty muziky nebyly a Konkurs pojí společné téma, kterým je hudba v různých podobách a stejně tak různí lidé kolem ní.

V prvním příběhu kralují dechové hudby a jejich touha uspět na přehlídce Kmochův Kolín. K následující (a známější) povídce dotočil Miloš Forman Kdyby ty muziky nebyly – příběh o mladících, kteří milují motorky, ale také hrají v dechovém orchestru.

Na celostátní přehlídku dechových orchestrů II. Kmochův Kolín se vedle dalších chystají i dvě místní kapely. Ta, která nese Kmochovo jméno, je vedena dirigentem, nadšeně propagujícím lásku k hudbě, a jeho projev při zkouškách je velmi emotivní, prokládaný různými žerty. Nejmladším členem je Vláďa, který má ovšem dalšího velkého koníčka – motocykl.

 Kapelník orchestru místních požárníků je mnohem vážnější a rád by dosáhl stejné proslulosti jako Kmochova kapela. I tento orchestr má svého benjamínka – Vaška.

Oba mladíci se kamarádí a před vystoupením na přehlídce dají přednost účasti na motocyklových závodech. Rozhořčení kapelníci je ze svých orchestrů vyhodí. Brzy najdou náhradu. Vašek nastoupí v Kmochově hudbě Kolín a Vláďa u Dechové hudby Veřejného požárního útvaru.

Druhá povídka Konkurs je přehlídkou nejrůznějších hlasů, které se snaží uspět při výběru nových tváří pro divadlo Semafor, v jehož autentických prostorách se povídka i natáčela. Středometrážní snímek vznikl v roce 1963, kdy se Miloš Forman pokusil natočit výpověď o trapnosti podobných konkursů, jež mu připomínaly odvod, kde každý branec stojí nahý před komisí.

Divadlo Semafor hledá nové zpěvačky. Zájem je obrovský a oba hlavní protagonisté Suchý a Šlitr musejí vyslechnout zpěvy falešné i překvapivě talentované. Zpěvačka amatérského souboru Věra nepřekoná u mikrofonu trému a uteče ze sálu. Mladičká pedikérka odešla na konkurz do divadla se lživou výmluvou přímo z práce. Přestože je kurážná, není nakonec mezi přijatými a ještě si v práci vyslouží ostré napomenutí od vedoucího…

Žánr: Drama / Dokument

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1963

Délka: 78 minut

Kinopremiéra v ČR: 28. února 1964

Režie: Miloš Forman

Pomocná režie: Boca Abrhámová, Tomáš Kulík

Asistent režie: Lilian Havlíčková

Scénář: Ivan Passer, Miloš Forman

Technický scénář: Miloš Forman, Miroslav Ondříček

Produkce: Rudolf Hájek, Miloš Bergl

Hudba: Kdyby ty muziky nebylyFrantišek Kmoch, Zdeněk Marat, Jaromír Vejvoda, Konkurs – Jiří Suchý, Jiří Šlitr

Kamera: Miroslav Ondříček

Druhá kamera: Karel Hejsek

Asistent kamery: Emil Hora

Střih: Miroslav Hájek

Zvuk: Adolf Böhm, Josef Vlček

Společnost: Filmové studio Barrandov, výrobní skupina Šebor-Bor

Hrají:

Kdyby ty muziky nebyly – Jan Vostrčil (dirigent Kmochovy hudby Kolín), František Zeman (dirigent Dechové hudby požárníků), Vladimír Pucholt (Vláďa), Václav Blumentál (Vašek), Jindřich Praveček (bělovlasý dirigent), Dechová hudba ZK Veřejného požárního útvaru (orchestr), Kmochova hudba Kolín (orchestr)

Konkurs – Jiří Suchý (sám sebe), Jiří Šlitr (sám sebe), Věra Křesadlová (sama sebe), Markéta Krotká (pedikérka), Ladislav Jakim (přítel pedikérky), Petr Brožek (vedoucí amatérského souboru), Karel Mareš (režisér divadla Semafor), Bohumil Paleček (zvukař divadla Semafor), Vladimír Hrabánek (inspicient divadla Semafor), Jiří Planner (provozní ředitel divadla Semafor), Orchestr Ferdinanda Havlíka, soubor Krystal Petra Brožka (amatérský soubor), Antonín Pokorný (vedoucí provozovny pedikúry), Renata Tůmová (herečka a později kostymérka Semaforu), Jaroslava Rážová, František Pokorný, Pavel Sedláček, Sylva Daníčková, Eva Pospíšilová, Pavlína Filipovská, Eva Stránská, Bohunka Sladká, Majka Gillarová, Zuzana Opršalová, Zdenka Lorencová, Dana Urbánková, Yvonne Přenosilová, Lilka Ročáková, Jana Malknechtová, Zorka Zahálková, Dagmar Dvořáčková, Milan Šulc, Hana Hegerová

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný