Film X – Traffic – Nadvláda gangů

Třetí nabízený film edice Film X ve čtvrtek 28. února 2012 je již známý z uvedení v televizi, což se může projevit jako prodejní výhoda. Otázkou zůstává, nakolik cena 99,- Kč je ještě zajímavá. Vycházím z faktu, že v jedné z mých oblíbených prodejen, kde občas kupuji příbalová či samostatně vydávaná DVD, jsou ještě stále k dostání všechny tituly vydané v této edici v závěru měsíce ledna. Distribuce filmu Traffic – nadvláda gangů bude od 28. února 2008

Ale vrátím se zpět k filmu, režisérovi Stevenu Soderberghovi se podařil ojedinělý kousek – v roce 2000 dokončil dva veleúspěšné filmy, přičemž každý z nich získal pět nominací na Oscara, včetně prestižních kategoriích pro nejlepší film a nejlepší režii. Šlo o Erin Brockovich s Julií Robertsovou a Traffic s hvězdným manželským párem Michaelem Douglasem a Catherine Zeta-Jonesovou v hlavních rolích. Traffic se stal zářivým příkladem komerčně úspěšného filmu, který má zároveň mnohem vyšší ambice než se stát pouhým zábavným obchodním artiklem.

 

Ve Spojených státech je pro teenagera snazší dostat se k heroinu než k alkoholu. Drogy jsou jednoznačným strašákem nejmocnější země světa. Někteří se ho mohou pokoušet nevidět, jiní vést možná zdánlivě beznadějný boj. Slovo „traffic“ má v angličtině tři různé hlavní významy – doprava, obchod a styky. Ve světě drog, který se týká úzké skupiny lidí jen zdánlivě, se vyskytují všechny tři – narkoobchod, jeho distribuce a rozbujelá síť korupce a vlivných styků.

Traffic popisuje a komentuje celý proces drogového byznysu v režii nejlepšího režiséra roku 2000, který si přitom nebere žádné servítky. Odhadovaný rozpočet filmu se pohyboval kolem 48 mil. USD, tržby jen v USA dosáhly přes 124 mil. USD, ze zahraničí přidaly dalších 83 mil. USD.

Zadní strana 

Žánr: krimi, drama, thriller

Země původu: USA, Německo

Rok vzniku: 2000

Délka: 147 min.

Originální název: Traffic

Režie: Steven Soderbergh

Scénář: Stephen Gaghan, Simon Moore

Hudba: Cliff Martinez

Kamera: Steven Soderbergh (jako Peter Andrews)

Hrají: Michael Douglas, Don Cheadle, Jacob Vargas, Benicio Del Toro, Dennis Quaid, Tomas Milian, Catherine Zeta-Jones, Emilio Rivera, Erika Christensen, Miguel Ferrer, James Lew, Albert Finney, Ben Scott, Luis Guzmán, James Brolin, Enrique Murciano, Rena Sofer, Topher Grace, Salma Hayek, D.W.Smoffett, Stephen Dunham, Margaret Travolta, Steven Bauer, Amy Irving, Cliffton Collins Jr., Viola Davis, James Pickens Jr., Peter Riegert, Elaine Kagan, John Slattery, Jack Conley, Mary Pat Gleason, Benjamin Bratt, Jsu Garcia, Carlos Gómez, Majandra Delfino