Blesk – Víkend na Zuydcoote

Máme tu další milou pozornost z katalogu H.C.E., který je propouštěn k vydávání s logem Blesku, ve čtvrtek 8. dubna 2010 další Belmondo ve filmu Víkend na Zuydcoote za 59,- Kč. Jean-Paul v hlavní roli francouzského válečného dramatu o jednotce ocitající se v kleštích nepřátelského protiútoku v belgickém Dunkerque.

Dramatický příběh z druhé světové války se odehrává u severofrancouzského města Dunkerque počátkem června roku 1940, kdy německá vojska přešla do protiofenzívy a podařilo se jim zatlačit spojenecká vojska k mořskému pobřeží a poté k ústupu za kanál La Manche.

Jeho hrdiny jsou příslušníci francouzské pěchoty, kteří navzdory nebezpečí dostanou příkaz vyčkat na pobřeží, dokud nebude v rámci mohutné operace Dynamo dokončena evakuace britských jednotek.

Ačkoli je pobřeží zasaženo krvavým konfliktem, který si už vyžádal mnoho životů vojáků i místních obyvatel, někteří stále odmítají odejít a opustit své domovy.

Jako třeba sympatická dívka Jeanne, která pomáhá francouzským vojákům v obtížné situaci, ošetřuje raněné a sblíží se s mladým citlivým vojákem Julienem Maillatem.

Jullien dívku zachrání před znásilněním, o které se pokusí jeho dva kolegové a ze všech sil se snaží udržet víru v přežití, což je ovšem v rostoucím stresu a napětí stále obtížnější.

Obklíčení vojáci se totiž musí bránit velkému tlaku německých tanků a pěchoty a přitom se stávají snadnými cíly pro německé stíhačky, které jim téměř bez ustání hřmí nad hlavami.

Julien se dlouho marně pokouší přesvědčit Jeanne k tomu, aby změnila názor a opustila nebezpečné místo, a když nakonec dívka souhlasí, že odejde, nadchází tragické finále příběhu, který zachycuje jednu ze smutných kapitol druhé světové války.

Další z méně typických rolí J-P, opět dobře hodnocený film. A pár citací – historka o tom, jaké to ve válce opravdu je.

Komorní příběh, odehrávající se během dvou dnů, kde je Belmondo za řadového vojáka mezi stovkami statistů… Povedené zpracování výborné knižní předlohy.

Žánr: Drama / Válečný

Země původu: Francie / Itálie

Rok vzniku: 1964

Délka: 118 minut

Původní název: Week-end à Zuydcoote / Weekend at Dunkirk

Světová premiéra: 18. prosince 1964 – Francie

Režie: Henri Verneuil

Námět: Robert Merle (román)

Scénář: François Boyer

Produkce: Raymond Hakim, Robert Hakim

Hudba: Maurice Jarre

Kamera: Henri Decaë

Střih: Claude Durand

Kostýmy: Jean Zay, Léon Zay

Společnost: Paris Film Productions / Interopa Film

Obrazovka z DVD

Hrají: Jean-Paul Belmondo (Julien Maillat), Catherine Spaak (Jeanne), Georges Géret (Pinot), Jean-Pierre Marielle (Pierson), Pierre Mondy (Dhéry), Marie Dubois (Hélène), Christian Barbier (Paul), François Guérin (poručík), Kenneth Haigh (Atkins), Ronald Howard (Robinson), Jean-Paul Roussillon (výtržník), Albert Rémy (Virrel), Nigel Stock (popálený voják), Pierre Vernier (voják), Alan Adair, Robert Bazil (voják), Charles Bouillaud (bručoun), Gérard Darrieu (poručík), Robert Deslandes, Colin Mann, Christian Melsen (německý parašutista), Michel Barbey (Dr. Claude Cirilli), Marie-France Boyer (Jacqueline), Pierre Collet (francouzský kapitán), Raoul Delfosse (voják-dělostřelec, oznamující Alexandrovu smrt), Jean-Claude Dubois, Bob Lerick, Bernard Musson (majitel pohřebního ústavu), Donald O’Brien (anglický důstojník), Paul Pavel, Robert Rollis (voják na kole), Rolph Spath (německý parašutista), Julien Verdier (zdravotník), Dominique Zardi (desátník), Marie-France Mignal (Antoinette), Anthony Stuart, Robert Napier, René Penetra, Paul Préboist (voják), Eric Sinclair, Louis Viret (špfér), François Périer (Alexandre), a další

V českém znění: Martin Stránský, Jolana Smyčková, Otakar Brousek ml., Aleš Procházka, Daniel Rous, Miroslav Táborský, Pavel Trávníček, Simona Vrbická, Jan Szymik, Luděk Čtvrtlík, Filip Čáp, Josef Nedorost, Roman Hájek, Petr Meissel, Marcel Rošetzký, Pavel Skřípal, Svatopluk Schuller

Menu DVD

Údaje o DVD:

Výběr kapitol

Zvuk: Dolby Digital 2.0 francouzsky, česky

Titulky: česky

Nastavení zvuku a titulků

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: žádný