Codi – Slavná letadla RAF (2. díl) – Avro Lancaster + De Havilland Mosquito

Čtvrtek 15. dubna 2010 bude dnem, kdy na pulty přilétnou další Slavná letadla RAF (2. díl). Vydavatelství Codi tentokrát nabídne dvojici Avro Lancaster a De Havilland Mosquito za 49,- Kč jako již 41. díl Edice druhá světová válka

Jestli něco může být příkladem dokonalého úspěchu umíněnosti, pak to bude historie vzniku a použití dvoumotorového dřevěného bombardéru De Havilland Mosquito. Toto DVD Vám umožní pochopit jeho přezdívku dřevěný zázrak, jeho charakteristiky „nejrychlejší bombardér světa“, „skvělý bitevník“, „nenahraditelný značkovač a průzkumník“, „hrozivý noční stíhač“.

 

Kapitoly Mosquito 

 

Poznáte, jak navzdory počáteční nepřízni osudu létal nakonec výše a rychleji než jakékoliv jiné vojenské letadlo na světě a oceníte vizionářství jeho tvůrců, kterým na počátku nikdo nevěřil.

 

 

 

Budete svědky, jak skvělé letové vlastnosti umožňovaly Mosquitům, aby úspěšně zvládly neuvěřitelné úkoly, jako byl například smrtící útok na ústředí Gestapa uprostřed města Haag či poboření věznice v Amiensu tak, aby nezranění vězni mohli uprchnout.

 

Kapitoly Lancater 

 

Další letoun, jehož válečnou historii máte v rukou, a který byl důvěrně znám i mnohým válečným a poválečným československým letcům, je jedním z řady představovaných slavných válečných letadel RAF. Noční můra válečného Německa, ničitel přehrad, pokořitel největší německé bitevní lodi Tirpitz, nejlepší britský těžký bombardér druhé světové války Avro Lancaster.

 

 

 

Tyto a ještě mnohé další přízviska Vás napadnou po shlédnutí tohoto dílu z řady dokumentárních DVD o slavných válečných letadlech RAF. Z ošklivého kačátka Avro Manchesteru dokázala zpod rukou konstruktérů vyrůst úžasná labuť Avro Lancaster, s nepřekonatelnou nosností pum, vynikající obratností, odolností a spolehlivostí. Bylo přímo symbolické, že první operační bombardovací let Lancasterů v březnu 1942 přišel ve stejný čas, jako nástup proslulého Sira Arthura Harrise do funkce velitele Bomber Command RAF, který se tak zasloužil o zintenzívnění bombardovací ofenzívy proti Německu. Dunění proudů Lancasterů, které poté noc co noc odlétaly nad Německo, dodávalo britskému národu důvěru v čase největších krizí v konečné vítězství. 

 

Menu DVD

 

Ne, nelekejte se, opravdu se na disku nachází díl o letadle Mosquito, to jen někomu nepříjemně ujela ruka, když připravoval menu…  

 

Údaje o DVD:

Délka: 26:06 + 26:04 minut

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný/černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný